Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného návratu do minulosti bude po nějaké době opět řeč o společnosti Apple. Na dnešní den totiž připadá výročí nástupu Johna Sculleyho do vedení společnosti Apple. Johna Sculleyho původně do Applu přivedl sám Steve Jobs, věci se ale nakonec vyvinuly tak trochu jiným směrem.

Johny Sculley šéfuje Applu (1983)

John Sculley byl 8. dubna roku 1983 jmenován prezidentem a zároveň také výkonným ředitelem společnosti Apple. Do firmy Apple jej předtím naverboval samotný Steve Jobs, a to za pomoci dnes již proslulé sugestivní otázky, zda chce Sculley až do konce života prodávat slazenou vodu, nebo zda chce raději pomoci změnit svět – před svým nástupem do Applu totiž John Sculley působil ve společnosti PepsiCo. Steve Jobs pochopitelně chtěl v té době sám řídit Apple, tehdejší ředitel Mike Markkula byl ale skálopevně přesvědčený o tom, že to v žádném případě není dobrý nápad, a že Steve Jobs není připraven na převzetí tak velké míry odpovědnosti.

Poté, co byl Sculley povýšen na pozici prezidenta a ředitele Applu, se ale začaly stupňovat jeho neshody se Stevem Jobsem. Neutuchající spory nakonec vedly k tomu, že Steve Jobs společnost Apple opustil. John Sculley setrval ve vedení společnosti Apple až do roku 1993. Jeho počátky by se rozhodně nedaly označit vyloženě za neúspěšné – firma pod jeho rukama zpočátku poměrně dobře rostla a z její dílny vzešla řada zajímavých produktů produktové linie PowerBooků 100. K jeho odchodu vedlo více příčin – Sculley kromě jiného zvažoval přestěhování a změnu zaměstnání a zajímal se o vedoucí pozici ve společnosti IBM. Zapojoval se také čím dál aktivněji do politického dění a podporoval tehdejší prezidentskou kampaň Billa Clintona. Po jeho odchodu z firmy převzal vedení Appplu Michael Spindler.

Témata: , ,
.