Zavřít reklamu

Jestliže alespoň koutkem oka sledujete dění kolem technologií, zajisté jste zaznamenali představení nových produktů od kalifornského giganta. Abychom byli konkrétnější, Apple si pro nás připravil nový 24″ iMac, přepracovaný iPad Pro, Apple TV, a v neposlední řadě lokalizační přívěsek AirTag. Ten si připnete třeba na batoh, tašku nebo klíče, přidáte jej do aplikace Najít a rázem věci, které jsou AirTagem označené, můžete sledovat a jednoduše hledat. Kalifornský gigant svůj produkt patřičně vychválil, ne všechny informace však byly zmíněny, nebo se jimi společnost zabývala jen okrajově. Pokusíme se vám tedy přiblížit to nejdůležitější, co byste před koupí AirTagu měli vědět, a podle toho se také rozhodnout, zda-li do něj investovat, či nikoli.

Kompatibilita se staršími modely

I z pohledu nepozorného diváka nemohlo zůstat bez povšimnutí to, jakým způsobem můžete AirTag najít. Díky tomu, že je s iPhonem či iPadem propojený skrze Bluetooth, s přesností na metry zjistíte, jak jste od něj daleko. Pokud však disponujete jedním z iPhonů řady 11 a 12, tak právě v těchto telefonech je implementován čip U1, díky kterému můžete předmět označený AirTagem hledat s přesností na centimetry – telefon vás totiž přímo šipkou naviguje, kudy máte jít. V případě, že použijete starší iPhone anebo kterýkoli iPad, stále vám není odepřena možnost přehrání zvuku a haptické odezvy.

Co dělat, když připojení ztratíte?

Asi si nyní představujete situaci, kdy si na letišti zapomenete kufr, někde v parku necháte ležet batoh nebo si nemůžete vzpomenout, kde vám mohla vypadnout peněženka. Nejspíše vás napadlo, co vám pomůže opatřit si přívěsek od Applu, když nemá GPS konektivitu a po odpojení od smartphonu je tedy v podstatě k ničemu. Jablečná společnost však myslela i na tento úkon a přináší jednoduché řešení. Ve chvíli, kdy AirTag přepnete do režimu ztráty, začne vysílat Bluetooth signály, a pokud jej kterýkoli ze stovek milionů iPhonů nebo iPadů po celém světě poblíž zaregistruje, tak polohu pošle na iCloud a dojde k zobrazení. Pokud nálezce AirTag identifikuje, tak si může přímo zobrazit informace o majiteli.

AirTag Apple

S hledáním vám pomůže i Androiďák

Apple u svého zbrusu nového zařízení nezapomněl takřka na nic podstatného a kromě všech výše zmíněných technologií sem přidal i NFC čip. Jestli se tedy rozhodnete zpřístupnit možnost vyčítání kontaktních údajů právě za pomoci tohoto čipu, bude vám stačit jej přepnout do režimu ztráty a vyčítání pomocí NFC aktivovat. V praxi to bude vypadat tak, že kdokoli, kdo ve svém smartphonu tento čip má, jej bude muset pouze přiložit k AirTagu, a tím zjistí kontaktní údaje na vás. Poměrně nepříjemnou potíží je však to, že pro „nastartování“ přívěsku od Applu na něj budete muset poklepat – na to méně zkušení uživatelé nemusí přijít.

Co když se k vám produkt hlídaný AirTagem nevrátí?

Cupertinská společnost prezentuje svůj lokalizátor jako skvělý pomocník pro hlídání zavazadel, ale třeba i cenností, pokud je však najde člověk s nekalými úmysly, nic dobrého to pro vás nevěstí. Přívěsek navíc je schopný vydávat zvuk tehdy, když nejste v jeho dosahu, a zároveň když s ním někdo pohybuje. Tohle všechno se však děje až po třech dnech, co se k AirTagu nepřipojíte. Jestli se jedná o příliš dlouhou nebo krátkou dobu je ještě ve hvězdách, osobně si však myslím, že by Apple měl zapracovat na tom, aby si koncoví uživatelé mohli tento časový úsek změnit podle svých preferencí. I podle slov samotného Applu ale časový úsek bude možné aktualizacemi změnit, proto je dosti pravděpodobné, že v některém z následujícím updatu si vše budete moci přizpůsobit.

Příslušenství k AirTagu:

Výměna baterie

V portfoliu výrobců, kteří nabízí podobné lokalizační trackery, byste nenašli asi jediný, který by měl napájecí akumulátor – všechny obsahují vyměnitelnou baterii. A vězte, že ani u Applu tomu není jinak – v technických specifikacích je uváděno, že je do přívěsku nutné použít baterii CR2032. Pro technicky neznalé se jedná o knoflíkovou baterii, kterou seženete doslova v jakémkoli obchodě či benzince za pár korun. AirTag uživí 1 rok, to je u podobných produktů standard. Až bude potřeba baterii vyměnit, iPhone vás na skutečnost upozorní.

.