Zavřít reklamu

Poškození vodou majitelé novějších iPhonů už nějakou dobu řešit nemusí. Už iPhone 7 disponoval jistým stupněm ochrany proti vodě a každý další iPhone byl minimálně stejně odolný, ne-li v tomto ohledu lepší. Mezi námi je však stále mnoho majitelů iPhonů, jejichž telefon voděodolný není.

Voděodolnost telefonů je klasifikována oficiální stupnicí kterou můžete znát jako IPxx, kdy xx označuje číselnou hodnotu odolnosti telefonu a IP je zkratka pro Ingress Protection, česky stupeň krytí. První číslovka označuje stupeň krytí proti vniknutí pevných částic, druhá pak proti vodě. Všechny úrovně mají standardizované výsledky, kterých musí elektronické zařízení dosáhnout, aby mohlo touto certifikací disponovat. Zatímco škála ochrany proti vniknutí pevných částic má jen šest stupňů, ta proti vodě jich má deset. Kompletní tabulku s vysvětlením jednotlivých úrovní krytí si můžete nastudovat zde.

První iPhone, který byl oficiálně certifikovaný byl iPhone 7, který disponoval ochranou IP67. Jistou, byť neoficiální úrovní ochrany však disponoval i iPhone 6S. Další skok vpřed přišel s iPhonem XS, který nabídl krytí IP68, kterým disponují i současné iPhony. Jak se však ukázalo již několikrát v praxi, moderní iPhony toho vydrží podstatně více, než co by napovídala úroveň certifikace. Co však dělat s iPhony, které se (cíleně nebo ne) dostanou do kontaktu s vodou?

Apple na svém webu uvádí, jak postupovat v případech, kdy vystavíte iPhone 7 a novější jakémukoliv většímu kontaktu s vodou. V případě polití čímkoliv, co není klasická voda, Apple doporučuje iPhone opláchnout čistou vodou a vysušit. Apple se však zároveň i svým způsobem kryje a na webu uvádí, že nedoporučuje iPhony například používat pod vodou, používat v sauně, vystavovat většímu tlaku vody a v dalších situacích, které by telefonům neměly činit problémy. Paradoxní ovšem je, že v případě nových iPhonů Apple několikrát prezentoval, jak skvělé podvodní fotografie a videa novinky dovedou. Apple na svém webu dále doporučuje například přímé vysoušení nabíjecího portu či reproduktorů (klidně za použití studeného vzduchu z fénu nebo ventilátoru) , případně vyklepání vody. Namočený iPhone by se neměl alespoň pět hodin od „incidentu“ nabíjet.

Existují i další neoficiální ale prověřené metody, jak z elektroniky dostat vlhkost. Někdo doporučuje uložení telefonu do nádoby s rýží, která by měla teoreticky vlhkost se zařízení „vytáhnout“. V případě jiné elektroniky se pak používá například koupel v roztoku izopropyl-alkoholu, který vodní částečky vytlačí ze zařízení pryč a následně se sám vypaří po vytažení. Ani jedna z těchto metod (a jim podobné) však rozhodně nejsou oficiálně doporučované jako řešení potíží po neúmyslné koupeli.

Diskuze k článku

    Muj XS v zaruce odesel do vecnych lovist prave kvuli vlhkosti, ackoliv byl max na desti. Oprava v zaruce zamitnuta. Jeste ze byl firemni…

celý text

Čtěte více