Zavřít reklamu

Společnost Apple při své úvodní Keynote k letošní vývojářské konferenci WWDC představila svůj nový operační systém macOS 12 Monterey. Systém pro počítače Mac má samozřejmě dlouhou historii, ze které ten aktuální vychází. Projděte si historii OS X a macOS od roku 2001, pěkně verzi po verzi.

Mac OS X 10.0 Cheetah

První verze operačního systému Mac OS X nesla kódové označení Cheetah. Byla vydána v březnu roku 2001, a její cena činila 129 dolarů. Nabídla funkce, jako byl třeba Dock, Terminál nebo nativní Pošta, a vyznačovala se kromě jiného také legendárním uživatelským rozhraním Aqua. Součástí tohoto operačního systému dále byly aplikace jako TextEdit, vyhledávací nástroj Sherlock nebo třeba adresář. Operační systém Mac OS X byl první hlavní veřejnou verzí nového operačního systému pro počítače od Applu. Poslední verze Mac OS X 10.0 s označením 10.0.4 byla vydána v červnu roku 2001.

Mac OS X 10.1 Puma

Operační systém Mac OS X 10.1 Puma byl vydán v září roku 2001, jeho poslední verze s označením 10.1.5 spatřila světlo světa v červnu roku 2002. S příchodem Mac OS X Puma se uživatelé dočkali vylepšení po stránce výkonu, podpory pro přehrávání DVD, snazšího vypalování CD a DVD a řady dílčích vylepšení. Mac OS X 10.1 byl představen na konferenci Applu v San Franciscu, přičemž účastníci této konferenci získali kopii tohoto OS zdarma. Ostatní si museli Pumu zakoupit v Apple Storech nebo u autorizovaných prodejců.

Mac OS X 10.2 Jaguar

Nástupcem Mac OS X 10.1 Puma se v srpnu roku 2002 stal operační systém Mac OS X 10.2 Jaguar. S jeho příchodem se uživatelé dočkali řady funkcí a novinek, které jsou součástí desktopových operačních systémů doteď – jednalo se například o podporu formátu MPEG-4 v aplikaci QuickTime nebo funkce Inkwell pro rozpoznání rukopisu. Jaguar byl k dostání buďto jako samostatná kopie, nebo rodinný balíček s možností instalace až na pět různých počítačů. Svou premiéru si zde odehrála například funkce Rendezvous, usnadňující spolupráci zařízení, připojených ke stejné síti. Poslední verze Mac OS X 10.2 Jaguar nesla označení 10.2.8 a byla vydána v říjnu roku 2003.

Mac OS X 10.3 Panther

Další z operačních systémů, pojmenovaných po velkých kočkovitých šelmách, byla vydána v říjnu roku 2003, a její poslední verze s označením 10.3.9 se objevila v dubnu roku 2005. Čtvrtá hlavní verze operačního systému OS X přinesla například aplikaci Finder, možnost rychlého přepínání mezi více uživateli, funkci Exposé pro snazší správu otevřených oken nebo nativní Náhled pro práci s obrázky a anotaci PDF souborů. Mezi další novinky patřila Kniha písem, šifrovací nástroj FileVault, podpora audio a video konferencí v aplikaci iChat nebo třeba webový prohlížeč Safari.

Mac OS X 10.4 Tiger

Společnost Apple vydala svůj operační systém Mac OS X 10.4 Tiger v dubnu roku 2005. U Tigeru si svou premiéru odehrála například funkce Spotlight, kterou s četnými vylepšeními používáme i v současné verzi macOS. Mezi další novinky patřila nová verze prohlížeče Safari, funkce Dashboard nebo třeba vylepšená podpora 64bitových aplikací pro počítač Power Mac G5. Apple zavedl také utilitu Automator, funkci VoiceOver pro uživatele se zrakovým handicapem, integrovaný slovník a thesaurus, nebo třeba aplikaci Grapher. Poslední verze Mac OS X Tiger s označením 10.4.11 byla vydána v listopadu roku 2007.

Mac OS X 10.5 Leopard

V říjnu roku 2007 vydal Apple svůj nový operační systém s názvem Mac OS X 10.5 Leopard. V této aktualizace se dočkala vylepšení řada funkcí a aplikací, jako byl například Automator, Finder, slovník, Mail nebo iChat. Apple zde zavedl také funkce Back to My Mac a Boot Camp, přibyla nativní aplikace iCal (později Kalendář) nebo nástroj Time Machine, umožňující zálohování obsahu Macu. Změn a vylepšení se dočkalo také uživatelské rozhraní, kde se řada prvků stala transparentními a Dock získal 3D podobu. Poslední verze Mac OS X 10.5 Leopard nesla označení 10.5.8 a byla představena v srpnu roku 2009.

Mac OS X 10.6 Snow Leopard

Operační systém Mac OS X 10.6 Snow Leopard spatřil světlo světa v srpnu roku 2009. Jednalo se o první verzi OS X, určenou pro počítače s procesory od Intelu, a mezi novinky, které tato aktualizace přinesla, patřil například zcela nový Mac App Store. Vylepšení se dočkal Finder, Boot Camp, iChat a další nástroje a aplikace, přibyla také podpora multitouch pro nové jablečné laptopy z roku 2008. Došlo také k dílčím změnám na poli uživatelského rozhraní, přibyla hrstka nových tapet, a uživatelé se naopak museli rozloučit například s funkcí AppleTalk. Poslední verze Snow Leopard s označením 10.6.8 byla vydána v červenci roku 2011.

Mac OS X 10.7 Lion

Apple vydal svůj Mac OS X 10.7 Lion v červenci roku 2011. Tato novinka přinesla například podporu pro technologii AirDrop, funkci push notifikací, automatické ukládání v dokumentech nebo třeba vylepšenou funkci kontroly pravopisu. Přibyla také podpora emoji, nová služba FaceTime, nová verze Knihy písem nebo třeba vylepšení funkce FileVault. Další vítanou novinkou byla celosystémová podpora full-screen zobrazení aplikací, v jazykové výbavě přibyla čeština, a premiéru si zde odehrál také Launchpad – funkce pro spouštění aplikací, která svým vzhledem připomíná iOS. Poslední verze Mac OS X Lion s označením 10.7.5 byla vydána v říjnu roku 2012.

Mac OS X 10.8 Mountain Lion

Další verze OS X s označením 10.8 Mountain Lion byla představena v červenci roku 2012. Apple zde uvedl například nové Oznamovací centrum, nativní Poznámky, Zprávy, zavedl službu Game Center nebo třeba podporu zrcadlení monitoru prostřednictvím technologie AirPlay. Přibyla funkce PowerNap, možnost automatické aktualizace aplikací přímo z Mac App Storu, a platforma MobileMe byla nahrazena iCloudem. Poslední verze Mac OS X Mountain Lion nesla označení 10.8.5 a byla vydána v srpnu roku 2015.

Mac OS X 10.9 Mavericks

V říjnu roku 2013 vydal Apple svůj operační systém Mac OS X 10.9 Mavericks. V jeho rámci byla zavedena například funkce App Nap pro neaktivní aplikace, podpora OpenGL 4.1 a OpenCL 1.2, a došlo k odstranění některých skeumorfických prvků v uživatelském rozhraní. Přibyla Klíčenka na iCloudu, integrace platformy LinkedIn, a Finder se dočkal vylepšení v podobě karet. Mezi další novinky, představené v rámci Mac OS X Mavericks, patřila služba iBooks (dnes Apple Knihy), nové nativní Mapy a nativní Kalendář. Poslední verze Mavericks s označením 10.9.5 byla vydána v červenci roku 2016.

Mac OS X 10.10 Yosemite

Dalším z operačních systémů Applu, který si svůj název vypůjčil od lokací ve slunné Kalifornii, se v říjnu roku 2014 stal Mac OS X 10.10 Yosemite. Tato novinka přinesla výrazné přepracování uživatelského rozhraní, v jehož rámci dal Apple po vzoru iOS 7 sbohem skeumorfismu. Přibyly nové ikony a motivy, byla zavedena funkce Kontinuita a aplikace iPhoto a Aperture byly nahrazeny nativními Fotkami. Nástroj Spotlight se dočkal dílčích vylepšení, a v Oznamovacím centru přibyly nové prvky. Poslední verze Mac OS X 10.10 Yosemite nesla označení 10.10.5 a byla vydána v červenci roku 2017.

Mac OS X 10.11 El Capitan

V září roku 2015 vydala společnost Apple svůj operační systém Mac OS X 10.11 El Capitan. Tato verze přinesla kromě vylepšení výkonu, designu a soukromí také novinky v podobě lepší správy oken s podporu funkce Split Screen, podporu multi touch gest v nativních Zprávách a Poště, zobrazení veřejné dopravy v nativních Mapách nebo třeba kompletní přepracování Poznámek. Vylepšení se dočkal také prohlížeč Safari, v nativních Fotkách přibyla podpora rozšíření třetích stran. Poslední verze Mac OS X El Capitan s označením 10.11.6 byla vydána v červenci roku 2018.

Mac OS X 10.12 Sierra

Nástupcem Mac OS X El Capitan se v září roku 2016 stal Mac OS X 10.12 Sierra. S příchodem této aktualizace se uživatelé například dočkali desktopové verze hlasové asistentky Siri, bohatších možností správy úložiště, podpory odemykání Macu za pomoci Apple Watch nebo třeba Univerzální schránky pro kopírování a vkládání obsahu napříč mezi Apple zařízeními. V Safari přibyla funkce Obraz v obrazu, a uživatelé mohli využívat také funkci Night Shift pro šetrnější zobrazení ve večerních a nočních hodinách. S příchodem Mac OS X Sierra Apple zavedl také podporu platební služby Apple Pay na Macu. Poslední verze Mac OS X SIerra nesla označení 10.12.6 a byla vydána v srpnu roku 2019.

Mac OS X 10.13 High Sierra

V září roku 2017 vydal Apple svůj operační systém Mac OS X 10.3 High Sierra. Tato novinka přinesla například přepracované nativní Fotky, vylepšený Mail nebo nové nástroje pro ochranu soukromí ve webovém prohlížeči Safari. Nativní Zprávy se dočkaly podpory pro iCloud, a uživatelé si mohli všimnout také vylepšení výkonu. Apple v souvislosti s Mac OS X High Sierra také uvedl, že se zde zaměřil spíše na technické detaily než na nové funkce. Poslední verze Mac OS X High Sierra s označením 10.13.6 byla vydána v listopadu roku 2020.

macOS Mojave

Nástupcem Mac OS X High Sierra se v září roku 2018 stal operační systém macOS Mojave. Apple zde zavedl označení „macOS“ namísto dosavadního Mac OS X, a představil také novinky, jako byl třeba celosystémový tmavý režim. macOS Mojave byl také posledním desktopovým operačním systémem od Applu, který nabízel podporu pro 32-bitové aplikace. Přibyly zde také nové nativní aplikace Diktafon, Akcie, Apple News (pro vybrané regiony) a Domácnost. macOS Mojave ukončil integraci s plaformami Facebook, Twitter, Vimeo a Flickr, nabídl vylepšení řady nativních aplikací a přibyla také podpora hromadných hovorů přes FaceTime. Poslední verze operačního systému macOS Mojave nesla označení 10.14.6 a byla vydána v květnu roku 2021.

macOS 10.15 Catalina

V říjnu roku 2019 vydala společnost Apple svůj operační systém macOS 10.15 Catalina. Catalina přinesla novinky v podobě funkce Sidecar, umožňující použití iPadu coby přídavného monitoru, nebo třeba podpory pro bezdrátové herní ovladače. Aplikace Najít přátele a Najít Mac se spojily v platformu Najít, došlo také k přepracování nativních aplikací Připomínky, Diktafon a Poznámky. Namísto iTunes se v macOS Catalina objevily samostatné aplikace Hudba, Podcasty a Knihy, a správa připojených iOS zařízení byla prováděna přes Finder. Došlo také k ukončení podpory pro 64bitové aplikace. Poslední verze macOS Catalina s označením 10.15.7 byla vydána v květnu roku 2021.

macOS 11 Big Sur

Loni na podzim vydala společnost Apple svůj operační systém macOS 11 Big Sur. Spolu s příchodem této novinky se uživatelé dočkali například přepracování uživatelského rozhraní, kdy se některé prvky začaly podobat prvkům UI z operačního systému iOS. Přibylo nové Ovládací centrum, došlo k přepracování Oznamovacího centra a byla zavedena podpora pro iOS a iPadOS aplikace. Došlo ke zrychlení procesu softwarových aktualizací, prohlížeč Safari získal lepší možnosti přizpůsobení i správy soukromí. Nativní Zprávy se dočkaly nových funkcí, a došlo také k přepracování App Storu. Nové funkce přibyly také v nativních Mapách, Poznámkách, nebo třeba Diktafonu. Byla ukončena podpora Adobe Flash Playeru.

macOS 12 Monterey

Nejnovějším přírůstkem do rodiny desktopových operačních systémů od Applu je macOS 12 Monterey. Tato novinka přinesla například funkci Universal Control pro ovládání více Maců najednou jedinou klávesnicí a myší, nativní aplikaci Zkratky, známou z operačního systému iOS, funkci AirPlay to Mac pro zrcadlení displeje na obrazovku Macu nebo třeba vylepšený webový prohlížeč Safari s možností vytváření sbírek karet. Mezi další novinky v macOS 12 Monterey dále patří vylepšené funkce pro ochranu soukromí, funkce SharePlay nebo třeba režim Focus.

.