Zavřít reklamu

Mapy od Applu využijí i data Foursquare, Instagram mění podmínky využívání API, CleanMyMac 3 nově podporuje systémové Photos, Waze se dočkal podpory 3D Touch, Fantastical získal Peek & Pop i vylepšenou nativní aplikaci pro Apple Watch, Tweetbot na Mac přinesl podporu OS X El Capitan a nativní aplikace pro hodinky Watch se dočkal také GTD nástroj Things. Čtěte další Týden aplikací.

Novinky ze světa aplikací

Apple Mapy budou pracovat s informacemi z Foursquare (16. 11.)

Apple mapy se při vyhledávání míst a bodů zájmu spoléhají na informace z mnoha externích zdrojů. Mezi ty největší v současnosti patří např. TomTom, booking.com, TripAdvisor, Yelp a další. Na tento seznam nyní přibyl i Foursquare. Zatím není jasné, jak přesně Mapy od Applu s daty Foursquare naloží, ale pravděpodobně se dočkají podobné integrace jako předchozí služby, tedy např. hodnocení míst podle oblíbenosti mezi návštěvníky.

Foursquare prohlašuje, že jeho služby využívá přes dva miliony podniků a nabízí přes 70 milionů tipů, recenzí a komentářů uživatelů. Zdroj dat je to tedy bezesporu solidní. 

Zdroj: 9to5Mac

Instagram reaguje na krádeže přihlašovacích údajů, mění pravidla pro využívání API (17. 11.)

V souvislosti s kauzou okolo aplikace InstaAgent, která kradla přihlašovací údaje uživatelů, přichází Instagram s novými podmínkami využívání API. Instagram nově znemožní existenci celé řadě aplikací třetích stran, které mohly přistupovat k příspěvkům uživatele. Nadále budou moci fungovat jen aplikace a služby, které budou mít následující účel:

  1. Pomáhat uživateli sdílet jejich vlastní obsah s aplikacemi třetích stran za účelem tisku fotografií, jejich nastavení coby profilového obrázku atp.
  2. Pomáhat firmám a inzerentům porozumět svému publiku a pracovat s ním, vypracovat obsahovou strategii a získat k médiím digitální práva.
  3. Pomáhat médiím a vydavatelům objevovat obsah, získávat digitální práva a sdílet média skrze embed kódy.

Již nyní Instagram zavádí nový proces přezkoumávání aplikací, které chtějí využívat jeho API. Stávající aplikace se musí novým pravidlům přizpůsobit do prvního června příštího roku. Zpřísnění pravidel Instagramu ukončí existenci mnoha pofidérních aplikací, které uživatelům slibovaly nové sledující i třeba informace o tom, kdo je sledovat začal a kdo naopak přestal. Aplikace nově nebudou moci nabízet ani různé programy na výměnu sdílení, lajků, komentářů nebo sledujících. Údaje uživatele pak nebude bez povolení Instagramu možné využívat k ničemu jinému než k analytickým účelům.   

Kvůli opatření Instagramu budou ale bohužel poškozeny i kvalitní a důvěryhodné aplikace, které umožňovaly prohlížet Instagram na zařízeních, na kterých oficiální nativní aplikace zatím neexistuje. Restrikce se budou týkat populárních prohlížečů pro iPad či Mac jako například Retro, Flow, Padgram, Webstagram, Instagreat a podobně.

Zdroj: macrumors

Důležité aktualizace

CleanMyMac 3 nově podporuje Photos v OS X

Úspěšná údržbová aplikace CleanMyMac 3 od vývojářů ze studia MacPaw přišla se zajímavou aktualizací. Nově plně podporuje systémovou aplikaci Photos pro správu fotografií. Při čištění systému a odstraňování přebytečných souborů tak nově budete moci mazat i právě obsah Photos včetně přebytečných cache či lokálních kopií fotografií nahraných v iCloud Photo Library. CleanMyMac pak nabídne také možnost nahradit velké soubory ve formátu RAW fotografiemi JPEG ve vysokém rozlišení.

Bezplatnou zkušební verzi aplikace můžete stahovat zde.

Waze přinesl podporu 3D Touch

Populární navigační aplikace Waze se v minulém měsíci dočkala velké aktualizace zahrnující povedený redesign. Nyní izraelští vývojáři své dílo menší aktualizací posouvají ještě o něco výše.  Přinesli totiž podporu 3D Touch, díky níž se na nejnovějším iPhonu dostanete k často používaným funkcím rychleji než kdy dříve.

Pokud na iPhonu 6s silněji zatlačíte na ikonu aplikace, okamžitě se vám zpřístupní možnost vyhledat adresu, sdílet svou polohu s jiným uživatelem, nebo iniciovat navigaci z aktuální polohy domů či do práce. Aktualizace pak přináší také tradiční opravy menších chyb a drobná vylepšení.

Things mají na Apple Watch nativní aplikaci

Things, aplikace pro tvorbu a správu připomínek a úkolů, v nové verzi rozšiřuje pole svého působiště také na Apple Watch s wathOS 2. To znamená, že aplikace není prostřednictvím bluetooth na hodinky pouze “streamována” z telefonu, ale běží přímo na zařízení na ruce. To zajistí rychlejší a plynulejší chod.

Aktualizace zahrnuje také dvě nové „komplikace“ – jedna průběžně zobrazuje pokrok v plnění úkolů, druhá napoví, co je na seznamu úkolů dále.

Fantastical přichází s Peek & Pop a vylepšenou nativní aplikací pro Apple Watch

Elegantní kalendář Fantastical, který již před lety zaujal uživatele možností zadávat události přirozeným jazykem, disponuje funkcí 3D Touch již delší dobu. S poslední aktualizací ale vývojáři ze studia Flexibits podporu této novinky rozšiřují také o Peek & Pop.

Na iPhonu 6s budete nově moci kromě zkratek z ikony na hlavní obrazovce využívat také speciální gesta Peek & Pop, která umožní  silným stiskem na událost či připomínku vyvolat její náhled. Při dalším stisku je možné událost plně zobrazit a při švihnutí prstu nahoru místo toho zpřístupnit akce jako „upravit“, „kopírovat“, „přesunout“, „sdílet“ nebo „smazat“.

Potěšeni budou také uživatelé Apple Watch. Fantastical totiž nově na watchOS 2 funguje jako plnohodnotná nativní aplikace včetně vlastních „komplikací“. Díky tomu si budete moci přímo na hodinkách prohlížet seznam událostí i přehled připomínek. Na Apple Watch přibylo také mnoho možností nastavení, díky nimž si můžete pohodlně nastavit, jaké informace na hodinkách budete mít k dispozici a jakým způsobem se vám na ruce objeví.

Aktualizovaný Tweetbot pro Mac využije všechny možnosti zobrazení OS X El Capitan

Tweetbot, populární prohlížeč Twitteru pro Mac, byl aktualizován na verzi 2.2. Ta oproti předchozí obsahuje opravy chyb a mírné změny vzhledu přibližující se verzi Tweetbotu 4 pro iOS. Pro některé bude určitě užitečná také nová schopnost zvolit, ze kterého účtu přidat tweet mezi oblíbené. Stačí pravým tlačítkem klepnout na ikonku hvězdičky.

Nejvýraznějšími novinkami jsou však nové způsoby zobrazení v OS X El Capitan. Klepnutí na zelené tlačítko v levém horním rohu okna aplikace uvede Tweetbot do celoobrazovkového režimu. Podržení téhož tlačítka pak umožní zvolit, kterou další aplikaci zobrazit v režimu děleného displeje („Split View“).


Dále ze světa aplikací:

Slevy

Aktuální slevy vždy naleznete v pravém bočním panelu a na našem speciálním Twitter kanálu @JablickarSlevy.

Autoři: Michal Marek, Tomáš Chlebek

.