Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Monitor LG UltraFine zmizel z Online Storu

Z evropských Apple Online Storů během posledních 48 hodin definitivně zmizel monitor LG UltraFine 4K. Tento produkt byl již delší dobu vyprodaný a nebylo tedy možné si jej zakoupit. Nyní byl ale z prodeje zcela stažen, a to napříč celou Evropou, konkrétně tedy v Nizozemsku, Francii, Německu, Itálii, Velké Británii a dalších.

Zároveň z obchodu zmizel i LG UltraFine 5K. U toho je ale zajímavější, že se v nabídce nachází ještě ve Velké Británii a Itálii, přičemž problém je, že je opět vyprodaný. Oba produkty jsou každopádně k dostání ve Spojených státech amerických. Již v minulosti tyto kousky byly hned několikrát nedostupné a čekalo se na jejich doskladnění. V takových případech byly ale během několik dalších dní/týdnů opět v prodeji, čímž se situace od nynějška liší.

LG UltraFine 4K monitor
Zdroj: Twitter

Monitory byly představeny v květnu roku 2019, kdy model 4K nabídl 23,7″ obrazovku s rozlišení 3840×2160 pixelů, dva Thunderbolt 3 porty, tři USB-C porty, svítivost až 500 nitů, barevný gamut P3 wide a vestavěné reproduktory. Varianta UltraFine 5K se poté lišila v rozlišení, které je 5120×2880 pixelů, přičemž zároveň nabídl vestavěnou kameru spolu s mikrofonem. Zdali tyto kousky hodlá Apple něčím nahradit je prozatím nejasné. V případě jakýchkoliv změn vás okamžitě informujeme.

iPhone 13 by se mohl pochlubit menším výřezem

V roce 2017 jsme se dočkali jakési revoluci. Apple při své ikonické zářijové konferenci totiž po boku iPhonu 8 představil iPhone X. Ten se oproti svým předchůdcům lišil hned v několika oblastech, přičemž na první pohled je patrný displej přes celou plochu telefonu, absence Touch ID a dodnes kritizovaný horní výřez (notch). Tohoto modelu se cupertinská společnost drží až doteď. Problém je ale ve zmiňovaném výřezu. Uživatelé si totiž neustále stěžují na jeho velikost, přičemž největší kritika samozřejmě přichází od fanoušků konkurenčních Androidů, které se velkým notchem trápit nemusí.

Ještě před představením loňských modelů se častokrát spekulovalo o tom, že nejdražší model nabídne zmenšený výřez. Ten se ale poměrně složitě zmenšuje, protože je v něm obsažena takzvaná TrueDepth kamera, která v sobě ukrývá systém pro co možná nejbezpečnější způsob odemčení telefonu vůbec – skrze 3D sken obličeje. Nejnovější informace taiwanského magazínu DigiTimes, jenž se opírá o své zdroje přímo z dodavatelského řetězce, nyní přichází s úžasnou novinkou.

iPhone no notch bez vyrezu
Koncept iPhonu bez výřezu; Zdroj: fastcompany.com

Očekávaný iPhone 13 by se konečně mohl dočkat zmenšeného horního výřezu, čehož Apple dosáhne změnou návrhu. Jedná se navíc již o třetí zdroj, podle kterého by letošní generace jablečných telefonů mohla konečně potěšit jablíčkáře, kteří po zmenšení pár let volají. Dvě dřívější zprávy ale tvrdí, že se zmenšena nebude šířka TrueDepth kamery, ale naopak její výška. Tímto by se dalo dosáhnout podstatně méně nápadného výřezu.

Firma Corellium dostala Linux na M1 Macy

Když loni v červnu Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 oznámil Apple Silicon neboli přechod od procesorů od Intelu na vlastní ARMové řešení, vyvolalo to spoustu otázek. Někteří uživatelé byli skeptičtí k virtualizaci ostatních operačních systémů. Pravdou je, že v současné chvíli není možné se spolehnout například na Bootcamp a funkční Windows si běžný jablíčkář na svůj Mac s čipem M1 zkrátka nenainstaluje. Aktuálně se ale nechala slyšet společnost Corellium, které se na M1 Mac mini podařilo naportovat operační systém Linux Ubuntu.

Tuto novinku oznámil technický ředitel společnosti Chris Wade na svém Twitteru, kdy tvrdí, že se jim podařilo přinést kompletně funkční Linux na zmiňovaný Mac. Systém se jim podařilo nabootovat skrze USB, kdy pro síťové služby používají USB-C redukci. Systém navíc podporuje USB, I2C a DART. Navzdory tomu má novinka své limitace. Konkrétně si neporadí s GPU akcelerací, místo čehož se spoléhá na softwarové vykreslování.

.