Zavřít reklamu

Druhá polovina devadesátých let minulého století znamenala pro společnost Apple náročný a významný milník. Právě tehdy se totiž firma nacházela v opravdu hluboké krizi, a v její návrat zpět mezi úspěšné společnosti už doufal asi jen málokdo. Na tom, že se to nakonec přece jenom povedlo, má zásluhu celá řada událostí. Mezi ně bezpochyby patří i vydání operačního systému Mac OS 8, který Applu přinesl tolik potřebné zvýšení příjmů.

22. července roku 1997 představila společnost Apple svůj operační systém Mac OS 8. Jednalo se o první zásadní aktualizaci operačního systému pro počítače Macintosh od vydání Systemu 7 v roce 1991, a Mac OS 8 byl takřka předurčen k tomu, aby se stal mezi uživateli velkým hitem. Mac OS 8 přinesl snazší surfování po internetu, nový „trojrozměrný“ vzhled a další funkce. Nedlouho po svém vydání začal sklízet veskrze pozitivní a nadšené recenze, přišel však v době, která byla pro společnost Apple velmi náročná.

Ačkoli si každý spojuje Steva Jobse v čele společnosti Apple s operačním systémem OS X, byl ve skutečnosti prvním novým operačním systémem, který byl uveden na trh po jeho návratu do společnosti, právě Mac OS 8. Pravdou nicméně je, že Steve Jobs měl s Mac OS 8 jen velmi málo společného – jeho vývoj totiž proběhl v době, kdy Jobs působil ve společnostech NeXT a Pixar. Jobsův předchůdce, Gil Amelio, odstoupil ze své vedoucí funkce jen chvíli před tím, než Mac OS 8 oficiálně spatřil světlo světa.

Mac OS 8 v mnoha směrech navázal na práci, která byla vynaložena na neúspěšný Projekt Copland. Ten společnost Apple představila v březnu roku 1994. Experti z Applu Copland prezentovali jako celkové přepracování Mac OS, které mělo doprovázet uvedení prvních počítačů Mac s procesorem PowerPC. Vývojáři softwaru však neustále nedodržovali termíny. Nakonec Apple projekt Copland začlenil do projektu s pracovním názvem System 8, ze kterého se nakonec vyvinul zmiňovaný Mac OS 8. Mac OS 8 umožňoval v mnohem větší míře přizpůsobení funkcí a prvků, jako jsou systémová písma, barvy a pozadí pracovní plochy s fotografiemi. Mezi další vylepšení patřily nové vyskakovací kontextové nabídky, vylepšené posouvání, integrovaný webový prohlížeč a vylepšení multitaskingu v rámci nativního Finderu.

Nově modernizovaný operační systém se stal velkým komerčním úspěchem. Prodeje Mac OS 8, jehož cena tehdy činila 99 dolarů, čtyřnásobně překonaly očekávání – během prvních dvou týdnů dostupnosti se prodalo 1,2 milionu kopií. Tím se Mac OS 8 stal v té době nejúspěšnějším softwarovým produktem společnosti Apple.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více