Zavřít reklamu

Ředitel Applu Tim Cook pronesl zahajovací projev na Stanford University. V jeho průběhu přišla řeč například na Steva Jobse, soukromí v digitálním věku a další témata. Právě dnes navíc uběhlo přesně čtrnáct let od chvíle, kdy zde svůj legendární projev pronesl Steve Jobs.

Stanford 128th Commencement

Tim Cook ve svém proslovu trefně poznamenal, že Stanfordova univerzita a Silicon Valley jsou součástí stejného ekosystému, což podle něj platilo dnes, stejně jako v době, kdy na jeho místě stál spoluzakladatel společnosti Steve Jobs.

„Pohánění kofeinem i kódy, optimismem a idealismem, přesvědčením a kreativitou, používají celé generace absolventů – i neabsolventů – Stanfordu technologie k tomu, aby přetvořily naši společnost,“ uvedl Cook.

Odpovědnost za chaos

Ve svém projevu dále připomněl, že Silicon Valley sice stojí za řadou revolučních vynálezů, ale že technologický průmysl v poslední době neslavně proslul i kvůli lidem, kteří si nárokují zásluhy bez nároku na odpovědnost. V souvislosti s tím zmínil například úniky dat, narušování soukromí, ale také nenávistné projevy nebo fake news, a upozornil na to, že člověka definuje to, co buduje.

„Když postavíte továrnu na chaos, musíte převzít za chaos i zodpovědnost,“ prohlásil.

„Pokud přijmeme jako normální a nevyhnutelné to, že vše může být shromažďováno, prodáno, nebo dokonce vypuštěno v rámci hacku, ztrácíme více než jen data. Ztrácíme svobodu být lidmi,“ dodal

Cook také zmínil také, že ve světě bez digitálního soukromí začínají lidé cenzurovat sami sebe i v případě, že se nedopustili ničeho horšího než toho, že zkrátka jen smýšleli jinak. Apeloval na absolventy univerzity, aby se ze všeho nejprve naučili přebírat odpovědnost, a zároveň je povzbudil k tomu, aby se nebáli budovat.

„Nemusíte začínat od píky, abyste vybudovali něco monumentálního,“ podotkl.

„A naopak – ti nejlepší zakladatelé, ti, jejichž výtvory časem rostou, místo aby se zmenšovaly, tráví většinu svého času stavěním kousek po kousku,“ dodal.

Vzpomínka na Steva Jobse

V Cookově projevu nechyběl ani odkaz na legendární Jobsův proslov. Připomněl větu svého předchůdce o tom, že čas, který máme k dispozici, je omezený, a proto bychom ho neměli marnit žitím života někoho jiného.

Zavzpomínal na to, jak si o on sám po Jobsově smrti nedokázal představit, že Steve už Apple nepovede, a cítil se nejosaměleji za celý svůj život. Přiznal, že když Steve onemocněl, podařilo se mu sebe samotného přesvědčit o tom, že se uzdraví, a že dokonce bude stát v čele společnosti ještě dlouho po Cookově odchodu, a dokonce i poté, kdy mu sám Steve toto přesvědčení vyvrátil, trval na tom, že jistě setrvá alespoň jako předseda.

„Ale nebyl důvod něčemu takovému věřit,“ přiznal Cook. „Nikdy jsem si to neměl myslet. Fakta hovořila jasně,“  dodal.

Tvořte a budujte

Po nelehkém období se ale podle svých vlastních slov rozhodl být tou nejlepší verzí sebe samotného.

„To, co platilo tehdy, platí i dnes. Nemarněte svůj čas tím, že budete žít život někoho jiného. Sebere vám to příliš mnoho duševního úsilí; úsilí, které může být vynaloženo k tvorbě nebo budování,“ uzavřel.

V závěru pak absolventy univerzity Cook upozornil na to, že až přijde čas, nebudou nikdy pořádně připraveni.

„Hledejte naději v neočekávaném,“ nabádal je.

„Najděte odvahu ve výzvě, najděte svou vizi na osamělé cestě. Nerozptylujte se. Je tolik lidí, kteří touží po uznání bez odpovědnosti. Tolik těch, kteří chtějí být viděni při přestřihávání pásky, aniž by postavili cokoliv, co by za něco stálo. Buďte jiní, zanechte po sobě něco hodnotného, a myslete neustále na to, že si to nemůžete vzít s sebou. Budete to muset předat dál.“

Zdroj: Stanford

.