Zavřít reklamu

Dnes představené watchOS 4 bude evolucí – inkrementální, ale podstatné pro obecný vývoj platformy. Přinese nové ciferníky, prohloubí integraci Siri a rozšíří schopnosti aplikací Aktivita, Cvičení a Hudba.

Nové ciferníky

watchOS 4 rozšíří nabídku ciferníků o dalších pět. Tři z nich jsou velmi podobné známým ciferníkům s Mickey Mousem a Minnie, tentokráte jsou na nich ale Applu bližší postavičky z Příběhu hraček – Woody, Jessie a Buzz Rakeťák. Další, také zaměřený spíše na vzhled než funkčnost, je Kaleidoskop, jehož název vyjadřuje vše podstatné.

watchos4-faces-toy-story-kaleidoskop

Nejzajímavějším novým ciferníkem je ale bezesporu Siri. Ten opět rozšiřuje koncept hodinek jako nástroje k orientaci v čase, průběžně se na něm totiž nemění pouze hodiny a minuty, ale také informace o denním rozvrhu daného uživatele. Ráno tedy například zobrazí informace o dopravě a podle nich vypočtený čas potřebný pro dopravení se do práce, v poledne domluvenou schůzku na oběd a večer čas západu slunce.

Do výčtu aplikací, z nichž to nejpodstatnější Siri na ciferníku v přehledných kartách zobrazí, patří Aktivita, Alarmy, Dýchání, Kalendář, Mapy, Připomínky, Peněženka a News (zpravodajství, v Česku zatím stále nedostupné).

Objeví se také nové komplikace, například Nyní přehrávané a Apple News.

watchos4-face-siri

Aktivita a Cvičení

Aplikace Aktivita se ve watchOS 4 více zaměřuje na koučování uživatelů. Doporučuje jim způsoby, jak dosáhnout vytyčených cílů nebo splnit tytéž, co v předchozím dnu, průběžně je informuje o aktivitách potřebných k uzavření kruhů pro denní fyzický výkon a navrhuje individuální měsíční výzvy. Při cvičení se také bude lépe poslouchat hudba, nebo přesněji řečeno bude více odpovídat chvilkovým tužbám uživatele, jelikož se do Apple Watch budou automaticky nahrávat jeho nejaktuálnější playlisty z Apple Music.

Aktualizace aplikace Cvičení nejvíce potěší trochu náročnější uživatele, obsahuje totiž nové algoritmy měření tepu a pohybu pro vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) a možnosti rychlého přechodu mezi několika cvičeními například pro přípravu na triatlon. Vylepšené je také monitorování plavání, které sleduje různé styly, sady a odpočinek mezi nimi.

watch-os-fitness-tracker

Velmi zajímavou novinkou ve watchOS 4 je také GymKit, díky němuž bude možné Apple Watch skrze NFC propojit s kompatibilními fitness zařízeními jako běžeckými pásy, eliptickými trenažéry, rotopedy a lezeckými trenažery od výrobců jako Life Fitness, Technogym, Matrix, Cybex, Schwinn aj. To umožní oběma zařízením efektivněji a přesněji zaznamenávat a zpracovávat data o fyzickém výkonu uživatele

Platby člověka člověku a nové řemínky

Jelikož Apple Pay zatím není v České republice dostupné, tato funkce je momentálně spíše zajímavým výhledem do (snad blízké) budoucnosti. watchOS 4 i iOS 11 umožní pomocí Apple Pay posílat peníze komukoliv s Apple Pay účtem buď skrze aplikaci Zprávy, nebo převodem přímo z jednoho zařízení na druhé jejich přiblížením. Peníze v účtu Apple Pay půjde využít buď k dalším Apple Pay platbám, nebo samozřejmě převést na klasický bankovní účet daného uživatele.

watchOS 4 bude dostupné pro všechny Apple Watch propojené s iOS zařízením s iOS 11, tedy iPhone 5S a novější, vyjde na podzim.

Během prezentace to Apple neprozradil, ale v jeho online obchodě se objevilo také několik nových řemínků pro Apple Watch. Za 1 490 korun jsou dostupné nové sportovní řemínky v mlhově modré, pampeliškové a plameňákové. Pouze u Applu jde koupit duhový nylonový řemínek Pride Edition a s klasickou přezkou se nově prodává také slunečnicová varianta. V Apple Online Storu již jsou k nalezení také před časem představené nové barvy z edice Nike: světle fialová/bílá, nachová/švestková, orbitová/gamma modrá a obsidiánová/černá.

apple-watch-wwdc2017-bands

tvOS

Apple TV tentokráte nedostala větší aktualizaci, možná zajímavější než ta je ale oznámení navázání spolupráce Applu s Amazonem a tedy příchod streamovací služby Amazon Prime Video do Apple TV. K tomuto oznámení Tim Cook dodal pouze: „O tvOS uslyšíte mnohem více později v tomto roce.“

.