Zavřít reklamu

Výdrž baterie je ve světě chytrých telefonů dlouho diskutovaným tématem. Uživatelé by samozřejmě nejraději uvítali zařízení s výdrží, jakou nabízela Nokia 3310, což ale bohužel z hlediska dostupných technologií není možné. A právě proto mezi uživateli kolují nejrůznější typy a triky. Ačkoliv některé z nich mohou být pouhými mýty, tak za ty roky už poměrně zlidověly a dnes se považují za smysluplné rady. Pojďme si proto na tyto tipy posvítit a něco si o nich říct.

Vypněte Wi-Fi a Bluetooth

Pokud jste někde mimo dosah elektrické sítě, nebo zkrátka jen nemáte příležitost telefon připojit k nabíječce, a zároveň si nemůžete dovolit zbytečně ztrácet procenta baterie, tak se nejčastěji doporučuje jedna věc – vypnout Wi-Fi a Bluetooth. Ačkoliv dříve tato rada mohla dávat smysl, dnes už tomu tak není. K dispozici totiž máme moderní standardy, které se zároveň snaží šetřit baterii a zabránit tak zbytečnému vybíjení zařízení. Pokud totiž obě technologie máte zapnuté, ale v daném momentu je nepoužíváte, lze je vnímat jako uspané, kdy prakticky žádný dodatečný odběr nemají. Každopádně pokud se čas krátí a hrajete o každé procento, tak i tato změna může pomoct.

To už se pak ale netýká u mobilních dat, která fungují trošku jinak. S jejich pomocí se totiž telefon přepojuje na nejbližší vysílače, ze kterých tak čerpá signál, což může činit obrovský problém v několika případech. Když například jedete autem či vlakem a poměrně rychle tak měníte svou polohu, telefon se musí neustále přepojovat na jiné vysílače, což jej samozřejmě dokáže „vyšťavit“. V případě 5G připojení je ztráta energie ještě o něco vyšší.

Přebíjení ničí baterii

Mýtus o tom, že přebíjení ničí baterii, je tady s námi pomalu od začátku tisíciletí. Není se vlastně ani čemu divit. V případě prvních lithium‑iontových baterií k tomuto problému skutečně mohlo nastat. Od té doby ale technologie znatelně pokročily vpřed, díky čemuž něco podobného už dávno neplatí. Dnešní moderní telefony dokážou díky softwaru korigovat nabíjení a zabránit tak jakékoliv formě přebíjení. Pokud tedy nabíjíte váš iPhone například přes noc, nemusíte se ničeho obávat.

iPhone nabijeni fb smartmockups

Vypínání appek šetří baterii

Osobně musím uznat, že s názorem o vypínání aplikací pro šetření baterie jsem se už snad několik let nesetkal a dost možná bych i řekl, že většina lidí na tento tip už dnes nedá. Dříve se však jednalo o běžnou praxi a bylo zcela normální, kdy uživatel po skončení používání aplikace ji natvrdo vypnul. Mezi lidmi se častokrát šíří, že právě appky na pozadí vybíjejí baterii, což je samozřejmě částečně i pravda. Pokud se jedná o nějaký program s aktivitou na pozadí, tak je pochopitelné, že si nějakou tu „šťávu“ odebere. V takovém případě ale stačí deaktivovat aktivitu na pozadí, aniž byste museli neustále aplikaci vypínat.

Vypínání aplikací v iOS

Tento „trik“ navíc může baterii naopak i uškodit. Pokud totiž budete nějakou appku používat častokrát a po každém jejím zavření ji napevno vypnete, přičemž za pár okamžiků ji budete zase zapínat, tím spíše si vybijete baterku. Otevření aplikace si totiž vezme více energie než její probuzení ze spánku.

Apple zpomaluje iPhony se starší baterií

Když se v roce 2017 cupertinský gigant potýkal s rozsáhlou aférou ohledně zpomalování starších iPhonů, ušil si tím na sebe nemalý bič. Až dodnes jej totiž doprovází tvrzení, že i nadále dochází ke zmiňovanému zpomalování, což ale ve finále není pravda. Tehdy totiž Apple do systému iOS zakomponoval novou funkci, která měla pomoci se šetřením baterie lehkým osekáním výkonu, což ve finále způsobila nemalé problémy. iPhony se staršími bateriemi, které vinou chemického stárnutí ztrácí svůj původní náboj, na něco podobného zkrátka nebyly připravené, kvůli čemuž se funkce začala nadmíru projevovat a zpomalovat tak celé procesy v rámci zařízení.

Kvůli tomu Apple musel odškodnit spoustu jablíčkářů, a proto také upravil svůj operační systém iOS. Zmiňovanou funkci proto opravil a přidal i kolonku o Kondici baterie, která uživatele informuje o stavu baterie. Problém se od té doby už neprojevil a vše funguje tak, jak má.

iphone-macbook-lsa-nahled

Automatický jas má negativní vliv na baterii

Zatímco někteří nedají na možnost automatického jasu dopustit, jiní ji kritizují. Samozřejmě k tomu mohou mít své důvody, jelikož ne každému musí vyhovovat automatika a raději si vše navolí manuálně. O něco absurdnější ale je, když někdo automatický jas deaktivuje proto, aby šetřil baterii zařízení. Tato funkce totiž ve skutečnosti funguje poměrně jednoduše. Na základě okolního světla a denní doby nastaví dostačující jas, tedy ani příliš, ani málo. A právě to může ve finále pomoci s šetřením baterie.

iphone_connect_pripojit_lightning_mac_fb

Nové verze iOS snižují výdrž

Určitě jste už nejednou zpozorovali, že s příchodem nových verzí operačního systému iOS se mezi jablíčkáři šíří další a další zprávy o tom, že nový systém zhoršuje výdrž baterie. V tomto případě se o mýtus skutečně nejedná. Zhoršení výdrže je navíc v mnoha případech zaznamenáno a změřeno, kvůli čemuž nelze tuto zprávu vyvrátit, ba naopak. Zároveň je ale nutné se na to podívat i z druhé strany.

Když přichází hlavní verze daného systému, například iOS 14, iOS 15 a podobně, tak je pochopitelné, že s sebou přinese i jisté zhoršení v této oblasti. Nové verze totiž přinášejí nové funkce, které si samozřejmě vyžádají o něco více „šťávy“. S příchodem minoritních aktualizacích se ale situace většinou mění k lepšímu, kvůli čemuž tento výrok nelze brát úplně 100% vážně. Někteří uživatelé pak dokonce nechtějí aktualizovat svůj systém proto, aby se jim nezhoršila výdrž baterie, což je poměrně nešťastné řešení, především tedy z hlediska bezpečnosti. Nové verze totiž opravují starší chyby a snaží se obecně posunout systém celkově vpřed.

Rychlonabíjení ničí baterii

Aktuálním trendem je také rychlonabíjení. Při použití kompatibilního adaptéru (18 W/20 W) a USB-C/Lightning kabelu lze iPhone nabít z 0 % na 50 % za pouhých 30 minut, což se může náramně hodit v nejrůznějších situacích. Klasické 5W adaptéry jsou na dnešní rychlou dobu zkrátka nedostačující. Lidé se proto častokrát uchylují k řešení v podobě rychlonabíjení, avšak druhá strana tuto možnost mezitím kritizuje. Na nejrůznějších zdrojích můžete narazit na výroky, podle kterých rychlonabíjení ničí baterii a výrazně ji opotřebovává.

I v tomto případě je nutné se na celý problém podívat z trošku širšího pohledu. V základu to totiž dává smysl a výrok se jeví jako pravdivý. Jak už jsme ale zmínili u mýtu ohledně přebíjení, dnešní technologie jsou na úplně jiné úrovni, než tomu bylo před lety. Z tohoto důvodu jsou telefony na rychlonabíjení patřičně připraveny a dokážou tak výkon adaptérů regulovat tak, aby nedocházelo k žádným problémům. Ostatně proto se taky ve vyšší rychlosti nabije první polovina z kapacity a následně se rychlost zpomaluje.

Nechat iPhone plně vybít je nejlepší

Stejný příběh doprovází i poslední mýtus, který si zde zmíníme – aneb že nejlepší pro baterii je, když zařízení nechápe plně vybít, respektive až do jeho vypnutí, a až poté jej nabijeme. Stejně jako bylo uvedeno výše, to možná platilo u prvních baterií, avšak rozhodně ne v dnešní době. Paradoxem je, že dnes je situace zcela opačná. Právě naopak je totiž lepší, když iPhone budete během dne několikrát připojovat k nabíječce a průběžně jej dobíjet. Ostatně na podobném principu funguje například i MagSafe Battery Pack.

iPhone 12
MagSafe nabíjení u iPhonu 12; Zdroj: Apple
.