Zavřít reklamu

S jistotou víme, že Apple hodlá své nové operační systémy představit v rámci úvodní keynote k WWDC22, tedy 6. června. Jistě se zde dočkáme nejen macOS 13 a iOS 16, ale také watchOS 9. I když se příliš neví, co společnost za novinky pro své systémy chystá, začíná se proslýchat, že by Apple Watch mohly dostat úsporný režim. Má ale taková funkce v hodinkách smysl? 

Úsporný režim známe nejen z iPhonů, ale také z MacBooků. Jeho smysl je takový, že když začne zařízení docházet baterie, může právě tento režim aktivovat, díky čemuž vydrží déle v provozu. V případě použití na iPhonu se např. aktivuje automatické zamykání na 30 s, upraví se jas displeje, ořezají se některé vizuální efekty, nebudou se synchronizovat fotky na iCloud, nebudou se stahovat e-maily, nebo se omezí adaptivní obnovovací frekvence u iPhonů 13 Pro a 13 Pro Max na 60 Hz.

Apple Watch tedy žádnou podobnou funkcionalitou ještě nedisponují. V případě vybití nabídnou jen možnost funkce Rezerva, která vám alespoň umožní zobrazit si aktuální čas, ale už nic víc, nic míň. Novinka by však měla snížit energetickou spotřebu aplikací na minimum, ale zároveň zachovat jejich plnou funkčnost. Dává však něco takového vůbec smysl?

Cest je více a všechny mohou být správné 

Jestliže chce Apple přijít s režimem nízké spotřeby na Apple Watch jistou optimalizací spíše než omezováním aplikací a funkcí, nabízí se otázka, proč by zde tedy vůbec nějaký podobný režim měl být, a proč se spíše neodladí systém tak, aby byl méně energeticky náročný jako celek. Výdrž chytrých hodinek společnosti je ostatně jejich největší bolístkou. 

Apple Watch se používají jiným způsobem než iPhony a Macy, proto nejde přijít s podobnou úsporou jako je tomu u ostatních systémů 1:1. Pokud mají hodinky sloužit především k notifikování o událostech a měření aktivit, nedávalo by úplně smysl tyto funkce nějakým způsobem razantně omezit.

Zde se bavíme o systému watchOS, kdy i kdyby ten přidal jistou funkci podobnou režimům nízké úspory na iPhonech a Macích, šlo by tak učinit i pro stávající zařízení. Pořád se zde ale bavíme maximálně o několika málo hodinách, které by vaše hodinky s funkcí získaly, a to jestli vůbec. Samozřejmě ideálním řešením by bylo prostě zvětšit samotnou baterii. 

Pochopil to už třeba i Samsung s jeho Galaxy Watch. Ten letos chystá jejich 5. generaci a již máme indicie o tom, že se jejich baterie zvýší o vysokých 40 %. Ta by tak měla mít kapacitu 572 mAh (stávající generace má 361 mAh), Apple Watch Series 7 mají 309 mAh. Protože je ale délka výdrže závislá i na použitém čipu, mohl by Apple relativně malým navýšením kapacity získat ještě více. A pak je zde samozřejmě solární napájení. I to dokáže nějakou tu hodinu přidat, navíc umí být poměrně nenápadné (viz Garmin Fénix 7X).

Možná alternativa 

Celá interpretace informací ale také může být mírně zavádějící. Už delší dobu se hovoří o nějakém sportovnějším modelu hodinek Applu. Ty, až společnost představí (jestli někdy), samozřejmě pojednou také na watchOS. Nicméně mohou mít nějaké unikátní funkce, kterými právě může být i ono prodloužení výdrže, které třeba standardní série disponovat nebudou. Vyrazit totiž na outdoorový víkend se stávajícími Apple Watch Series 7 a zapnout na nich trackování za pomoci GPS, vydrží vám tato sranda na 6 hodin, a to prostě nechcete.

Ať už Apple chystá cokoli, bude dobře, když se jakýmkoli způsobem na výdrž svých stávajících nebo budoucích Apple Watch zaměří. I když si mnoho jejich uživatelů dokázalo vytvořit návyk na každodenní nabíjení, mnohým to prostě pořád nevyhovuje. A sám Apple samozřejmě určitě chce podpořit prodeje svých zařízení všemožnými způsoby, a právě navýšení výdrže baterie Apple Watch by bylo to, čím by mnohé o jejich koupi přesvědčil. 

.