iWant

App Store v roce 2018 vydělá více peněz, než celosvětové prodeje lístků do kin

iWant

App Store vydělává společnosti Apple opravdu hodně peněz. Příjmy za služby kvartál od kvartálu rostou a už loni generovaly zisky na úrovni společností zahrnutých do žebříčku Fortune 100. Tento trend bude nadále pokračovat s tím, jak se bude zvyšovat množství Apple výrobků mezi lidmi, stejně jako popularita služeb jako je třeba Apple Music. Nyní se na zahraničních webech objevila jedna odvážná myšlenka jejíž autor tvrdí, že App Store letos vygeneruje společnosti Apple větší zisky, než budou celosvětové prodeje vstupenek do kin.

Pokud se podíváte na graf vývoje výdělku App Store a objemy celosvětově prodaných lístků do kina, letos by měl nastat průsečík. I přes to, že posledních několik let výdělky kin rostou, zisk generovaný transakcemi v App Store roste podstatně rychleji. Tento rok by měly oba obory překročit hranici 40 miliard vydělaných dolarů.

Podle autora těchto předpokladů je vykázaná hodnota App Store (resp. výdělků, které tato služba generuje) jedna věc, reálná hodnota je však ještě vyšší. Vzhledem k tomu, že se zde nachází obrovské množství populárních aplikací, které slouží pouze jako jakási brána k poplatkům (které však probíhají mimo platformu App Store a Apple z ní tak nevidí ani halíř – například služby jako Netflix, Airbnb, Amazon a další) je předpokládaná hodnota App Store zhruba 180 miliard dolarů. To se od vykázaných necelých 40 miliard poměrně značně liší. Uživatelé každý rok v App Store utratí zhruba o 5 miliard dolarů více, než rok předtím. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, kam až tento trend poroste a jaký má před sebou potenciál.

Analytik ve své studii zveřejnil také několik zajímavostí. Například se předpokládá (na základě dat a posledního vývoje), že uživatelé v App Store utratí 100 milionů dolarů za den. Toto je zhruba ta samá částka, jakou Googlu vygenerovala jeho služba AdWords za celý rok 2012. Apple za rok vyplatí vývojářům více než 25 miliard dolarů, což je více, než dokázala společnost McDonald vydělat za celý rok 2016. Celou studii si můžete projít zde.

Zdroj: Appleinsider