Zavřít reklamu

Mnoho zrakově znevýhodněných si klade za cíl se co nejlépe začlenit do běžného kolektivu. Ať už je konkrétní osoba se zrakovým handicapem komunikativnější či spíše zamlklá, je prakticky nemožné, aby ostatní lidi v okolí něčím nepřekvapila. I když se to nemusí na první pohled zdát, poměrně mnoho nečekaných situací nastane v případě, že běžný uživatel vidí nevidomého obsluhovat mobilní telefon. V těchto řádcích si ukážeme fráze, které nevidomí při používání technologií slýchávají nemálo, a vysvětlíme si, proč tomu tak je.

Nechtěl bys pomoct ten mobil zapnout?

Už několikrát se mi stalo, že jsem na veřejnosti projížděl sociální sítě nebo někomu odepisoval a nějaký cizí člověk mi položil výše zmíněnou otázku. V první chvíli jsem nasadil nechápavý výraz, poté mi ale došlo, o co jde. Nejen já, ale i většina ostatních uživatelů, kteří zrak nepoužívají, mají na svých elektronických zařízeních neustále zhasnutou obrazovku. Některé vidící to zpočátku vyvede z míry a dokud neslyší mluvení smartphonu, tak si myslí, že nevidomá osoba má telefon vypnutý.

Jak můžeš té řeči rozumět? Vždyť to ani nemluví česky.

Pokud každý den používáte hlasový výstup k obsluze vašeho zařízení, po čase zjistíte, že vás zbytečně zdlouhavé řeči zdržují při práci. Hlas lze naštěstí zrychlovat, a tak si většina nevidomých zvykne na tu nejvyšší rychlost, která jde na daném zařízení nastavit. Okolí tomu ale málokdy rozumí – telefony, tablety a počítače zrakově znevýhodněných totiž mluví pro běžné ucho nesrozumitelně. Nejde ale vůbec o to, že by osoby se zrakovým handicapem měly výrazně lepší sluch. Spíše se na něj a i na ostatní smysly více soustředí, tudíž by se dalo říci, že jej díky tomu mají „vytrénovaný“.

blind nevidomý
Zdroj: Unsplash

Vypadáš vtipně, když jsi na mobilu a vůbec do něj nekoukáš.

Hned zprvu vám asi bude znít logicky, že zejména nevidomí, kteří nemají zrak od narození, anebo o něj přišli těsně po něm, mají horší vizuální představivost. Není tedy vůbec nevšední, že jsou na telefonu, který ale mají displejem otočeným od svých očí. Ono by to tolik nevadilo, tedy pokud mají obrazovku zhasnutou. Například mně se však stalo, že jsem obrazovku nechal rozsvícenou a otočil jsem ji přímo na jedince, který seděl naproti mě, zatímco jsem jej přes soukromé zprávy s jinou osobou „probíral“.

Proč mi píšeš, když jsem dva metry od tebe?

Pokud nejste příliš hluční a zároveň neoznámíte svému známému se zrakovým handicapem, že jste u něj, nemá moc šanci to rozpoznat. Ve chvíli, kdy máte domluvenou schůzku a on na vás čeká, není od věci za ním přijít a pozdravit jej jako první, a to i v případě, kdy vypadá na první pohled nezaujatě. Pak se totiž snadno může stát, že vám napíše zprávu, kde jste, a vy budete jen ostýchavě postávat kousek od něj.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více