Zavřít reklamu

V posledních letech se neustále řeší gaming na mobilních telefonech. Ty už dnes disponují dříve nepředstavitelným výkonem, díky čemuž by si čistě teoreticky poradily i s náročnějšími herními tituly. Skvěle nám to dokazuje například Call of Duty: Mobile – akční střílečka v režimu battle royale, která nabízí propracovanou grafiku a skvělou hratelnost. Někteří uživatelé si ale stěžují na absenci takzvaných AAA titulů na mobilních telefonech. Ačkoliv je pravda, že tyto hry doopravdy schází, je tady i trošku odlišný úhel pohledu. Můžete si totiž pamatovat, že kdysi o podobné tituly nebyla nouze a těšily se obrovské popularitě. Přesto však zmizely a už nikdo na ně nenavázal.

Pokud se totiž podíváme o několik roků zpět, kdy iOS a Android vůbec nedominovaly trhu, můžeme narazit na řadu zajímavostí. Tehdy totiž byly k dispozici „plnohodnotné“ hry úplně běžné a mohl si je nainstalovat prakticky každý – stačilo sehnout příslušný Java soubor, respektive jej koupit, vlastnit kompatibilní zařízení a hurá do toho. Ačkoliv grafika byla ve srovnání s dnešní situací na kriticky nízké úrovni, i přesto jsme měli k dispozici AAA tituly jako Tom Clancy’s Splinter Cell, Spider-Man, Pro Evolution Soccer, Need for Speed, Wolfenstein nebo třeba DOOM. I když tehdejší technologie nebyly tak vyspělé jako dnes, grafika nebyla zrovna nejreálnější a s hratelností mohly být nejrůznější problémy, tak i přesto všichni tyto hry milovali a rádi jim věnovali nemalou porci svého času.

Proč vývojáři nevyužili zajeté koleje

Jak už bylo zmíněno výše, tyto hry se těšily poměrně slušné oblibě, avšak ani přesto na ně vývojáři nenavázali a nechali je prakticky napospas. Přitom v dnešní době, kdy telefony mají extrémní výkon, by se mohlo jednat o skutečně plnohodnotné hry nabízející hodiny a hodiny zábavy. Proč k tomu ale vůbec došlo? Úplně přesnou odpověď na tuto otázku pravděpodobně asi nenajdeme. V drtivé většině případů, a nemusí jít jen o mobilní hry, hrají hlavní roli finance, což je dost možná i přesně tento případ. Za gaming se totiž platí. Většinu klasických AAA titulů si totiž nejprve musíme koupit a investovat do nich předem, zatímco ony nám na oplátku poskytnou hodiny zábavy. Trošku jiné je to pak s F2P (free to play) hrami, které většinou vsázejí na systém mikrotransakcí.

Okrajově se o této problematice zmínilo již několik herních vývojářů, podle kterých je prakticky až nemožné uživatele naučit za mobilní hry platit. Právě hry na telefonech jsou většinou zdarma se systémem mikrotransakcí, které vývojářům přinášejí zisk – hráč si v takovém případě může koupit například designové vylepšení pro svou postavu, herní měnu a podobné. Z tohoto hlediska pak dává smysl, že přinést plnohodnotný AAA titul na telefon by nemuselo být úplně výhodné. Na vývoj by totiž padlo spoustu peněz, přičemž následně by od hry mohli uživatelé dát ruce pryč, jelikož by se jim zdála předražená. A navíc proč by pak utráceli za něco, co si mohou v lepší kvalitě zahrát na počítači.

nokia lumia a splinter cell

Vyhlídky na lepší zítřky?

V závěru se logicky nabízí otázka, zdali se tato situace vlastně někdy obrátí a skutečně se dočkáme zmiňovaných AAA her i na našich iPhonech. Prozatím je totiž změna v nedohlednu. S příchodem cloudových herních služeb se navíc naše šance pomalu zmenšují, jelikož tyto platformy nám v kombinaci s kompatibilním gamepadem umožňují hrát desktopové hry i na telefonech, aniž bychom skutečně disponovali potřebným systémem či výkonem. Jednoduše nám totiž stačí stabilní internetové připojení a můžeme se pustit do akce. Na druhou stranu je skvělé, že máme k dispozici funkční alternativu, která dokonce může být i zdarma.

.