Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Levnější Apple Watch by měly kopírovat design čtvrté generace

Již v příštím týdnu v úterý nás čeká zářijová virtuální konference, kolem které visí stále spousta otazníků. Ačkoliv Apple každoročně v září představuje své nové jablečné telefony spolu s hodinkami, tak letos by tomu mělo být úplně jinak. Dodávky pro iPhone 12 jsou totiž opožděné a samotný kalifornský gigant již sdělil, že si na chystané iPhone budeme muset ještě pár týdnů počkat. Podle nejrůznějších zdrojů se tak Applu v úterý zaměří na Apple Watch Series 6 a nový iPad Air. Spousta lidí také říká, že se dočkáme náhrady za Apple Watch 3 a dočkáme se tak jejich levnějšího nástupce.

apple watch na pravé ruce
Zdroj: Redakce Jablíčkář

O nástupci levnějšího modelu na počátku tohoto měsíce mluvil i redaktor magazínu Bloomberg Mark Gurman. Jeho slova aktuálně podpořil uznávaný leaker Jon Prosser. V jeho příspěvku totiž stojí, že se dočkáme zbrusu nového modelu, který bude věrně kopírovat design čtvrté generace a bude se prodávat ve 40 a 44mm verzích. Nabízí se ale otázka, zdali Prosserovi vůbec můžeme věřit. Poslední předpovědi se týkaly představení hodinek a iPadu Air, což leaker datoval na úterý 8. září a věřil, že představení proběhne skrze tiskovou zprávu. V tomto ale chyboval a zároveň se setkal s ostrou kritikou.

Jon Prosser následně ještě dodal pár zajímavostí. Zmiňovaný levnější model by měl postrádat některé novější funkce jako například EKG či Alway-on displej. Matoucí je také jeho zmínka o použití čipu M9. Jedná se o pohybový koprocesor, který pracuje s daty z akcelerometru, gyroskopu a kompasu. Verzi M9 bychom mohli konkrétně najít v iPhonu 6S, prvním modelu SE a v páté generace jablečného iPadu.

Jak to ale ve finále s virtuální konferencí dopadne je prozatím samozřejmě nejasné. Na oficiální informace si budeme muset počkat až do samotné události. O všech představených produktech a novinkách vás budeme přímo v den události okamžitě informovat.

Kdo časem převezme vedení Applu?

Tim Cook je ve vedení jablečné společnosti již desátým rokem a tým viceprezidentů tvoří především starší zaměstnanci, kteří Applu za roky své kariéry dokázali vydělat obrovský balík peněz. V tomto směru se ale nabízí jednoduchá otázka. Kdo tyto vedoucí pracovníky nahradí? A kdo usedne na místo generálního ředitele po Timu Cookovi, který na pozici nahradil samotného zakladatele Applu Steva Jobse? Na celou situaci se zaměřil magazín Bloomberg, podle kterých se kalifornský gigant stále více zaměřuje na plán pro situaci, kdy bude potřeba jednotlivé vůdčí osobnosti nahradit.

Ačkoliv prozatím Cook nesdílel žádné informace o tom, že by byl připraven z čela Applu odejít, dá se očekávat, že by jeho místo mohl zaujmout Jeff Williams. Ten v současné situaci zastává pozici provozního ředitele a zajišťuje tak každodenní a především tedy bezproblémový chod celé firmy. Williams je totiž ideálním nástupcem, protože se jedná o stejného pragmatika člověka zaměřeného na správné fungování, čímž se velice podobná zmiňovanému Timu Cookovi.

Phil Schiller (Zdroj: CNBC)
Phil Schiller (Zdroj: CNBC)

Produktový marketing v současné situaci zajišťuje Greg Joswiak, který na této pozici nahradil Phila Schillera. Podle zpráv magazínu Bloomberg měl údajně Schiller stejně předávat řadu povinnosti Joswiakovi, a to už v několika předcházejících letech. Ačkoliv Joswiak na své pozici oficiálně funguje pouze měsíc, kdyby bylo jej potřeba okamžitě nahradit, údajně by se vybíralo z hned několika různých kandidátů. Nejzvučnějším jménem na potencionální seznamu by však měla být Kaiann Drance.

Nadále se můžeme zaměřit ještě na Craiga Federighiho. Jedná se o viceprezidenta pro obor softwarového inženýrství a z našeho pohledu musíme uznat, že se jedná o jednu z nejpopulárnějších osobností Applu. Federighi si dokázal získat přízeň jablíčkářů díky jeho prvotřídnímu výkonu během samotných konferencí. Je mu stále pouze 51 let a jedná se tak o nejmladšího člena vedoucího týmu, a proto se dá očekávat, že ve své roli ještě nějaký čas setrvá. Jako potencionální nástupce však můžeme označit lidi jako Sebastien Marineau-Mes či Jon Andrews.

.