Zavřít reklamu
iWant

Zájem o ARKit od jeho vydání upadá, vývojáři jej nevyužívají do takové míry, jaký Apple očekával

iWant

Když Apple vydával iOS 11, jednou z největších novinek měla být přítomnost ARKitu, který Apple představil loni na WWDC. Vývojářské nástroje pro využívání rozšířené reality měl být opravdovou bombou, díky které budou moci vývojáři posunout své aplikace zase o kus dál. Apple rozšířené realitě opravdu věří a v uplynulém roce se jí snažili zástupci společnosti tlačit jak to jen bylo možné. Jak se však nyní ukázalo, tento „hype“ neměl příliš dlouhého trvání, neboť zájem vývojářů o aplikace využívající ARKit pomalu upadá.

Nové informace přinesla společnost Apptopia, která si vyhledala statistiky o tom, jak to s implementací a využíváním ARKitu v nových aplikacích vypadá. Z grafu níže je jasně patrné, že největší zájem o AR aplikace byl v září tedy v době, kdy Apple představil nové iPhony. V tu dobu byla rozšířená realita v záři reflektorů a obrovské množství uživatelů čekalo, co se z ní nakonec vyvrbí. Žádná velká pecka ovšem nepřišla, byť se objevilo poměrně dost praktických a užitečných aplikací.

Využívání ARKitu vývojáři se však začalo hluboko propadat a v listopadu spadlo na pomyslné dno. V prosinci se opět objevil slabý nárůst ovšem proti razanci předchozího pádu téměř nestojí za řeč. Pokud si graf převedeme na čísla, v září vyšlo zhruba 300 nových aplikací využívajících ARKit. V říjnu to bylo zhruba 200 a v listopadu zhruba 150. V prosinci se pak počet vyšplhal na nějakých 160 aplikací. Podle dosavadních informací byl ARKit využit v 825 aplikací v celém App Store (ve kterém je zhruba 3 miliony aplikací celkem).

Z těchto 825 aplikací je 30% tvořeno hrami, 13,2% tvoří zábavné aplikace, 11,9% již zmíněné užitečné aplikace, 7,8% výukové a 7,5% aplikace na úpravu fotografií a videí. Něco málo přes 5% zabírají také různé life-stylové aplikace a zbylých více než 24% patří pod ostatní. Za první tři měsíce fungování tak o žádnou velkou parádu nejde. Tento žánr má velký potenciál, bude však velmi záležet na tom, jak se k němu vývojáři postaví a zdali budou mít vůbec dostatečnou motivaci k tomu, aplikace pro ARKit vyvíjet. Rozšířená realita by potřebovala nějakou globálně úspěšnou aplikaci, která zájem o tento typ zábavy zažehne pořádně.

Zdroj: Macrumors