Zavřít reklamu

Steve Jobs je synonymem pro Apple i po tolika letech po své smrti. Společnost však nyní táhnou jiní, kdy tím nejviditelnějším je zde samozřejmě aktuální CEO Tim Cook. I když proti němu můžeme mít mnohé výhrady, to, co dělá, dělá dokonale. Žádné jiné společnosti se totiž nevede lépe. 

Steve Jobs se narodil 24. února 1955 v San Franciscu a zemřel 5. října 2011 v Palo Alto. Byl zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy Apple a zároveň jedna z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních čtyřiceti let. Založil také firmu NeXT a pod jeho vedením se proslavilo i filmové studio Pixar. Oproti Cookovi měl jasnou výhodu tu, že byl brán jako zakladatel, což mu nikdo neodpáře (a ani nechce).

Timothy Donald Cook se narodil 1. listopadu 1960 a je aktuálním CEO Applu. Do společnosti nastoupil v roce 1998, krátce po Jobsově návratu do firmy, a to na pozici hlavního provozního viceprezidenta. I když se firma v té době potýkala se značnými obtížemi, Cook to později ve svém projevu v roce 2010 označil za „ojedinělou životní příležitost pracovat s tvůrčím géniem“. V roce 2002 se stal výkonným viceprezidentem pro celosvětový prodej a provoz. V roce 2007 byl povýšen na provozního ředitele (COO). Když Steve Jobs 25. srpna 2011 ze zdravotních důvodů rezignoval na pozici generálního ředitele, byl do jeho křesla posazen právě Cook.

Peníze hýbou světem 

Není sporu o tom, že k dnešnímu úspěchu nastartoval Apple právě Jobs, a to uvedením prvního iPhonu. Společnost z něho čerpá dodnes, protože je to její nejúspěšnější produkt. O prvním velkém počinu Cooka se hovoří v souvislosti s Apple Watch. Ať už byla jejich první generace jakákoli, a i když jsme zde měli chytré hodinky ještě před řešením Applu, jsou to právě Apple Watch, které se staly nejprodávanějšími hodinkami světa a jsou to právě Apple Watch, ze kterých si mnozí výrobci berou patřičnou inspiraci pro své řešení. Geniálním tahem byly třeba i AirPody, které daly vzniknout segmentu TWS sluchátek. Méně úspěšnou rodinou jsou pak jasně HomePody.

Pokud má kvalitu společnosti reprezentovat hodnota akcií, tak je jasné, kdo je z dua Jobs/Cook úspěšnější. V lednu roku 2007 měla akcie Applu hodnotu lehce nad tři dolary, v lednu roku 2011 pak lehce pod 12 dolarů. V lednu 2015 už šlo o 26,50 dolarů. Prudký růst začal v roce 2019, kdy měla lednová akcie hodnotu na 39 dolarů, v prosinci už šlo o 69 dolarů. Špička byla v prosinci roku 2021, kdy šlo o téměř 180 dolarů. Nyní (v čase psaní článku) je hodnota akcie cca 157,18 dolarů. Tim Cook je vrcholný manažer a je jedno, co si o něm jako osobě myslíme a nemyslíme. To, co dělá, dělá prostě skvěle, a proto se také Applu tak dobře daří. 

.