Zavřít reklamu

V roce 2020 nám Apple představil poměrně zásadní novinku v podobě Apple Silicon, respektive příchod vlastních čipů, kterými chce nahradit procesory od Intelu ve svých počítačích. Od této změny nám sliboval zásadní nárůst výkonu a vyšší úspornost. A jak slíbil, tak také dodržel. Dnes již máme k dispozici řadu nejrůznějších Maců, a dokonce na trh nyní míří již druhá generace vlastního čipu s označením M2, která se nejprve podívá do přepracovaného MacBooku Air (2022) a 13″ MacBooku Pro (2022).

Prakticky u všech Maců již Apple přešel na vlastní řešení, pouze s výjimkou profesionálního Macu Pro. Všechna ostatní zařízení již přešla na Apple Silicon a v jiné konfiguraci si je prakticky ani nekoupíte. Tedy až na Mac mini. Ačkoliv ten se čipu M1 dočkal jako jeden z prvních již koncem roku 2020, tak i přesto jej Apple i nadále prodává v konfiguraci s procesorem Intel Core i5 s integrovanou grafikou Intel UHD Graphics 630. Prodej tohoto modelu tak otevírá zajímavou diskuzi. Proč Apple u všech zařízení přešel na vlastní čipy, ale tento konkrétní Mac mini prodává i nadále?

Apple Silicon ovládl nabídku Maců

Jak už jsme zmínili výše, v nabídce jablečných počítačů si už dnes prakticky nemůžete vybrat nic jiného, než modely s čipy Apple Silicon. Jedinou výjimkou je pouze zmiňovaný Mac Pro, u kterého Apple pravděpodobně ještě nedokázal vyvinout dostatečně výkonný vlastní čipset, s jehož pomocí by se zbavil i této poslední závislosti na Intelu. Zajímavé také je, jak rychle se celý přechod odehrál. Zatímco před dvěma lety nám Apple své záměry s Apple Silicon teprve představil, dnes už je to dávno realitou. Zároveň nám tak cupertinský gigant ukazuje jednu věc – v tomto je budoucnost a je zbytečné nadále prodávat či kupovat zařízení se staršími procesory.

Právě z těchto důvodů může někomu přijít poměrně zvláštní, že se v nabídce až dodnes nachází starší Mac mini s procesorem Intel. Apple jej tedy konkrétně prodává v konfiguraci s šestijádrovým CPU Intel Core i5 8. generace s frekvencí 3,0 GHz (Turbo Boost na 4,1 GHz), 8GB operační pamětí a 512GB SSD úložištěm. Podle toho lze usoudit, že i základní Mac mini s čipem M1 by tento model hravě strčil do kapsy, a to navíc vyjde o něco levněji.

Proč je Mac mini stále v nabídce?

Nyní už pojďme k tomu zásadnímu – co tento Mac mini v jablečné nabídce vlastně dělá? Jeho prodej ve finále dává celkem smysl, a to z hned několika důvodů. Pravděpodobnou možností je, že jej Apple už pouze doprodává a kvůli plnému skladu by nedávalo smysl jej rušit. Jednoduše jej tak stačí nechat v nabídce a případným zájemcům tak nabídnout to, co chtějí. Jablíčkáři se ale obecně shodují na trošku jiném důvodu. Přechod na novou architekturu totiž není něco, co lze vyřešit ze dne na den. I počítače s Apple Silicon totiž mají nějaké své nevýhody. Kupříkladu si neporadí s instalací/virtualizací klasických verzí operačního systému Windows, případně si nemusí rozumět s některými specifickými programy.

macos 12 monterey m1 vs intel

A právě v tomto spočívá kámen úrazu. Dnešní procesory, ať už tedy z dílny Intelu či AMD, staví na architektuře x86/x64 používající komplexní instrukční sadu CISC, zatímco Apple se spoléhá na architekturu ARM, která využívá používá zjednodušeně řečeno „zmenšenou“ instrukční sadu s označením RISC. Jelikož ve světě jednoznačně dominují CPU od značek Intel a AMD, tak je samozřejmě pochopitelné, že je tomu přizpůsoben i veškerý software. Cupertinský gigant je naopak malým hráčem a zajištění skutečně plnohodnotného přechodu tak zabere ještě nějaký ten čas, jelikož o tomto nerozhoduje přímo Apple, ale především samotní vývojáři, kteří své aplikace musí přepracovat/připravit.

V tomto ohledu je proto logické, aby v nabídce jablečných počítačů zůstal nějaký model běžící na procesoru od Intelu. Zmiňovaný Mac Pro do toho bohužel moc počítat ani nemůžeme, protože je určen výhradně pro profesionály, což se promítá i na jeho ceně. Ta může u maximální konfigurace dosahovat téměř až 1,5 milionu korun (startuje na necelých 165 tisících). Pokud tedy lidé potřebují Mac, který nemá sebemenší problém se spuštěním Windowsu, pak je pro ně volba celkem jasná. Navíc novější Macy s Apple Silicon nepodporují externí grafické karty, což může opět pro někoho představovat zásadní problém. Například v momentech, kdy už externí GPU vlastní a nedávalo by tak pro ně smysl, aby zbytečně utráceli za výkonnější Mac a své výbavy se pak museli složitě zbavovat.

.