Zavřít reklamu

Výkon mobilních telefonů se neustále zvyšuje. Díky tomu si smartphony hravě poradí s řadou nejrůznějších úloh a v mnoha ohledech tak dokážou dokonce nahradit tradiční počítače. Dnešní výkon by jim dokonce umožňoval hraní takzvaných AAA titulů. Jenže ty zde doposud nemáme a vývojáři i hráči je víceméně ignorují a dávají přednost starším retro kouskům.

Otázkou ale je, proč vlastně na iPhony míří stále více retro her, zatímco AAA tituly všichni ignorují. Je to poměrně zvláštní, protože když se podíváme do minulosti, můžeme si vzpomenout na hry jako Splinter Cell, Prince of Persia a další, které jsme měli k dispozici ještě na tlačítkových telefonech. Prakticky každý tehdy očekával, že jakmile se dočkáme vyššího výkonu, přijdou i populární hry v plné parádě. To se ale bohužel doteď nestalo. Proč?

O AAA hry na mobilech není zájem

Jednoduše by šlo říct, že o AAA tituly zkrátka není zájem. Jelikož jsou náročnější na vývoj, tak se něco takového pochopitelně musí odrazit i na jejich ceně, na což ale nejsou připraveni sami hráči. Všichni jsou zvyklí na bezplatné mobilní hry, které mohou být nanejvýš doplněny o takzvané mikrotransakce. Naopak hru na telefon za tisíc korun by si koupil asi málokdo. Navíc zmiňované mikrotransakce fungují (pro vývojáře) báječně. Lidé si mohou koupit například kosmetické předměty pro svou postavu, urychlit si průběh hrou, zlepšit se a celkově tak ušetřit čas, který by jinak hře museli obětovat. Protože se většinou jedná o menší částky, tak je větší šance, že si hráči něco takového zakoupí.

Právě proto nemají vývojáři sebemenší důvod přecházet na AAA tituly, které by jim nedokázaly vydělat tolik peněz. Pravdou totiž je, že trh mobilních her již nyní generuje více peněz, než trh počítačových a konzolových her dohromady. Logicky proč měnit něco, co funguje dokonale? Ostatně z tohoto důvodu můžeme na AAA hry prakticky rovnou zapomenout.

iphone_13_pro_hrani

Proč retro hry?

Další otázkou také je, proč na iPhony míří stále více retro her. Častokrát se totiž jedná o velice oblíbené starší hry, které na hráče mohou působit nostalgicky. Když to pak spojíme se zmiňovanými mikrotransakcemi a možným urychlením postupu, máme na světě titul, který může vývojářům solidně vydělat. Jak už jsme uvedli výše, něčeho takového by AAA tituly jednoduše nedokázaly a svým tvůrcům by dost možná přinesly více škody než užitku. Prozatím to tedy vypadá tak, že se budeme muset spokojit s klasickými mobilními hrami. Uvítali byste příchod více AAA titulů, nebo vám současná situace na poli mobilního hraní vyhovuje?

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.