Zavřít reklamu

Seznamy písniček, takzvané playlisty, si vytvářeli již naši předkové. Skoro v každém klubu fungovaly jukeboxy, lidé si dělali vlastní mixtapy a rádiové stanice hrály písničky na přání. Zkrátka hudba a vytváření playslistů k sobě neodmyslitelně patří. Když se podíváme hlouběji do historie, je možné spatřit, že význam playlistů prošel během let významnou transformací. Dříve seznamy písniček vytvářeli sami lidé. Během nástupu digitální a technologické éry však štafetu převzaly počítače, které pomocí složitých algoritmů vytvářely náhodné či žánrově a tématicky zaměřené playlisty. Dnes se vše opět vrací do rukou lidí.

Když Apple v roce 2014 oznámil, že kupuje společnost Beats, výkonný ředitel Applu Tim Cook mluvil především o týmu hudebních expertů. „V dnešní době je velmi vzácné a těžké nalézt lidi, kteří rozumí hudbě a umí vytvářet úžasné playlisty,“ vysvětloval Cook. Kalifornská společnost tak před více než dvěma roky nekoupila jen fungující hudební a streamovací službu, ale především stovku hudebních expertů v čele s rapperem Dr. Dre a Jimmym Iovinem.

Když se podíváme na současné společnosti, které nabízejí streamování hudby, tedy Apple Music, Spotify, Google Play Music a okrajově i Tidal či Rhapsody, je evidentní, že všechny nabízejí velmi podobné služby. Uživatelé si mohou vybírat z milionů multižánrových písniček a každá služba nabízí své vlastní playlisty, rádiové stanice nebo podcasty. Po dvou letech od akvizice Beats Applem se však trh výrazně proměnil a Apple se snaží hrát v oblasti vytváření playlistů vůdčí roli.

Mezi jednu z hlavních priorit všech zmíněných služeb jednoznačně patří to, aby se jejich uživatelé dokázali zorientovat v záplavě milionů různých písniček, aby jim dokázaly služby naservírovat jen takovou tvorbu, jež by je mohla na základě jejich osobního vkusu zajímat. Jelikož Apple Music, Spotify, Google Play Music a další nabízí až na výjimky víceméně stejný obsah, je právě tato osobní část naprosto klíčová.

Magazínu BuzzFeed se podařilo proniknout do továren na playlisty, konkrétně do Spotify, Googlu a Applu, a redaktor Reggie Ugwu zjistil, že více než stovka lidí napříč společnostmi,takzvaní kurátoři, pracují na plný úvazek a vytváří speciální playlisty. Vytvoření dobrého playlistu je však mnohem těžší, než by se na první pohled mohlo zdát. Algoritmus musí totiž někdo připravit a vše napsat.

Lidé, kteří mají na starosti vytváření playlistů, často dříve pracovali jako známí bloggeři či jako DJové po různých hudebních klubech. Podle posledních průzkumů také více než padesát procent lidí ze sta milionů uživatelů Spotify dává přednost vytvořeným playlistům než náhodně generované hudbě. Podle dalších odhadů se dokonce každý den jedna z pěti přehraných písniček napříč všemi službami přehraje právě uvnitř nějakého playlistu. Toto číslo však úměrně neustále roste tím, jak přibývají noví lidé, kteří se specializují na playlisty.

„Je to hodně o intuici a pocitu. Vše nasvědčuje tomu, že v budoucnosti budou playlisty tvořené lidmi hrát mnohem větší úlohu. Lidé chtějí poslouchat věrohodnou a známou hudbu,“ říká Jay Frank, senior viceprezident globálního hudebního streamingu Universal Music Group.

Předefinovat náš vztah s hudbou

Všichni jsme zvyklí fungovat na základě kódů a náhodného vyhledávání. Internet nám například může doporučit nejvhodnějšího praktického lékaře, vybere za nás film či nalezne restauraci. Podobné to je i s hudbou, avšak odborníci hovoří o tom, že nadešel čas kompletně předefinovat náš vztah s ní. Výběr hudby by již neměl být nahodilý, ale šitý na míru našemu osobnímu vkusu. Lidé, kteří stojí za vytvářením playlistů, nechodili do žádné manažerské školy. V pravém slova smyslu se snaží být našimi obránci, kteří nás učí žít bez robotů a počítačových algoritmů.

Uvnitř Spotify

Seznamy songů pro Spotify se kupodivu nevytvářejí ve Švédsku, ale v New Yorku. Uvnitř kanceláře naleznete moře bílých iMaců, ikonická sluchátka Beats a také devětadvacetiletou Španělku Rocío Guerrero Colomovou, která mluví tak rychle, stejně jako myslí. Ta přišla do Spotify před více než dvěma lety a byla tak mezi první padesátkou lidí, kteří se vytváření playlistů na plný úvazek ujali. Colomová má konkrétně na starosti latinskoamerickou hudbu.

„Žila jsem v mnoha zemích. Mluvím pěti jazyky a hraji na housle. Před dvěma roky za mnou přišel Doug Forda, který má na starosti všechny kurátory. Říkal mi, že hledají někoho, kdo bude vytvářet playlisty pro uživatele, kteří mají rádi latinskoamerickou hudbu. Okamžitě jsem si uvědomila, že bych to měla být já, jelikož jsem jedním z těchto uživatelů. Tak mě najal,“ konstatovala s úsměvem Colomová.

Rocío má na starosti také další pracovníky a vede dalších sedm žánrových playlistů. K práci používá výhradně iMac a celkově již stihla vytvořit více než dvě stovky playlistů.

„Pravidelně navštěvuji různé hudební kluby. Snažím se zjišťovat, co se lidem líbí, co poslouchají. Hledám cílené posluchače,“ vysvětluje Colomová. Podle ní lidé na Spotify nechodí číst, takže už jen samotný název playlistu musí být zcela vystihující a jednoduchý, až pak přijde na řadu obsah.

Pracovníci ve Spotify pak na základě uživatelských interakcí a kliknutí své seznamy upravují. Sledují jednotlivé písničky, jak si vedou v žebříčcích popularity. „Když se nějaké písničce nedaří, či ji lidé opakovaně přeskakují, snažíme se jí přesunout do jiného playlistu, kde dostane další šanci. Hodně také záleží na coveru alba,” pokračuje Colomová.

Kurátoři ve Spotify pracují s různými programy a nástroji. Stěžejní jsou pro ně však aplikace Keanu nebo Puma, které fungují jako editory pro správu a monitoring uživatelů. Pracovníci kromě statistických údajů o počtu kliknutí, přehrání či stažení do offlinu naleznou v aplikacích i přehledné grafy. Ty mimo jiné znázorňují věk posluchačů, geografickou oblast, čas či jaký způsob předplatného využívají.

Nejúspěšnějším playlistem, který Colomová vytvořila, je „Baila Reggaeton“ či také „Dance Reggaeton“, který má více než dva a půl milionu followerů. Díky tomu se tento seznam řadí na třetí místo na Spotify hned po playlistu „Today Top Hits“, který má 8,6 milionu followerů, a „Rap Caviar“ s 3,6 miliony následovníků.

Colomová vytvořila tento playlist v roce 2014, tedy přesně deset let po úspěšném latinskoamerickém hitu „Gasolina“ od Daddy Yankee. „Nevěřila jsem, že playlist bude mít takový úspěch. Brala jsem ho spíše jako takový startovací seznam písniček, který měl posluchače dobře rozpálit a navnadit na nějakou párty,“ konstatuje Colomová a podotýká, že aktuálně do latinského směru pronikají žánrové prvky hip hopu, na což se snaží reagovat a upravovat seznamy písniček. Její oblíbeným hip hopovým songem je písnička „La Ocasion“ od Puerta Licana.

Podle Jay Franka, senior viceprezidenta globálního hudebního streamingu Universal Music Group, lidé používají hudební streamovací služby, protože chtějí poslouchat a vlastnit veškerou hudbu na světě. „Když se tam však dostanou, zjistí, že ve skutečnosti nechtějí úplně všechno a vyhlídka na prohledávání čtyřiceti milionů skladeb je pro ně spíše odstrašující až frustrující,” tvrdí Frank a dodává, že nejpopulárnější playlisty mají dokonce větší dosah než zavedené rozhlasové stanice.

Pracovníci samozřejmě zachovávají redakční nezávislost, navzdory tomu, že jim denně chodí různé PR nabídky, pozvánky od producentů a muzikantů. Snaží se na vše mít svůj vlastní nezaujatý názor. „Playlisty vytváříme skutečně na základě toho, co si myslíme, že se posluchačům bude libít, což se také odráží ve statistikách,“ říká Doug Ford ze Spotify. Případná ztráta důvěry posluchačů by totiž měla velký dopad nejen na službu jako takovou, ale i samotné posluchače.

Uvnitř Google Play Music

Pracovníci z Google Play Music rovněž sídlí v New Yorku, v jedenáctém patře sídla Googlu. Oproti Spotify jich však není padesát, ale pouze dvacet. K dispozici mají plně vybavené patro po vzoru ostatních kanceláří Googlu a stejně jako ve Spotify používají různé programy, které jim pomáhají se správou playlistů a statistickými údaji.

Během rozhovoru s redaktorem magazínu BuzzFeed řeší především otázku názvů jednotlivých seznamů písniček. „Je to všechno o lidech, jejich přístupu a vkusu. Stále rozšířenější jsou playlisty podle nálady a druhu činností, které vykonáváme. To však dělá každá hudební společnost,” shodují se kurátoři.  To dokazuje i fakt, že tři z deseti nejpopulárnějších playlistů na Spotify nemají označení, o jaký žánr jde.

Podle nich když lidé již dopředu vědí, o jaký žánr se jedná, například rock, metal, hip hop, rap, pop a podobně, tak se již předem nějakým způsobem vnitřně nastavují a utváří si předsudky ve smyslu, jaká hudba na ně v daném seznamu asi čeká. Z toho důvodu všechny písničky přeskáčou a vyberou si jen ty, které podle názvu znají. Podle pracovníků je lepší se tomu hned zpočátku vyvarovat a raději nazvat playlisty například podle emocí.

„Je to podobné jako s dopravními značkami. Díky správnému označení playlistů se lidé lépe orientují v milionové záplavě skladeb. Posluchači zkrátka neví, co mají hledat, dokud jim to neukážete,“ dodává Jessica Suarezová, pětatřicetiletá kurátorka z Googlu.

Uvnitř Apple Music

Hlavní centrála Apple Music se nachází v Culver City v Los Angeles, tedy v místech, kde se dříve nacházelo hlavní středisko Beats Electronics. Uvnitř budovy pracuje více než stovka lidí, která má na starosti vytváření playlistů, tedy jde o jeden z největších týmů hudebních kurátorů. Apple také díky Beats jako vůbec první přišel s myšlenkou vytváření seznamů písniček od skutečných lidí.

„Nejde nám o to, promítat své názory a osobní hudební vkus do ostatních lidí. Považujeme se spíše za správce katalogů, kteří citlivě vybírají vhodnou hudbu,“ tvrdí šéfeditor pro indie hudbu Scott Plagenhoef. Podle něho jde o to, nalézt takové umělce, kteří budou mít na posluchače dopad a probudí v nich například nějaké emoce. V závěru tak budou písničky buď milovat, nebo je nenávidět.

Největší zbraní Apple Music je právě tým expertů, který ostatním službám chybí. „Hudba je velmi osobní. Každý má rád něco jiného a nechceme fungovat ve stylu, když se ti líbí skupina Fleet Foxes, musí se ti líbit i Mumford & Sons,“ zdůrazňuje Plagenhoef.

Apple na rozdíl od ostatních hudebních společností nesdílí svá data, a tak nelze zjistit, jakou úspěšnost mají jednotlivé seznamy skladeb či nějaké hlubší údaje o uživatelích. Apple naopak sází na živé rádio Beats 1, které moderují známí umělci a DJové. Každý týden se ve studiu vystřídá hned několik muzikantů a kapel.

Apple také v iOS 10 kompletně přepracoval a redesignoval svojí aplikaci. Uživatelé nově mohou využívat pravidelně aktualizovaný playlist, který je šitý na míru jednotlivým uživatelům, takzvaný Discovery Mix, což je obdoba toho, co již uživatelé znají ze Spotify a co je nesmírně populární. V novém Apple Music lze také nalézt každý den nový seznam skladeb, tedy výběr na pondělí, úterý, středu a tak dále. Playlisty vytvořené kurátory jsou rovněž samostatně oddělené, tedy lidé mají jasný přehled, zda seznam vytvořil počítač nebo konkrétní člověk.

Rozhodně však není Apple jediný, kdo se na tomto poli neustále posouvá dopředu. To je ostatně jasné z výše zmíněného, kdy na na míru sestavených playlistech pro každého posluchače pracují vše všech streamovacích službách, mimo Apple Music zejména ve Spotify a Google Play Music. Až následující měsíce a roky ukáží, komu se podaří se uživatelům nejvíce přizpůsobit a nabídnout mu co možná nejlepší hudební zážitek. Je možné, že svou roli sehrají také stále populárnější exkluzivní alba

.