Zavřít reklamu

Umíte si představit, že by byl zakázaný dovoz hodinek Apple Watch? Ve Spojených státech momentálně hrozí, že se tento scénář stane realitou. Bližší podrobnosti přinášíme v dnešním souhrnu, kde mimo jiné zmiňujeme také operační systém iOS 16.3 nebo masivní výpadek služeb od Applu.

Apple přestal podepisovat iOS 16.3

V polovině uplynulého týdne společnost Aple oficiálně přestala podepisovat veřejnou verzi operačního systému iOS 16.3. Došlo k tomu tradičně nedlouho poté, co Apple pro veřejnost uvolnil operační systém iOS 16.31. Apple přestává „starší“ verze svých operačních systémů podepisovat hned z několika různých důvodů. Kromě bezpečnosti je to také z důvodu prevence jailbreaků. V souvislosti s operačním systémem iOS 16.3 Apple zároveň přiznal, že zmíněná verze trpěla nejednou chybou a zranitelností.

Další personální změny

V jednom z předchozích souhrnů událostí, spojených se společností Apple, jsme vás mimo jiné informovali o odchodu jednoho z klíčových pracovníků. Odchodů tohoto typu bylo v poslední době v cupertinské společnosti povícero. Počátkem uplynulého týdne z Applu odešel Xander Soren, který se podílel například na vzniku nativní aplikace GarageBand. Xander Soren působil ve společnosti Apple více než dvacet let, a na pozici produktového manažera se kromě jiného podílel také na vzniku služby iTunes nebo iPodů 1. generace.

Blíží se zákaz prodeje Apple Watch v USA?

Spojeným státům poměrně reálně hrozí zákaz Apple Watch. Počátky celého problému se datují až do roku 2015, kdy se s Applem začala soudit společnost AliveCor kvůli patentu, umožňujícímu snímání EKG. Společnost AliveCor údajně jednala se společností Apple o možném partnerství, ale z těchto jednání nic nevzešlo. V roce 2018 nicméně Apple představil své Apple Watch s funkcí EKG, a o tři roky později AliveCor zahájila řízení proti společnosti Apple a obvinila ji z krádeže její technologie EKG a porušení tří jejích patentů.

Porušení patentů následně oficiálně potvrdil i soud, celý případ byl ale ještě předán k přezkoumání prezidentu Joe Bidenovi. Ten přisoudil společnosti AliveCor vítězství. Apple se tak přiblížil zákazu dovozu Apple Watch do Spojených států, zákaz jako takový byl ale prozatím odložen. Patentový úřad totiž mezitím prohlásil patenty společnosti AliveCor za neplatné, proti čemuž se firma odvolala. Právě na výsledku probíhajícího odvolacího řízení závisí to, zda zákaz dovozu Apple Watch do USA skutečně vstoupí v platnost.

Výpadek služeb od Applu

Koncem týdne zaznamenaly výpadek jablečné služby včetně iCloudu. Média začala o problému informovat ve čtvrtek, výpadek hlásily služby iWork, Fitness+ v příslušných regionech, Apple TVB+, ale třeba také App Store, Apple Knihy nebo třeba Podcasty. Výpadek byl sice poměrně masivní, společnosti Apple se jej ale podařilo napravit do pátečního rána. O příčině výpadku svých služeb společnost Apple v době psaní tohoto článku neinformovala.

.