Zavřít reklamu

Bylo to 5. června 2017, když Apple na WWDC představil svůj první chytrý reproduktor HomePod. Prodávat jej začal v roce 2018, loni v březnu jej pak ukončil. V nabídce tak má jen menší jeho verzi v podobě HomePodu mini, který byl vydán v listopadu roku 2020 a na podzim toho minulého jej Apple inovoval o nové barvy. Nyní už ale netrpělivě vyhlížíme novou generaci. Co o ni víme? 

Design 

Na začátku května uvedl analytik Ming-Chi Kuo, že nový HomePod si pravděpodobně zachová design, který už lidé znají. No, nemusíme být analytici se zdroji z dodavatelského řetězce, abychom si to mysleli také. Záleží jen na tom, jaké rozměry reproduktoru budou. Bude-li Apple vycházet z původního modelu, bude se jednat o válec, může ale i jen zvětšit rozměry HomePodu mini, nebo třeba přijít s řešením podélného válce.

Mark Gurman z Bloombergu už před časem zmínil, že by nový HomePod mohl být kombinací Apple TV, chytrého reproduktoru a zařízení pro FaceTime hovory. Neříkáme, že to není úplně nereálné, protože o podobnou strategii se snaží i Google, ale tímto by se samozřejmě popřelo Kuovo „proroctví“.

Vlastnosti 

Nic moc se o novince neví, proto se nedá ani moc hádat, jaké technologie by mělo zařízení nabídnout. Jistotou je ale podpora pro AirPlay 2, Dolby Atmos a pokud možno i bezeztrátovou podporu přehrávání hudby, i když zde je velký otazník, jestli je to technologicky možné. Zařízení by mělo být i hlouběji integrováno mezi produkty Applu, kdy by měla společnost zajistit zejména bezproblémovou komunikaci mezi reproduktorem a zařízeními v domácnosti.

Bylo by také přínosné, kdyby novinka obsahovala čip U1 pro rychlý přenos skladeb mezi iPhonem a reproduktorem a kompatibilitu s eARC, takže by šlo HomePod použít jako hlavní reproduktor připojený k Apple TV. Představte si, že byste mohli do svého obývacího pokoje umístit čtyři HomePody, z nichž by každý sloužil jako nezávislý zvukový kanál, nebo kdyby existovala možnost nastavit 5.1 surround systém pomocí většího HomePodu jako subwooferu. Ne cenu sestavy v takovém případě ale nehleďme, důležité je, že by to šlo.

Cena 

Když už jsme nakousli tu cenu, tak na té si musí dát Apple skutečně záležet. První HomePod byl propadák, protože byl prostě drahý. Apple jej jeden čas i zlevnil, aby podpořil jeho prodeje. Původní model se prodával za 349 dolarů, jeho cena pak klesla na 299 dolarů. HomePod mini prodává Apple za 99 dolarů. Znamená to, že aby produkt nekanibalizoval model mini, ale zase neměl přestřelenou cenu jako původní HomePod, měl by mít cenovku kolem 200 dolarů. U nás by se tak mohl prodávat za cenu do 5 tisíc Kč. Kdyby se zde tedy vůbec oficiálně prodával.

HomePod mini 2021

Vše záleží na tom, jakou výbavu novinka přinese. Výše tedy uvažujeme s cenou produktu, který si představuje Kuo. Kdybychom měli mluvit o Gurmanově verzi, asi by nebyl problém přehoupnout se i přes onu 300 dolarovou hranici (cca 7 000 Kč).

Kdy přijde nový HomePod na trh 

Kuo uvádí, že se dočkáme v Q4 2022 nebo Q1 2023. Gurman říká, že jím prorokovaný model přijde v roce 2023. Pravdu ostatně mohou mít oba, protože oba zmiňují hodně jiná zařízení a není vyloučeno, že si pro nás Apple chystá skutečně více produktů. Pokud se podíváme na hodnocení zdrojů od počátku roku dle AppleTrack.com, Gurman zde má 86,5% přesnost svých předpovědí, Kuo ale mírně ztrácí a má aktuálně 72,5 %. Oběma ale může skóre pěkně spadnout, pokud Apple překvapí a nový HomePod ukáže už 6. června na WWDC 22. Bylo by to pěkně po pěti letech od prvního chytrého reproduktoru společnosti.

.