iWant

Wacom Bamboo Spark – povedený digitalizující zápisník s nejasnou cílovkou

iWant

Vydání iPadu Pro a speciální tužky Apple Pencil bylo velkou událostí pro celou řadu různých designérů, grafiků a kreslířů. Je ovšem pravda, že výtvarné tvoření na čistě elektronické bázi rozhodně není pro každého a mnoho lidí nedá dopustit na tužku a papír. I na takové lidi ale IT odvětví myslí, čehož důkazem má být Bamboo Spark od japonské firmy Wacom.

Wacom Bamboo Spark je sada tvořená robustním pouzdrem pro iPad Air (případně pro malý tablet či pro telefon), ve kterém naleznete speciální „propisku“ a obyčejný papírový blok formátu A5. Díky moderním technologiím v podobě vysílače v propisce a přijímače v pouzdře se Bamboo Spark postará o to, že budete moci veškerý obsah vámi pokresleného či popsaného papíru během chvilky přenést v digitální podobě do iPadu.

Zařízení je s iPadem spárováno přes Bluetooth a přenášení jednotlivých stránek trvá jen pár sekund. K importu obsahu a práci s ním slouží speciální aplikace Bamboo Spark, která nabízí užitečné funkce jako rozfázování výsledné kresby tah po tahu, díky čemuž je možné například vracet se po časové ose ke starším verzím svého díla. Zde si ještě více než kde jinde povšimnete, že kresby jsou perem přenášeny velice přesně. Aplikace totiž vaše tahy po papíře replikuje opravdu znamenitě.

bamboo-spark-pen

Přichází zde ale také menší komplikace, kterou se člověk nesmí nechat vyvést z míry. Jakmile nahrajete svou kresbu do iPadu, do dalšího kreslení jdete již „s čistým štítem“ a na první pohled se zdá, že už nemáte možnost dále s ní na papíře pracovat.

Když se po synchronizaci pustíte do kreslení na stejný papír a svou práci následně opět nasynchronizujete do iPadu, v aplikaci se objeví nový list obsahující jen práci od poslední synchronizace. Když ale poslední listy představující práci na jednom papíru označíte, zobrazí se vám možnost „Combine“, kterou svůj výtvor dostanete na jeden digitální list.

Nahrávat do aplikace můžete kresby či texty jednotlivě, ale možné je také celý den kreslit a synchronizaci spustit až na konci dne. Paměť uložená v útrobách pouzdra udrží až 100 stránek vizuálního obsahu, který je po synchronizaci řazen do podobného chronologického streamu, který známe například ze systémové aplikace Obrázky.

Jednotlivé stránky je možné jednoduše exportovat do Evernotu, Dropboxu a v podstatě do jakékoli aplikace, která si poradí s PDF či klasickým obrázkem. Nedávno se aplikace naučila také OCR (rozpoznávání psaného textu) a své psané poznámky si můžete vyexportovat jako text.

spark-snap-fit

Funkce je ale zatím ve fázi beta a ještě není dokonalá. Čeština navíc mezi podporovanými jazyky prozatím není. To je poměrně značná nevýhoda takového řešení, protože většina uživatelů by jistě ráda s textem, který napíše v ruce a následně ho přenese do iPadu, ráda aktivně pracovala. Zatím ho dokáže Bamboo Spark zobrazit jen jako poměrně nezpracovatelný obrázek.

Uživatel Bamboo Spark může využívat i vlastní cloudovou službu Wacomu. Díky tomu lze synchronizovat svůj obsah mezi zařízeními a využívat také zajímavé doplňkové funkce jako vyhledávání či již zmíněný export ve formátu textového dokumentu.

Pocit z pera je opravdu perfektní. Člověk má pocit, že píše zkrátka kvalitním tradičním perem, a dobrý je i vizuální dojem, takže na poradě se za svou psací pomůcku určitě stydět nebudete. Pěkně a kvalitně zpracované je také celé „pouzdro“ obsahující kapsu na iPad a papírový blok.

A když už jsme na té poradě, s největší pravděpodobností nebudete v konferenční místnosti vystaveni ani nepříjemnému hledání zásuvky a manipulací s kabely, protože Wacom Bamboo Spark má velice solidní baterii, která i aktivnímu písaři vydrží minimálně týden, než je potřeba ji nabít skrze klasický micro USB konektor.

Bamboo Spark je tedy opravdu povedená hračka, ale má jeden zásadní problém: nejasná cílová skupina. Wacom si totiž za svůj „digitalizující“ zápisník účtuje 4 000 korun, a tak se nejedná o nějakou snadnou investici, když si zkrátka chcete čas od času něco napsat v ruce a následně to zdigitalizovat.

Wacom zatím Bamboo Spark neposunul na takovou úroveň, že by měla být jeho digitalizační technologie o tolik dál, než když si uživatel něco napíše klasicky na papír a následně to oskenuje například do Evernotu. Výsledek je podobný, protože minimálně v češtině ani Bamboo Spark převést psaný text do digitální podoby neumí.

Navíc – i s příchodem Pencil pro iPady – se stále více rozšiřuje kompletní přechod do digitálu, když různá pera a stylusy poskytují ve spojení se specializovanými aplikacemi čím dál větší pohodlí a možnosti. Na (částečně) se digitalizující zápisník od Wacomu tak čeká velice složitý úkol, jak oslovit uživatele.