Zavřít reklamu
iWant

Už i McDonald’s. Nová restaurace v Chicagu vypadá jako Apple Store

iWant

Včera jsme publikovali článek o zajímavých patentech, kterými si Apple chrání design svých vlajkových obchodů, a byly zmíněny i společnosti, které Apple Story nejčastěji kopírují. Jednu by ale mezi nimi čekal málokdo – McDonald’s. Světoznámý fastfoodový řetězec ve čtvrtek otevřel novou restauraci v americkém Chicagu a vypadá úplně jinak, než jak jsme zvyklí. Jako Apple Store.

Úplně jiný McDonald’s

„Lidé, kteří vejdou do nového Apple Storu v Chicagu, mohou být překvapeni zjištěním, že je to vlastně McDonald’s, “ píše server CultOfMac a trefně poukazuje na podobnosti mezi nově otevřenou restaurací a jablečnými obchody. Nová a z velké části prosklená budova rychlého občerstvení vznikla na místě bývalého Rock ‘N’ Roll McDonald’s, místa nechvalně známého občasnými rvačkami, které se v něm konaly. Nyní však kromě této historie přišlo místo i o tradiční vzhled budovy se dvěma žlutými oblouky a v současnosti nabízí, podle slov vlastníka franšízy Nicka Karavitese, „zážitek budoucnosti“.

Dřevo, zeleň i technologie

Budova nového McDonald’s s vnitřní plochou o 1700 m² se od běžných restaurací známého řetězce v mnohém liší. Na první pohled je vidět hojné užití zeleně i dřeva v interiéru rychlého občerstvení a podobně jako nové Apple Story obsahuje i tento fastfood volně přístupná prostranství v okolí samotné budovy. Nová stavba je o mnoho šetrnější k životnímu prostředí než její předchůdce a střecha pokrytá solární panely by měla pokrýt 60 % spotřeby elektrické energie.

Restaurace je výjimečná nejen svým vzhledem, ale i službami, které nabízí. Tento McDonald’s má otevřeno 24 hodin a 7 dní v týdnu, nabízí obsluhu u stolu nebo možnost objednat si jídlo na dálku přes aplikaci a následně si ho pouze vyzvednout. Samozřejmostí je dostatek míst na parkování i drive thru. Avšak jedinou technologií, na kterou přímo v této stavbě narazíte, jsou samoobslužné kiosky umožňující objednat a zaplatit jídlo bez nutnosti mluvit s obsluhou.

Na napodobování stylu svých obchodů si v Applu už pravděpodobně zvykli. Zpravidla se však jedná o technologické firmy, které design Apple Storů kopírují, a v případě rychlého občerstvení jde o premiéru. Ale i když se jablečná firma často soudí za kopírování i těch nejmenších detailů svých zařízení, není znám jediný případ soudního řízení, ve kterém by šlo o design obchodů. Cupertinská firma si pravděpodobně uvědomuje, že nebyla první, kdo použil sklo, dřevo či zeleň, a možná ji spíše těší, že se jí podařilo zavést nový standard ideálního obchodu, po kterém ostatní společnosti touží.