Zavřít reklamu

Automobilový průmysl také patří neodmyslitelně do oblasti technologií. V souvislosti s ním si dnes připomeneme prodej prvního automobilu značky Ford. Na dnešek ale připadá také výročí představení počítače Amiga od společnosti Commodore.

První prodaný Ford (1903)

Automobilová firma Ford prodala 23. července svůj první vůz. Jednalo se o Model A, sestavený v detroitském Mack Avenue Plant, a jeho majitelem se stal doktor Ernst Pfenning z Chicaga. Ford Model A se vyráběl v letech 1903 – 1904, poté ho nahradil Model C. Zákazníci si mohli vybrat mezi dvousedadlovým a čtyřsedadlovým modelem, na přání bylo možné jej opatřit také střechou. Motor vozu měl výkon 8 koňských sil (6 kW), Model A byl opatřen třírychlostní převodovkou.

Přichází Amiga (1985)

Společnost Commodore představila 23. července roku 1985 ve Vivian Beaumont Theater v newyorském Lincoln Center svůj počítač Amiga. Prodával se za cenu 1295 dolarů, původní model byl součástí 16 / 32 a 32-bitových počítačů s 256 kB RAM v základní konfiguraci, grafickým uživatelským rozhraním a možností ovládání za pomoci myši.

Amiga 1000
Zdroj Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

    Osmibiťáka jsem mel Atari 800XL, ale pak jsem presedlal na Amigu 500 a opravdu to byl ve sve dobe skvely stroj. Jo to byly casy. Kdyz jsem pritahl Atarko na hodinu informatiky na gymplu, tak ucitelce spadla celist, neboť do te doby videla jen SAPI a pak IQ151. Amigu jsem tam ani radeji neprinesl. To by se vyvratila uplne.

    Měl jsem Commodore CDTV, pak Amigu 500 a poté Amigu 1200 s turbo kartou. Nejlepší pařanské časy v mém životě. Amiga na vždy zůstane v mém srdci :-)

celý text

Čtěte více