Zavřít reklamu

Apple nám na začátku června představil nové operační systémy, které se opět posouvají na novou úroveň a přinášejí řadu poměrně zajímavých funkcí. Například konkrétně u macOS se gigant zaměřil na celkovou kontinuitu a za cíl si dal poskytnout jablíčkářům pomoc s produktivitou i komunikací. Každopádně navzdory neustálému vývoji je v jablečných systémech stále spousta prostoru pro vylepšení.

V posledních dvou letech se technologičtí giganti zaměřili hlavně na komunikaci, což způsobila celosvětová pandemie. Lidé jednoduše zůstávali doma a značně omezili sociální kontakt. Naštěstí v tomto ohledu pomohly technologické vychytávky dnešní doby. Apple proto do svých systémů přidal poměrně zajímavou funkci SharePlay, s jejíž pomocí lze při FaceTime videohovorech v reálném čase sledovat oblíbené filmy či seriály společně s ostatními, což nám lehce kompenzuje absenci zmiňovaného kontaktu. A právě v tomto směru bychom mohli najít hned několik drobností, které by stálo za to zakomponovat do jablečných systémů, primárně tedy do macOS.

Okamžité vypnutí mikrofonu aneb lék na trapné chvíle

Když trávíme více času on-line, může se nám stát, že se dostaneme do poměrně trapných chvil. Například při společném hovoru nám někdo vběhne do místnosti, z vedlejšího pokoje se spustí hlasitá muzika či video a podobně. Ostatně takové případy nejsou úplně zřídkavé a dokonce se objevily například i v televizi. Své o tom ví například profesor Robert Kelly. Během jeho on-line rozhovoru pro prestižní stanici BBC News mu do místnosti vběhly děti, a až manželka musela zachraňovat celou situaci. Určitě by tak nebylo na škodu, kdyby se do operačního systému macOS podívala funkce pro okamžité vypnutí webkamery či mikrofonu, což by mohlo jít aktivovat například klávesovou zkratkou.

Na prakticky stejném principu pracuje placená aplikace Mic Drop. Ta vám nastaví globální klávesovou zkratku, po jejímž stlačení dojde k vynucenému vypnutí mikrofonu ve všech aplikacích. Klidně se tedy zároveň můžete účastnit konference v MS Teams, meetingu na Zoomu a hovoru přes FaceTime, avšak po stisknutí jediné zkratky se vám vypne mikrofon ve všech těchto programech. Něco takového by se jednoznačně hodilo i v macOS. Apple by však s funkcí mohl jít ještě o něco dál. V takovém případě se nabízí například rovnou hardwarové vypnutí mikrofonu po stlačení dané zkratky. S něčím takovým má gigant už také zkušenost. Pokud totiž přiklopíte víko u novějších MacBooků, dojde u nich k hardwarovému odpojení mikrofonu, což slouží jako prevence před odposloucháváním.

macos 13 ventura

S ohledem na soukromí

Apple se prezentuje jako firma, která dbá na zabezpečení a soukromí svých uživatelů. Právě proto by implementace takovéto vychytávky dávaly celkem smysl, jelikož by jablíčkářům dávala větší kontrolu nad tím, co s druhou stranou v daném okamžiku sdílí. Na druhou stranu tyto možnosti tady už dávno máme. V prakticky každé takové aplikaci se nachází tlačítka pro deaktivaci kamery i mikrofonu, na které už jen stačí klepnout a máte hotovo. Zakomponování klávesové zkratky, jež by navíc deaktivovala mikrofon či kameru okamžitě napříč celým systémem, se ale jeví jako podstatně bezpečnější varianta.

.