Zavřít reklamu

Další den uběhl jako voda a my vám nyní přinášíme další IT souhrn z celého světa, ve kterém se věnujeme všemu, jen ne Applu. Co se týče dnešního souhrnu, tak se společně podíváme na to, jak byly v jedné z největších zemí světa zakázány aplikace TikTok, WeChat či Weibo. Dále vás informujeme o nových ovladačích, které vydala společnost AMD ke svým grafickým kartám. Poté se společně podíváme na kloub prohlížeči Edge, který začal Microsoft integrovat do svého operačního systému Windows – údajně má totiž zpomalovat počítače. A v poslední novince se podíváme na nařízení společnosti Uber, které má bojovat proti koronaviru.

Aplikace TikTok, WeChat a Weibo byly zakázány v jedné z největších zemí světa

Kdyby v České republice došlo k zakázání nějaké aplikace, tak by to rozhodně pobouřilo nespočet jablečných uživatelů. Pravdou ale je, že v některých zemích světa je zakazování určitých aplikací, anebo cenzura aplikací, naprosto běžná. Nejznámější zemí světa, která tyto praktiky provádí, je Čína, kromě ní se však tohle týká i Indie. V této zemi se vláda rozhodla, že kompletně zakáže některé čínské aplikace – konkrétně se jedná o momentálně nejpopulárnější aplikaci na světě, TikTok, kromě toho došlo k zákazu komunikační aplikace WeChat, a také Weibo, sociální síť určená k mikroblogování. To ale rozhodně nejsou všechny aplikace, které byly zakázány – dohromady jich je přesně 59, což je úctyhodné číslo. Vláda Indie se tak rozhodla kvůli porušování soukromí, které mají mít všechny zakázané aplikace na svědomí. Kromě toho má podle vlády prostřednictvím těchto aplikací docházet ke sledování uživatelů, a poté k cílení reklam. Nutno podotknout, že se zákazu nedočkaly jen aplikace, ale také webové verze těchto služeb.

tiktok
Zdroj: TikTok

AMD vydalo nové ovladače ke svým grafickým kartám

Společnost AMD, která stojí za vývojem procesorů a grafických karet, dnes vydala nové ovladače ke svým grafickým kartám. Jedná se o ovladač s názvem AMD Radeon Adrenalin beta (verze 20.5.1), který přidal podporu funkce pro Graphics Hardware Scheduling. Tato funkce byla přidána do aktualizace Windows 10 May 2020 od Microsoftu. Nutno podotknout, že dříve zmíněnou funkci podporují pouze grafické karty RX 5600 a 5700. Jak už můžete podle názvu ovladače tušit, tak se jedná o beta verzi – v případě, že z nějakého důvodu potřebujete funkci Graphics Hardware Scheduling využít, tak je nutné stáhnout právě beta verzi tohoto ovladače, a to pomocí tohoto odkazu. Kromě toho AMD vydalo také ovladače pro Macy a MacBooky, konkrétně tedy pro Windows spuštěný v Boot Campu. Konkrétně tyto ovladače přidaly podporu pro vrcholnou grafickou kartu AMD Radeon Pro 5600M, kterou si můžete nově nakonfigurovat u 16″ MacBooku Pro.

Prohlížeč Edge výrazně zpomaluje počítače s Windows

Microsoft se se svým webovým prohlížečem pěkně trápí. Prvně zaspal dobu s Internet Explorerem – prakticky doteď se na webu objevují vtipné obrázky, které pojednávají právě o pomalosti samotného prohlížeče. Microsoft vývoj Internet Exploreru kompletně ukončil a rozhodl se, že začne úplně od znova. Prohlížeč IE mělo nahradit nové řešení s názvem Microsoft Edge, bohužel ani v tomto případě nedošlo k výraznému zlepšení a uživatelé i nadále raději využívali konkurenční prohlížeče webu. I v tomto případě tedy Microsoft po nějaké době ukončil své trápení a prvotní verzi prohlížeče Edge ukončil. Před nedávnem jsme se však stali svědky znovuzrození prohlížeče Edge – tentokrát však Microsoft sáhl po ověřené platformě Chromium, na které běží právě konkurenční Google Chrome. Nutno podotknout, že v tomto případě se stal Edge velmi oblíbený. Jedná se o velmi rychlý prohlížeč, který si našel svou uživatelskou základnu i ve světě jablíčkářů. Nyní se však ukázalo, že prohlížeč Edge, stavěný na platformě Chromium, konkrétně jeho poslední verze, výrazně zpomaluje počítače s operačním systémem Windows 10. Podle uživatelů má počítačům jejich start trvat až třikrát déle – nejedná se ale o bůhvíjak rozšířenou chybu. Zpomalení je znát jen na určitých konfiguracích. Doufejme tedy, že Microsoft tuto chybu co nejdříve vyřeší, aby se mohl nový Microsoft Edge i nadále šířit mezi uživateli s čistým štítem.

Uber bojuje proti koronaviru

I přesto, že je v momentální době koronavirus už celkově (snad) na ústupu, tak je i nadále třeba dodržovat určitá nařízení, společně s hygienickými návyky. I nadále byste samozřejmě měli používat roušky, stejně tak byste si měli často mýt ruce a popřípadě používat desinfekci. Různé státy a společnosti přistupují k pandemii koronaviru jiným způsobem – v některých případech se situace nijak neřeší, někde je zase situace „vyhrocená“. Pokud se podíváme například na společnost Uber, která se stará o „zaměstnávání“ řidičů a přepravu klientů, tak si můžeme všimnout vcelku přísných opatření. Již nyní musí všichni řidiči, společně s pasažéry, při využívání Uberu, nosit roušky anebo cokoliv, co dokáže překrýt nos a ústa. Uber se však rozhodl nařízení ještě více zpřísnit – kromě nošení roušek nově musí řidiči Uberu pravidelně desinfikovat zadní sedačku ve svém vozidle. Uber ale nenechá řidiče desinfekci kupovat za své vlastní peníze – spolčil se totiž se společností Clorox, která bude dodávat stovky tisíců kanistrů desinfekce, společně s dalšími čistícími prostředky a ubrousky. Uber bude tyto produkty rozdávat řidičům a doporučuje jim, aby zadní sedačky čistili po každé jízdě.

uber-driver
Zdroj: Uber
.