Zavřít reklamu

Patenty nejsou kradeny jen od Applu, patenty krade i sám Apple. Ať už vědomě nebo ne, jsou v souvislosti s tím na něho podány minimálně dvě žaloby od společnosti Ericsson. Ta tvrdí, že Apple porušil hned 12 jejích patentů, a to včetně těch, které se týkají 5G. 

Švédská společnost Ericsson má skutečně dlouhou historii, protože vznikla už v roce 1876. I když ji má většina z fanoušků mobilních telefonů spojenou spíše se zlatou érou v 90. letech a tou neméně úspěšnou po roce 2001, kdy došlo ke spojení se značkou Sony, nyní o Ericssonu slyšíme jen málo. Na podzim roku 2011 totiž bylo oznámeno, že Sony odkoupí podíl ve společnosti, a tak se v roce 2012 také stalo a značka od té doby pokračuje pouze pod jménem Sony. Ericsson samozřejmě ale funguje dál, protože se pořád jedná o významnou společnost zabývající se telekomunikacemi.

Blog Foss Patents tvrdí, že nároky Ericssonu jsou logickým vyústěním toho, že Apple nechal vypršet platnost patentových licencí, přičemž se nedohodl na jejich prodloužení. První žaloba se týká čtyř patentů, druhá pak dalších osmi. Podle nich Ericsson usiluje o zákazu dovozu iPhonů kvůli údajnému porušování předpisů v USA a minimálně ještě v Německu, které se po USA postupně stává druhým největším místem pro souzení patentových pří. Je to samozřejmě o penězích, protože Ericsson požadoval po Applu 5 dolarů z každého prodaného iPhonu, na což ten nepřistoupil.

A nebyl by to Apple, kdyby nepodnikl odvetné kroky. Situaci tak vyhrotil tím, že minulý měsíc podal na Ericsson žalobu, v níž jej naopak obviňuje z nedodržení pro obě strany „spravedlivého“ požadavku, aby sporné patenty byly licencovány za tzv. podmínek FRAND, což znamená „férové, přiměřené a nediskriminační“. Jedním ze sporných patentů je i technologie 5G, kterou Apple využívá ve svých zařízeních. 5G je ostatně hodně problematická technologie, kvůli které jsou mnozí ochotni pouštět se do různých soudních pří. Např. InterDigital (společnost poskytující patentové licence) zažaloval OPPO ve Spojeném království, Indii a Německu kvůli neoprávněnému použití bezdrátových standardů 4G/LTE a 5G a dokonce i standard u video kodeků HEVC.

Krade a okrádá každý 

V poslední době byl Apple spíše zaneprázdněn antimonopolní kauzou kolem App Storu. Tento měsíc má navíc Epic Games podat odvolání k původnímu verdiktu. Je zarážející, že společnost Apple v případu Epic tvrdila, že relativně malý počet blíže nespecifikovaných patentů ji opravňuje k údajně přiměřené 30% dani z příjmů z nákupů v aplikacích, zatímco je známo, že souhrnná sazba licenčních poplatků společnosti Apple za standardní patenty se blíží k jednomu procentu jejích tržeb. Tento rozpor tak vytváří značné dilema ohledně samotné důvěryhodnosti Applu. 

Ten byl však už dříve obviněn z odcizení různých patentů, které poté použil ve svých produktech. Jednou z velkých kauz byla i technologie pro sledování zdraví v hodinkách Apple Watch, kdy Apple obvinila společnost Masimo z krádeže svých obchodních tajemství. S rukou na srdci je ale nutné říci, že se jedná o běžné praktiky nejen v technologickém odvětví a nic se na tom nezmění, ať padnou pokuty jakékoli. Někdy se totiž může vyplatit technologii ukradnou, použít a zaplatit pokutu, která může být s ohledem na tržby ve finále spíše směšná. 

.