Zavřít reklamu

Další týden je úspěšně za námi a my se momentálně nacházíme ve 33. týdnu roku 2020. I pro dnešek jsme si pro vás připravili klasický IT souhrn, ve kterém se věnujeme všemu, co se během posledního dne odehrálo ve světě IT. Dnes se podíváme na další možný zákaz v USA, který by se měl týkat aplikace WeChat, dále se podíváme na aktualizaci aplikace Google Maps, která konečně nabízí podporu pro Apple Watch. Nakonec se podíváme na podrobnosti o chystané funkci pro WhatsApp. Vrhněme se přímo na věc.

V App Storu může dojít k zákazu aplikace WeChat

V poslední době se v oblasti IT nemluví o ničem jiném, než o potenciálním zákazu TikToku ve Spojených státech. Společnost ByteDance, která za aplikací TikTok stojí, je v několika státech obviněna za špionáž a neoprávněný sběr uživatelských dat. Zákazu se aplikace už dočkala v Indii, v USA se zatím zákaz „vyřizuje“ a stále existuje možnost, že k němu nedojde, tedy pokud její část odkoupí Microsoft či jiná americká společnost, která zaručí, že ke špionáži a sběru dat nadále docházet nebude. Vypadá to, že vláda Spojených států amerických se se zákazy aplikací lehce „rozjela“. V jednání je totiž také možný zákaz chatovací aplikace WeChat v App Storu. Aplikace WeChat patří (nejen) v Číně mezi nejpopulárnější chatovací aplikace – dohromady ji na světě používá přes 1,2 miliardy uživatelů. Celá tato myšlenka zákazu pochází samozřejmě opět od prezidenta USA, Donalda Trumpa. Ten má totiž v plánu zakázat veškeré transakce mezi USA a čínskými společnostmi ByteDance (TikTok) a Tencet (WeChat).

wechat logo
Zdroj: WeChat

 

Ihned poté, co byla tato informace o možném zákazu transakcí vyslovena, se na internetu objevily různé analytické výpočty toho, jak by zákaz aplikace WeChat pozměnil trh. S jednou analýzou přišel také známý analytik Ming-Chi Kuo. Ten uvádí, že by v nejhorším případě, kdy by došlo k zakázání aplikace WeChat na App Storu na celém světě, mohlo dojít až ke 30% poklesu prodejů jablečných telefonů v Číně, na celém světě by se poté mohlo jednat o 25% pokles. V případě, že by zákaz aplikace WeChat v App Storu platil pouze v USA, tak by mohlo dojít k 6% poklesu prodejů iPhonů, prodeje ostatních zařízení od Applu by poté měly zaznamenat pokles maximálně 3 %. V červnu 2020 bylo 15 % z celkově prodaných iPhonů prodáno právě v Číně. Kuo všem investorům doporučuje, aby odprodali část akcií Applu a společností, které jsou s tou jablečnou provázané a souvisí s ní, tedy například LG Innotek či Genius Electronic Optical.

Google Maps získávají plnou podporu pro Apple Watch

Pokud vlastníte Apple Watch a zároveň alespoň čas od času cestujete, tak vám zajisté neunikla zajímavá funkce, kterou nabízí Mapy od Applu. Pokud si totiž nastavíte navigaci v rámci této aplikace a spustíte Mapy na Apple Watch, tak můžete veškeré informace o navigaci sledovat na displeji jablečných hodinek. Tato funkce byla prozatím k dispozici po dlouhou dobu jen v rámci Map od Applu a žádná jiná navigační aplikace ji jednoduše neuměla. To se však konečně změnilo v rámci poslední aktualizace Google Maps. V rámci této aktualizace uživatelé Apple Watch konečně dostávají možnost, pomocí které si mohou navigační pokyny nechat zobrazovat na displeji jablečných hodinek. Kromě vozidla dokáže Google Maps na Apple Watch zobrazit také pokyny pro chodce, cyklisty a další. V rámci této aktualizace jsme se dočkali také vylepšení CarPlay verze aplikace Google Maps. Ta nyní nabízí možnost pro zobrazení aplikace na domovské obrazovce (dashboard), společně s ovládáním hudby a dalšími prvky.

WhatsApp se dočká podpory vícero zařízení další rok

Je to několik týdnů nazpět, co jsme vás informovali o tom, že WhatsApp začíná testovat novou funkci, díky které byste jej mohli využívat na vícero zařízeních. Momentálně je totiž možné WhatsApp využít jen na jednom telefonu v rámci jednoho telefonního čísla. Pokud se na WhatsApp přihlásíte na jiném zařízení, tak se na původním zařízení přihlášení zruší. Někteří z vás by mohli oponovat, že existuje možnost pro práci s WhatsAppem, kromě telefonu, také na počítači či Macu, a to v rámci aplikace či webového rozhraní. To sice ano, ale v tomto případě potřebujete mít neustále poblíž váš chytrý telefon, na kterém máte WhatsApp registrovaný. WhatsApp začal možnost pro jeho využívání na vícero zařízeních testovat na Androidu a podle posledních informací se jedná o funkci, které se dočká po veškerém doladění i široká veřejnost. Konkrétně by k vydání aktualizace s podporou využívání na vícero zařízeních mělo dojít již někdy během příštího roku, přesně datum však prozatím není známo.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.