Zavřít reklamu

Jednou z novinek, které přinesly nové MacBooky Pro a Mac mini je Wi-Fi 6E. Jsou tak první počítače Applu, které tento standard podporují. Značí to ale i něco víc? 

Co je vlastně Wi-Fi 6E? V podstatě se jedná o standard Wi-Fi 6, který je rozšířený o frekvenční pásmo 6 GHz. Standard je to tedy stejný, pouze ono spektrum je rozšířené a to o 480 MHz (rozsah je od 5,945 do 6,425 GHz). Netrpí tedy překrýváním ani vzájemným rušením kanálů, má vyšší rychlost a nižší latenci. To mimo jiné zpřístupňuje budoucí technologie, jedná se tedy o otevřenou bránu pro rozšířenou a virtuální realitu, streamování obsahu v 8K atd. Apple zde konkrétně zmiňuje, že je nový standard dvakrát rychlejší než předchozí generace.

Stejně jako každá nová technologie doplácí i Wi-Fi 6E na to, že jej musí nejdříve přijmout široké spektrum výrobců, aby doznalo patřičného rozšíření. A to je aktuálně trochu problém, protože routerů s Wi-Fi 6E zatím příliš není a jsou také patřičně drahé. Třeba ale takový Samsung údajně chystá minimálně do svého připravovaného smartphonu Galaxy S23 Ultra už Wi-Fi 7, které se má však začít „používat“ nejdříve příští rok. Prvním zařízením Applu, které podporuje Wi-Fi 6E, je iPad Pro z roku 2022 s čipem M2, iPhony 14 Pro mají pořád jen Wi-Fi 6.

Co to všechno znamená? 

  1. Předně je třeba mít na paměti, že zatímco všechny aplikace budou těžit z vyšších rychlostí a nižší latence Wi-Fi 6E, některé specifické nástroje, a to i ty v rámci macOS, budou vyžadovat svou aktualizaci, aby s touto novou technologií fungovaly. Znamená to třeba to, že s datem prodeje nových počítačů vydá Apple i aktualizace macOS Ventura na verzi 13.2, která toto bude řešit. Apple již i potvrdil, že aktualizace zpřístupní Wi-Fi 6E uživatelům v Japonsku, protože tam tato technologie momentálně není dostupná kvůli místním regulacím. Aktualizace by tedy měla dorazit do 24. ledna.
  2. Dá se očekávat, že Apple nyní bude na Wi-Fi 6E najíždět ve velkém a s každou aktualizací dalšího produktu (a je právě s podivem, že již není v iPhonech 14). Jak je řečeno výše, je zde prostor pro AR/VR zařízení, které by měl také Apple už konečně letos představit světu a toto je tak vlastně podmínka pro zabezpečení jeho plynulého chodu.
  3. Společnost historicky prodávala své routery, od kterých už ale před značnou dobou ustoupila. S tím, jak má být ale rok 2023 rokem chytré domácnosti a rozšířené reality, by mohlo snadno dojít k tomu, že se dočkáme pokračovatele AirPortů s přítomností tohoto standardu. 

Jsme teprve na začátku roku 2023 a už zde máme hned tři nové produkty – MacBooky Pro, Mac mini a 2. generaci HomePodu. Apple to tedy rozjel docela ve velkém a doufejme, že v tom bude i nadále pokračovat.

Nové MacBooky bude možné koupit zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.