Zavřít reklamu

Svět IT je dynamický, neustále se měnící a především pořádně hektický. Konec konců, kromě dennodenních válek mezi technologickými giganty a politiky se pravidelně objevují novinky, které dokáží vyrazit dech a tak nějak nastiňují trend, jímž by se lidstvo mohlo v budoucnu vydat. Sledovat všechny zdroje ale může být pekelně náročné, a tak jsme si pro vás připravili tuto rubriku, kde shrneme několik nejpodstatnějších novinek a v krátkosti vám představíme nejžhavější denní témata, která kolují internetem.

Wikipedie si před americkými volbami posvítila na dezinformace

Jak to tak vypadá, technologičtí giganti se konečně poučili z fiaska před 4 lety, kdy proti sobě stáli kandidáti na amerického prezidenta, Donald Trump a Hillary Clintonová. Právě tehdy totiž politici, zejména ti z prohrávající strany, začali poukazovat na šířící se dezinformace a hned několika způsoby dokázali, jak moc může několik falešných zpráv ovlivnit názor veřejnosti. Následně se zrodila iniciativa, která pořádně zatopila nadnárodním korporacím pod kotlem, zejména pak těm vlastnícím nějaká sociální média, a přiměla představitele technologických společností spolknout hrdost a něco s tímto palčivým problémem dělat. Za posledních několik let tak vznikla řada speciálních týmů, které na tok dezinforamcí dohlížejí a snaží se je nejen nahlašovat a blokovat, ale také varovat uživatele.

A jak se dalo čekat, nejinak je tomu i letos, kdy se proti sobě v boji o Bílý dům postavil stávající americký prezident Donald Trump a slibný demokratický kandidát Joe Biden. Polarizace společnosti je totiž větší než kdy jindy a dá se počítat s tím, že v případě obou stran dojde k vzájemné manipulaci a ovlivňování, které má za cíl zvýhodnit toho, či onoho kandidáta. Ačkoliv by se však mohlo zdát, že je podobný boj doménou výhradně Facebooku, Twitteru, Googlu a dalších mediálních gigantů, lví podíl na celém úspěchu či neúspěchu inicaitivy má i samotná Wikipedie. Konec konců, většina zmíněných společností na ni aktivně odkazuje a zejména pak Google uvádí při vyhledávání Wikipedii jako nejčastější primární zdroj. Logicky se tak lze domnívat, že toho bude chtít řada aktérů využít a své oponenty náležitě zmást. Naštěstí si však nezisková organizace Wikimedia Foundation stojící za touto legendární webovou stránkou pojistila i tuto eventualitu.

Trump

Wikipedia totiž dala dohromady speciální tým o několika desítkách lidí, kteří budu dnem a nocí dohlížet nad uživateli upravujícími obsah stránky a případně zasáhnout, pokud to bude nutné. Hlavní stránka amerických voleb bude navíc po celou dobu uzamknuta a upravovat ji budou moci jen uživatelé, kteří mají účet starší 30 dní a více než 500 spolehlivých úprav na kontě. Rozhodně se tak jedná o krok dobrým směrem a nezbývá než doufat, že se inspirují i další společnosti. Konec konců, Google a Facebook oficiálně zakázali jakékoliv politické reklamy a další technologičtí giganti se rychle k této inicaitivě přidávají. Útočníci a šiřitelé dezinformací jsou ale vynalézaví a nezbývá než čekat, jaké taktiky zvolí letos.

Fortnite míří na novou generací herních konzolí

Kdo by neznal legendární megahit, který rozvířil stojaté vody herního průmyslu a před několika lety doslova udělal díru do světa. Řeč je o Battle Royale hře Fortnite, která zlákala více než 350 milionů hráčů, a byť ji postupem času rychle zastínila konkurence, jež si z koláče uživatelské základny ukrojila pořádný kus, ve finále se stále jedná o neuvěřitelný úspěch Epic Games, na který se jen tak nezapomene. O tom ví své i vývojáři, a proto se snaží hru distribuovat na co nejvíce platforem. Kromě smartphonů, Nintenda Switch a v podstatě i chytré mikrovlnky si tak nově Fortnite zahrajete i na nové generaci herních konzolí, konkrétně PlayStationu 5 a Xbox Series X.

Konec konců, není se čemu divit, že oznámení přichází právě nyní. Vydání PlayStation 5 se kvapem blíží, a byť je konzole všude po světě beznadějně vyprodaná a i na předobjednávky se stojí fronty, šťastlivci si budou moci legendární Battle Royale zahrát již v den, co si konzoli donesou domů. Samozřejmě nebude chybět ani vylepšená grafika, řada next-gen prvků a především plynulejší hratelnost, kterou si budete moci vychutnat až v 8K. Pakliže jste tedy jedni z mála lidí, co si pro konzoli poběží již v den vydání, popřípadě sáhnete raději po Xbox Series X, poznamenejte si kalendáře datum 10. listopadu, kdy hra vychází pro Xbox, a 12. listopadu, kdy zamíří i na PlayStation 5.

Raketa SpaceX se opět po krátké odmlce podívá do vesmíru

Světoznámý vizionář Elon Musk si z neúspěchů příliš vrásky nedělá, a byť jsou jeho odhady a vyjádření mnohdy kontroverzní, v mnoha ohledech má nakonec pravdu. Nejinak je tomu i u poslední mise pod taktovkou Space Force, která se měla uskutečnit již před měsícem, ale kvůli nestálému počasí a problémům se zážehovými motory byl nakonec let na poslední chvíli odvolán. Přesto společnost SpaceX neváhala, na nepříjemné eventuality se připravila a raketu Falcon 9 vyšle spolu s vojenským GPS satelitem do vesmíru již tento týden. Po krátkém vyšetřování se totiž ukázalo, že se jednalo o poměrně obyčejnou banalitu, která však kromě SpaceX překazila plány i společnosti NASA.

Konkrétně se pak jednalo o část laku, který zablokoval ventil, což vedlo k dřívějšímu zážehu. Ten byl však mohl v případě nešťastné kombinace vyústit v explozi, a tak byl raději let zrušen. Na závadu se nicméně přišlo, motory byly vyměněny a satelit GPS III Space Vehicle třetí generace se do vesmíru podívá již za 3 dny, opět z legendárního mysu Cape Canaveral, který je vesmírnými lety proslulý. Pakliže vám tedy napínavých několik sekund před zážehem začíná pomalu chybět, zaznamenejte si pátek 6. listopadu do kalendáře, připravte si popkorn a pusťe si živý přenos přímo z centrály SpaceX.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.