Zavřít reklamu

Zatímco v dnešní době je zcela běžné, že jsou filmovými cenami oceňovány také nejrůznější animované snímky, vždy tomu tak nebylo. První Oscar putoval k tvůrcům animovaného filmu v roce 1988 – konkrétně oceněný animovaný krátkometrážní snímek nesl názvem Tin Toy. V druhé části článku pak bude řeč o uvedení počítače TRS-80 Model 100.

Přichází TRS-80 Model 100 (1983)

Síť prodejen spotřební elektroniky představila 29. března roku 1983 počítač TRS-80 Model 100. Jednalo se vlastně o jeden z prvních přenosných počítačů, které se již svou konstrukcí blížily modernějším laptopům. Byla to právě mobilita, relativní lehkost a snadnost použití, díky čemu si TRS-80 Model 100 vysloužil poměrně velkou popularitu například mezi novináři. Počítač TRS-80 Model 100 disponoval kromě jiného například také schopností jednoduchého programování, možností psaní textů a díky modemu byl také schopný připojit se k tehdejším Bulletin Board systémům (BBS).

První Oscar pro animovaný film (1988)

29. března roku 1988 byl udělen historicky první Oscar kompletně animovanému filmu. Snímek nesl názvem Tin Toy a cenu Akademie získal v kategorii “nejlepší animovaný krátkometrážní film”. Snímek s názvem Tin Toy vzešel z produkce společnosti Disney a vyprávěl o hračce jménem Tinny. Film Tin Toy měl pouze pětiminutovou stopáž, a náklady na jeho výrobu činily tehdy zhruba 300 tisíc dolarů. Kromě Oscara získal animovaný snímek Tin Toy také cenu na seattleském mezinárodním filmovém festivalu a řadu dalších ocenění.

Témata: , ,
.