Zavřít reklamu

S tím, jak se vyvíjejí technologie, tak některé staré odcházejí a nové naopak přicházejí. V mobilních telefonech jsme se tak rozloučili s infračerveným portem, z Bluetooth se stal standard a Apple přišel s AirPlay 2. 

Bluetooth bylo vytvořeno už v roce 1994 firmou Ericsson. Původně se jednalo o bezdrátovou náhradu za sériové drátové rozhraní označované jako RS-232. Dříve bylo využíváno primárně pro vyřizování telefonních hovorů pomocí bezdrátových sluchátek, ale ne takových, jaké známe dnes. Jednalo se jen o jedno sluchátko, které neumělo ani přehrávat hudbu (pokud nemělo profil A2DP). Jinak jde o otevřený standard pro bezdrátovou komunikaci propojující dvě a více elektronická zařízení.

Modrozub 

Jistě zajímavé je, proč se Bluetooth jmenuje tak, jak se jmenuje. Česká Wikipedie k tomu uvádí, že název Bluetooth je odvozen z anglického jména dánského krále Haralda Modrozuba vládnoucího v 10. století. Bluetooth zde máme již v několika verzích, které se liší rychlostí přenosu dat. Např. verze 1.2 zvládala 1 Mbit/s. Verze 5.0 umí už 2Mbit/s. Běžně udávaný dosah se uvádí na vzdálenost 10 m. Aktuálně nejnovější verze nese označení Bluetooth 5.3 a byla přestavena v červenci loňského roku.

Přehrávání vzduchem 

AirPlay je proprietární sada protokolů bezdrátové komunikace vyvinutá společností Apple. Umožňuje nejen streamování zvuku, ale i videa, obrazovek zařízení a fotografií spolu se souvisejícími metadaty mezi zařízeními. Zde je tedy jasná výhoda oproti Bluetooth. Technologie je plně licencovaná, takže ji mohou využívat i výrobci třetích stran a využít ji pro svá řešení. Už poměrně běžně tak najdeme podporu funkce v televizorech nebo bezdrátových reproduktorech.

Apple AirPlay 2

AirPlay se původně označovalo jako AirTunes, aby mělo návaznost na iTunes Applu. V roce 2010 však Apple funkci přejmenoval na AirPlay a implementoval ji do iOS 4. V roce 2018 pak přišlo AirPlay 2 spolu s iOS 11.4. Ve srovnání s původní verzí, AirPlay 2 zlepšuje ukládání do vyrovnávací paměti, přidává podporu streamovaného zvuku do stereo reproduktorů, umožňuje odesílání zvuku do více zařízení v různých místnostech, a lze jej ovládat z Ovládacího centra, aplikace Domácnost nebo za pomoci Siri. Některé z funkcí byly dříve dostupné pouze za pomoci iTunes v operačních systémech macOS nebo Windows.

Je důležité říci, že AirPlay funguje skrze Wi-Fi síť, a nelze jej na rozdíl od Bluetooth použít ke sdílení souborů. Díky tomu ale AirPlay vede v dosahu. Nesoustředí se tedy na oněch typických 10 metrů, ale dosáhne tam, kam dosáhne Wi-Fi.

Je tedy lepší Bluetooth nebo AirPlay? 

Obě bezdrátové technologie zajišťují interní streamování hudby, takže si můžete vychutnávat nekonečný večírek, aniž byste museli opustit pohodlí svého gauče, a to jednoduše stisknutím tlačítka přehrávání v aplikaci. Obě technologie se od sebe ale hodně liší, takže nejde jasně říci, jestli je lepší ta nebo ta technologie. 

Bluetooth je jasným vítězem, pokud jde o kompatibilitu a jednoduchost použití, protože téměř každé spotřební elektronické zařízení tuto technologii obsahuje. Pokud jste však spokojeně lapeni v ekosystému Applu, a používáte výhradně jeho produkty, je AirPlay tou věcí, kterou prostě chcete používat. 

.