Zavřít reklamu

TikTok má jednu zásadní nevýhodu – je to čínská aplikace. Čína má jednu zásadní nevýhodu – je vedena Komunistickou stranou Číny. Trumpova administrativa pak proti čemukoli čínskému zásadně vystupovala a snažila se její „produkty“ na americkém trhu co nejvíce omezit. Vše ve víru bezpečnosti. Tvrdě to odnesl Huawei, řešily se ale i aplikace jako TikTok nebo WeChat. 

Jak to bude s funkčností TikToku na území USA se mělo rozhodnout do dneška, tedy do 11. června 2021. Aktuální prezident USA Joe Biden však Trumpovu regulaci zrušil. Ne tedy úplně, protože tomuto tématu se bude věnovat více, podrobněji, komplexněji.

Wall Street Journal publikoval vyjádření Bílého domu: „Oddělení obchodu bude muset zkontrolovat aplikace zahrnující softwarové aplikace, které jsou navrženy, vyvinuty, vyrobeny nebo dodávány osobami, které jsou vlastněny nebo ovládány zahraničním protivníkem, včetně Čínské lidové republiky.“ Důvod? Pořád to samé: nepřiměřené nebo nepřijatelné riziko pro národní bezpečnost Spojených států a amerického lidu.

Tento krok není překvapivý, protože Bidenova administrativa v dubnu uvedla, že se bude zabývat holističtějším přístupem ve srovnání s Trumpovou administrativou ohledně TikToku a WeChatu. Ono obávané oznámení konce těchto služeb tedy nepřišlo. Zatím se tak obě nebudou muset bát o možnost svého působení v USA.

Dám vám řešení zadarmo, pane Bidene 

Nejsem problematikou kovaný, nejsem zastáncem ani prvního, ani druhého. Jen nechápu nastolenou situaci USA proti Číně v kontrastu s tím, co nařizuje Čína USA, respektive Applu. Ten tak musí mít v Číně servery vlastněné čínskou společností, na které jsou ukládány všechna data čínských uživatelů iCloudu a nesmí odtud pryč. TikTok je obrovská služba, byl by pro ni tedy takový problém, kdyby ukládala data o obyvatelích USA v rámci USA, a aby k nim neměla přístup, jako údajně nemá ani Apple v Číně?

Jasně, určitě to není tak jednoduché, určitě je tam spousta ale, určitě je tam i spousta informací, která jsem nedohledal nebo mezi nimi nevidím souvislost. Jedno je ale jisté, TikTok není tím hitem, kterým byl před rokem nebo dvěma, nyní už dospěl jinam a není to jen o tom, že pokud chce být mladá generace „in“, musí jednoduše být na TikToku, a to ideálně s iPhonem v ruce samozřejmě.

TikTok třetí nejoblíbenější mezi mladými 

Společnost Kaspersky totiž uvedla studii, ze které vyplývá, že v době pandemie byly nejoblíbenější aplikace mezi dětmi právě TikTok, YouTube a WhatsApp, přičemž TikTok dosáhl takřka dvojnásobné oblíbenosti než doposud hojně preferovaný Instagram. Zpráva konkrétně uvádí následující: 

„Mezi nejoblíbenější kategorie aplikací, které děti během pandemie používaly nejčastěji, patřily software, audio, video (44,38 %), internetová komunikační média (22,08 %) a počítačové hry (13,67 %). Nejoblíbenější aplikací byl s obrovským náskokem před ostatními YouTube – u dětí po celém světě je stále nejpopulárnější službou pro streamování videa. Na druhém místě je komunikační nástroj WhatsApp a jako třetí se umístila oblíbená sociální síť TikTok. Do žebříčku Top 10 se dostaly i čtyři hry: Brawl Stars, Roblox, Among Us a Minecraft.“ 

TikTok už není jen prostor ke sdílení klipů, neboť se na této platformě začalo objevovat stále více vzdělávacího a kreativního obsahu. K tomu se přidává i fakt, že chce-li někdo vytvořit video k umístění na TikTok, musí zvládnout spoustu úloh – být kameramanem, aktérem, režisérem a obecně kýmkoli, kdo se na tvorbě filmů nebo videí podílí. To rozvíjí nejen dovednosti, které můžou být dětem užitečné v budoucím životě, ale může je to přivést i k rozhodnutí, že si některou z těchto rolí zvolí jako svou profesi. A nebylo by tedy škoda toto mladým Američanům odepřít? 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.