Zavřít reklamu
iWant

V USA přijímají zákony, které se zaměřují na zlepšení podmínek pro opravy elektroniky

iWant

Je to už více než rok, co se ve Spojených státech řeší tzv. Right to Repair zákon. Ten se týká, jak již název napovídá, spotřebitelských práv na možnosti oprav elektronických zařízení. Zákon v podstatě bojuje proti monopolnímu postavení specializovaných a autorizovaných servisních center jednotlivých značek. Dle návrhu zákona by měly být detailní servisní informace, postupy a nástroje dostupné pro všechny. Tento zákon je v nějaké své podobě přijat již v 17 amerických státech, mezi které se včera zařadila i Kalifornie.

Cílem zákona je přimět výrobce elektroniky k tomu, aby zveřejnili servisní úkony a postupy a nebylo tak nutné s potřebou opravy navštěvovat vybraná certifikovaná pracoviště. „Právo na opravu“ by tak měl mít jakýkoliv servis, či jakýkoliv jednotlivec, který se pro tento úkon rozhodne. Byť se může zdát, že se nás tato problematika netýká, opak je pravdou. Pokud se v USA tento zákon uchytí ve větším množství států, bude to znamenat větší rozšíření informací o servisu zařízení, které dříve podléhaly jen vybraným servisním místům, které se o své postupy s nikým nedělily.

Další výhodou pak může být to, že majitele konkrétních zařízení (například produktů Apple), nebudou nuceni vyhledat jen certifikovanou servisní síť v případě potřeby oprav. V současné době to u Apple produktů funguje tak, že pokud nechce uživatel přijít o záruku svého zařízení, veškeré servisní úkony musí řešit certifikované servisní pracoviště. To by v souvislosti s tímto zákonem přestalo platit. Díky velmi kontrolovanému prostředí certifikovaných servisů také dochází k jistým fixacím cen za jednotlivé úkony. Uvolnění by mělo způsobit, že opět začnou fungovat tržní mechanismy jako je konkurenční boj, z čehož by měl ve finále těžit zákazník.

Velcí výrobci proti takovýmto zákonům logicky bojují, co se však USA týče, zde boj zatím prohrávají. Jak již padlo výše, zákon je v nějaké své formě zaveden již v sedmnácti státech a tento počet by se měl zvyšovat. V následujících měsících a letech uvidíme, jestli se podobné tendence dostanou i k nám. Navrhovaný přístup má své nesporné výhody, stejně tak jako se k němu vážou i některé nevýhody (například z hlediska úrovně kvalifikace jednotlivých servisů). Jak se na problematiku oprav, resp. certifikovaných servisů díváte vy? Vyhovuje vám současný stav nebo vám vadí, že si nemůžete svůj iPhone opravit sami, nebo v nějakém vám blízkém servisu bez toho, aniž byste ztratili záruku?

Zdroj: Macrumors