Zavřít reklamu

Společnost Apple v rámci funkce Zpřístupnění pro svá zařízení myslí na uživatele se všemi možnými typy handicapů nebo omezení. Funkce svých výrobků firma přizpůsobuje i těm, kteří mají například problémy se sluchem. V dnešním díle našeho seriálu o Zpřístupnění se budeme věnovat funkcím, které souvisejí se zvukem a sluchem.

Funkce Živý poslech se sluchátky AirPods nebo PowerBeats Pro

Jednou z užitečných funkcí vybraných iPhonů, iPadů a iPodů touch je funkce s názvem Živý poslech, která vaše iOS zařízení svým způsobem promění v mikrofon, díky kterému například lépe uslyšíte konverzaci v hlučné místnosti. Živý poslech lze využívat u iOS zařízení s operačním systémem iOS 12 a novějším v kombinaci se sluchátky AirPods nebo Powerbeats Pro. Abyste funkci mohli spustit, navštivte nejprve Nastavení -> Ovládací centrum -> Upravit ovládací prvky, kde k prvkům v Ovládacím centru přidáte zkratku pro Živý poslech (ikona sluchu). Pro Živý poslech pak už jen stačí mít sluchátka spárovaná se svým iOS zařízením, aktivovat Ovládací centrum a klepnout na příslušnou ikonku.

Vizuální upozornění

Někteří z nás nemusí slyšet zvukové notifikace nebo vyzvánění příchozího hovoru. Někdy může být i těžké postřehnout příslušné změny displeje. Pro tyto účely Apple v rámci funkce Zpřístupnění zavedl možnost notifikací na iPhonu nebo iPadu Pro LED bleskem. Na příchozí zprávu nebo hovor budete upozorněni LED bleskem i ve chvíli, kdy bude vaše zařízení zamčené a bude u něj vypnutý zvuk. Upozornění LED bleskem aktivujete v Nastavení -> Zpřístupnění -> Audiovizuální pomůcky, kde zapnete položku “Výstrahy bleskem LED” a určíte, zda se má blesk aktivovat i v tichém režimu.

Sluchadla s certifikací Made for iPhone (Mfi)

Pokud mají vaše naslouchadla certifikaci Mfi (zjistit to můžete na této stránce), můžete je používat spolu se svým iOS zařízením. Poté, co certifikované sluchadlo spárujete se svým iOS zařízením, bude se zvuk ze zařízení přenášet do sluchadla. V Nastavení zvolte Bluetooth a na svém sluchadle otevřete dvířka přihrádky baterie. Sluchadlo spárujete v Nastavení -> Zpřístupnění -> Sluch, kde zvolíte Naslouchátka. Na naslouchátku zavřete dvířka přihrádky na baterie a vaše zařízení pak sluchadlo vyhledá. V Nastavení -> Zpřístupnění -> Sluchadla klepněte v sekci „MFi sluchadla“ na název vašeho sluchadla a ve chvíli, kdy se zobrazí příslušná výzva, klepněte na „Spárovat“. Pokud chcete sluchadlo ovládat ze zamčené obrazovky z Ovládacího centra, ponechte zaškrtnutou možnost “Na zamčené obrazovce”.

.