Zavřít reklamu

O bohatství Tima Cooka nemůže být pochyb. Stojí v čele společnosti, jejíž hodnota nedávno dosáhla jednoho bilionu dolarů. Přesto byste u něj okázalé známky bohatství hledali jen velmi těžko. Traduje se o něm, že s oblibou nakupuje zlevněné spodní prádlo a své peníze ivestuje do školného svého synovce.

Čisté jmění Tima Cooka odhadem činí 625, 37 milionů dolarů – největší zásluhu na této částce mají akcie společnosti Apple. Jakkoli se nám to může zdát jako úctyhodná výše, pravdou je, že čisté jmění jeho kolegů, jako je například Mark Zuckerberg, Jeff Bezos nebo Larry Page dosahuje desítek miliard dolarů. Cook ale prohlašuje, že pro něj peníze nejsou motivací.

Skutečné Cookovo jmění je ještě vyšší, než to odhadované – informace o jeho majetku, investičním portfoliu a dalších položkách nejsou veřejně známé. Navzdory tomu, že Apple je v současnosti nejhodnotnější obchodovanou společností na zemi, je jediným známým miliardářem, spojeným s cupertinskou společností, Laurene Powell Jobs, vdova po spoluzakladateli Applu Stevu Jobsovi.

V roce 2017 pobíral Cook coby generální ředitel Applu roční plat ve výši 3 milionů dolarů, v době prvního roku jeho působení na této pozici to bylo 900 tisíc dolarů. Navzdory tomu, že je multimilionářem, vede Tim Cook pozoruhodně skromný život, jehož soukromí si navíc pečlivě střeží a veřejnost o něm ví jen velice málo.

„Chci si připomínat, odkud pocházím, a to, že žiji skromně, mi v tom pomáhá,“ přiznává Cook. „Peníze pro mě nejsou motivací,“ dodává.

Od roku 2012 obývá Tim Cook dům za 1,9 milionu dolarů a o rozloze 2400 čtverečních stop v kalifornském Palo Alto. Na tamní poměry, ve kterých průměrná cena průměrného domu činí 3,3 miliony dolarů, se jedná o skromné bydlení. Většinu svého času tráví Cook v kanceláři. Je proslulý svým pozoruhodným životním stylem, který zahrnuje vstávání ve 3:45 hodin ráno a okamžité usednutí k vyřizování e-mailů. V pět hodin ráno Cook obvykle navštěvuje posilovnu – nikdy ale ne tu, která je součástí sídla společnosti. Z pracovních důvodů Cook často cestuje – Apple loni investoval 93109 dolarů do Cookova soukromého letadla. Soukromě se ale ředitel Applu nevydává na dlouhé vzdálenosti – nejraději navštěvuje yosemitský národní park. Jednu z mála dovolených, o kterých se veřejně ví, strávil Cook v New Yorku se svým synovcem, do jehož vzdělání má v plánu investovat. Po své smrti chce podle svých vlastních slov veškeré své peníze darovat charitě. „Chcete být tím oblázkem v rybníce, který rozvlní vodu, aby mohlo dojít ke změně,“ uvedl v rozhovoru pro Fortune v roce 2015.

apple-ceo-timcook-759

Zdroj: Business Insider

.