Zavřít reklamu

V posledních týdnech se na internetu objevuje stále více informací, které pojednávají o novinkách a chystaných změnách letošní řady iPhonu 13. Ten by se měl světu oficiálně odhalit již nyní v září a není tedy divu tomu, že se celý svět zajímá o nejrůznější spekulace. Sami jsme vás prostřednictvím článků informovali o řadě potenciálních změn. Jednu z nich jsme ale mockrát nezmínili, přitom se jedná o nejpravděpodobnější novinku vůbec. Řeč je implementaci podpory pro Wi-Fi 6E.

Co je Wi-Fi 6E

Obchodní sdružení Wi-Fi Aliance prvně Wi-Fi 6E představilo jakožto řešení pro otevření nelicencovaného Wi-Fi spektra, které dokáže řešit problémy s častým přetížením sítí. Konkrétně tedy odemkne nové frekvence pro následné použití telefony, laptopy a dalšími produkty. Tímto na prvním pohled jednoduchým krokem se znatelně zlepší tvorba Wi-Fi připojení. Nový standard je navíc nelicencovaný, díky čemuž Wi-Fi 6E mohou začít výrobci rovnou implementovat – což se mimochodem očekává od Applu s jeho iPhonem 13.

Povedený render iPhonu 13 Pro:

Teprve loni Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Commission) zvolila Wi-Fi 6E jakožto nový standard pro Wi-Fi sítě. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, jedná se o poměrně velkou věc. Kevin Robinson z Wi-Fi Aliance tuto změnu dokonce okomentoval tím, že se jedná o nejmonumentálnější rozhodnutí týkající se Wi-Fi spektra v historii, tedy za posledních 20 let, co s ním pracujeme.

Jak to vlastně funguje

Pojďme se nyní ještě podívat, co novinka vlastně přesně dělá a jak vylepšuje internetové připojení. Aktuálně Wi-Fi využívá frekvence pro připojení k internetu na dvou pásmech, tedy 2,4 GHz a 5 GHz, což nabízí celkové spektrum o hodnotě kolem 400 MHz. Sečteno podtrženo, Wi-Fi sítě jsou nesmírně limitované, především tedy v momentech, kdy se snaží o připojení hned několik lidí (zařízení) zároveň. Když například jedna osoba v domácnosti sleduje Netflix, druhá hraje on-line hry a třetí telefonuje přes FaceTime, může se kvůli tomu stát, že se někdo setká s problémy.

Právě 6GHz Wi-Fi síť (tedy Wi-Fi 6E) tento problém dokáže vyřešit otevřenějším spektrem o hodně až třikrát vyšší, tedy kolem 1200 MHz. V praxi se to projeví podstatně stabilnějším internetovým připojením, které bude fungovat i v případě, kdy se připojí vícero zařízení.

Dostupnost aneb první potíže

Možná vás mohlo napadnout, jak vlastně Wi-Fi 6E začít používat. Pravdou totiž je, že to není tak úplně jednoduché. Potřebujete k tomu totiž router, který samotný standard vlastně podporuje. A zde nastává kámen úrazu. V našich končinách totiž takové modely prakticky ani nejsou k dostání a museli byste si přivézt například z USA, kde za ně zaplatíte přes 10 tisíc korun. Moderní routery totiž podporují pouze Wi-Fi 6 používající stejná pásma (2,4 GHz a 5 GHz).

Wi-Fi-6E-certified

Jestliže ale podpora skutečně dorazí do iPhonu 13, je možné, že se bude jednat o lehký impuls i pro ostatní výrobce. Tímto by Apple mohl nastartovat celý trh, který by se tak opět posunul o pár krůčků kupředu. V současné chvíli ale nemůžeme přesně odhadnout, jak to ve finále celé dopadne.

Vyplatí se koupit iPhone 13 kvůli Wi-Fi 6E?

Nabízí se ještě jedna zajímavá otázka, tedy zdali se vyplatí zakoupit iPhone 13 jen kvůli podpoře Wi-Fi 6E. Na to si můžeme odpovědět prakticky okamžitě. Ne. Tedy alespoň prozatím. Jelikož technologie stále není rozšířená a prakticky v našich končinách stále nemá využití, tak bude ještě chvíli trvat, než si ji budeme moci alespoň vyzkoušet, případně se na ni každý den spoléhat.

iPhone 13 by mimo toho měl nabídnout výkonnější čip A15 Bionic, menší horní výřez a lepší fotoaparáty, přičemž modely Pro se dokonce dočkají ProMotion displeje se 120Hz obnovovací frekvencí a podporou Always-on displeje. Pravděpodobně můžeme počítat i s řadou dalších novinek, které nám Apple ukáže již relativně brzy.

.