Zavřít reklamu

Mezi jablíčkáři se poměrně delší dobu mluví o příchodu přepracovaného MacBooku Air, který by se měl světu ukázat ještě letos. Posledního modelu jsme se totiž dočkali v roce 2020, kdy jej Apple osadil čipem M1. Podle řady spekulací a úniků nás ale tentokrát čekají změny podstatně větších rozměrů, které by zařízení mohly posunout o několik úrovní vpřed. Pojďme se tedy podívat na vše, co o očekávaném Airu prozatím víme.

Design

Jednou z nejočekávanějších změn je právě design. Ten by se měl dočkat snad největší změny a z velké části tak změnit podobu současných generací. Ostatně v souvislosti s těmito spekulacemi se také vynořila řada renderů s možnými změnami. Samotným základem je, že by se Apple mohl trošku rozvášnit s barvami a MacBook Air přinést v podobném duchu jako 24″ iMac (2021). Nejčastěji se hovoří o fialovém, oranžovém, červeném, žlutém, zeleném a stříbrně–šedém zpracování.

Rendery nám také ukazují ztenčení rámečků kolem displeje a příchod výřezu, který se poprvé objevil v případě přepracovaného MacBooku Pro (2021). Jiné zdroje ale uvádějí, že v případě tohoto modelu výřez nepřijde, a proto je nutné k těmto informacím přistupovat opatrně. Každopádně co se však řady jablíčkářů lehce dotklo, byly bílé rámečky, které se nemusí zrovna všem líbit.

Konektivita

Jednou z největších novinek zmiňovaného MacBooku Pro (2021) byl i návrat některých portů. Jablíčkáři se tak totiž dočkali HDMI, MagSafe 3 pro nabíjení a čtečky paměťových karet. Ačkoliv MacBook Air takové štěstí mít asi nebude, tak i přesto by se přeci jen něčeho dočkat mohl. Spekuluje se totiž o návratu k portu MagSafe, který se stará o napájení a k laptopu se přichytává magneticky, což s sebou přináší skvělé výhody. Například samotné zapojení je nesmírně jednoduché, a stejně tak jde o bezpečnější možnost pro případy, když někdo o kabel kupříkladu zakopne. Pokud tedy přijde nějaká změna v oblasti konektivity, lze počítat s tím, že se bude jednat právě návrat MagSafe. Jinak se Air bude pravděpodobně i nadále držet svých USB-C/Thunderbolt konektorů.

Apple MacBook Pro (2021)
MagSafe 3 u MacBooku Pro (2021) oslavil úspěch a přinesl i rychlonabíjení

Výkon

Na co jsou jablíčkáři obzvlášť zvědaví, je jednoznačně výkon očekávaného laptopu. Od Applu se totiž očekává nasazení již druhé generaci čipu Apple Silicon, konkrétně tedy Apple M2, který by mohl zařízení posunout o několik kroků vpřed. Otázkou ale je, zdali cupertinský gigant dokáže zopakovat úspěch první generace a zjednodušeně řečeno tak udržet krok s trendem, který si sám nastavil. O změnách, které by čip M2 mohl přinést, se toho zrovna moc neví. Jeho předchůdce (M1) se každopádně postaral o poměrně zásadní nárůst výkonu a lepší výdrž baterie. Podle toho lze usoudit, že s něčím podobným můžeme počítat i nyní.

Každopádně počet jader by měl být zachován, stejně tak i výrobní proces. Podle toho čip M2 nabídne 8jádrový CPU, 7/8jádrový GPU, 16jádrový Neural Engine a bude postaven na 5nm výrobním procesu. Jiné spekulace ale zmiňují zlepšení grafického výkonu, což právě zajistí příchod dalších dvou až tří jader u grafického procesoru. Co se pak týče jednotné paměti a úložiště, zde se asi změny nedočkáme. Podle toho je tedy pravděpodobné, že MacBook Air nabídne 8 GB paměti (s možností rozšíření na 16 GB) a 256GB SSD úložiště (s možností rozšíření na až 2 TB).

koncept macbook air 2022
Koncept očekávaného MacBooku Air (2022)

Dostupnost a cena

Jak je u Applu zvykem, bližší informace o očekávaných produktech se snaží až do poslední chvíle utajit. Právě proto nyní musíme pracovat pouze se spekulacemi a úniky, které nemusí být vždy úplně přesné. Každopádně podle nich jablečná společnost MacBook Air (2022) představí letos na podzim a jeho cenovka se pravděpodobně nezmění. V takovém případě by laptop startoval na necelých 30 tisících, v nejvyšší konfiguraci by pak vyšel na něco kolem 62 tisíc korun.

.