Zavřít reklamu

Bezdrátové standardy se s postupem času vyvíjejí, ostatně jako technologie obecně. Zatímco iPhone 13 podporuje Wi-Fi 6, očekává se, že Apple v iPhonech 14 přijde s pokročilejší technologii Wi-Fi 6E, stejně jako ve své připravované náhlavní soustavě pro AR a VR. Co ale toto označení znamená a k čemu je vlastně dobré? 

Co je to Wi-Fi 6E 

Wi-Fi 6E představuje standard Wi-Fi 6, který je rozšířený o frekvenční pásmo 6 GHz. Toto pásmo, které je v rozsahu od 5,925 GHz do 7,125 GHz, tedy rozšiřuje aktuálně dostupné spektrum o 1 200 MHz. Na rozdíl od stávajících pásem, na kterých jsou kanály vměstnány do omezeného spektra, pásmo na frekvenci 6 GHz netrpí překrýváním ani vzájemným rušením kanálů.

Jednoduše řečeno tak tato frekvence nabízí s větší šířkou pásma i vyšší rychlost a nižší latenci. Cokoli tak na síti se zařízením s touto technologií provedeme, dostaneme tím „odpověď“ o to rychleji, než s Wi-Fi 6 a předchozími. Wi-Fi 6E tak otevírá dveře pro budoucí inovace, jako jsou nejen zmíněná rozšířená/virtuální realita, ale třeba také streamování video obsahu v 8K atd. 

Pokud si tedy položíte otázku, proč vlastně potřebujeme Wi-Fi 6E, dostanete odpověď v podobě důvodu zvyšujícího se počtu zařízení, kvůli čemuž vzniká hustší provoz na Wi-Fi a tím se stávající pásma přeplňují. Novinka jim tak uleví a přinese potřebnou technologickou inovaci právě ve své rychlosti. To i proto, že se kanály (2,4 a 5 GHz) na nově otevřeném pásmu nepřekrývají, a tudíž se značně snižuje celé toto zahlcení sítě.

Širší spektrum – větší kapacita sítě 

Protože Wi-Fi 6E poskytuje sedm dodatečných kanálů o šířce 120 MHz každého z nich, tak je zde samotné zdvojnásobení šířky pásma s jeho propustností, díky čemuž ty umožňují více souběžných přenosů dat, a to tou nejvyšší možnou rychlostí. Jednoduše tím nedochází k prodlevám kvůli ukládání dat do vyrovnávací paměti. V tomto je právě problém dosavadního Wi-Fi 6. Jeho výhody nelze úplně realizovat právě z důvodu, že je dostupné ve stávajících pásmech.

Zařízení s Wi-Fi 6E budou moci pracovat na Wi-Fi 6 a dalších předchozích standardech, ale žádná zařízení bez podpory 6E nebudou mít do této sítě přístup. Z hlediska kapacity tak půjde o 59 nepřekrývajících se kanálů, takže místa jako sportovní arény, koncertní sály a další prostředí s vysokou hustotou poskytnou mnohem větší kapacitu s menším rušením (pokud však podobné instituce budeme moci v budoucnu ještě někdy navštěvovat a toto tím oceníme). 

Situace v České republice 

Už začátkem srpna Český telekomunikační úřad oznámil (dočtete se to na straně 2 tohoto dokumentu), že pracuje na stanovení technických parametrů a podmínek pro Wi-Fi 6E. To i z toho důvodu, že EU rozhodla o jeho přijetí, čímž uložila členským státům, a tedy i nám, toto pásmo zpřístupnit. Nejedná se však o technologii, která by k nám měla dorazit s nějakým zpožděním. Problém je spíše jinde.

Wi-Fi čipy totiž potřebují komponenty známé jako LTCC (Low Temperature Co-fired Ceramic) a standard Wi-Fi 6E jich vyžaduje zase o něco více. A všichni asi víme, jak je to aktuálně s trhem. Není tedy otázkou jestli, ale spíše kdy bude tento standard v závislosti na výrobě čipů do nových zařízení široce nasazován. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více