Zavřít reklamu

Máme zde iPhony s jejich iOS (potažmo iPady s iPadOS) a máme zde širokou škálu výrobců, kteří produkují telefony a tablety s Androidem. I když je značek hodně, operační systémy jsou jen dva. Má ale smysl chtít něco víc? 

Android a iOS jsou v současné době duopol, ale v průběhu let jsme viděli mnoho vyzyvatelů, kteří postupně přicházeli a zase odcházeli. Mezi neúspěšné soupeře prakticky jen dvou operačních systémů patří BlackBerry 10, Windows Phone, WebOS ale třeba i Bada a další. I když hovoříme o iOS a Androidu jako o jediných dvou, samozřejmě jsou zde další hráči, jsou ale tak malí, že se nemá smysl jimi nějak zabývat (Sailfish OS, Ubuntu Touch), tento článek totiž nemá přinést řešení v tom, že jen chceme další mobilní operační systém.

Co by kdyby 

Jasnou prohrou se v dnešní době může jevit konec operačního systému Bada Samsungu. Samsung je totiž největší prodejce mobilních telefonů, a kdyby je mohl osadit i vlastním operačním systémem, mohli bychom zde mít úplně jiné telefony. Jiné v tom ohledu, že by se společnost nemusela soustředit na optimalizaci Androidu, ale vše by si právě jako Apple dělala pod jednou střechou. Výsledek by to mohl být skutečně impozantní i s tím ohledem, že Samsung má vlastní Galaxy Store a tím, že pro nejpočetnější zástup mobilních telefonů světa by se přece jen aplikace a hry vyvíjeli stejně, jako se tak děje u iPhonů, které jsou až za Samsungy.

Je však otázkou, zda by se to Samsungu povedlo. Ten právě od Bady utekl k Androidu, protože ten byl jasně napřed a možná jeho dohánění by stálo jihokorejského výrobce tolik času a peněz, že by dnes možná vůbec nebyl tam, kde je. Další stinnou stránkou mobilní historie je samozřejmě Windows Phone, kdy se Microsoft spřáhl s umírající Nokií, a to byla vlastně i smrt samotné platformy. Byl přitom originální, i když poněkud strohý. Dá se říci, že v jeho šlépějích teď jde Samsung, který se snaží v jeho nadstavbě One UI přinést maximální provázanost mezi Windows a právě Androidem.

Mobilní operační systémy a jejich omezenost 

Je ale v mobilních operačních systémech budoucnost? Nemyslím si to. Ať už se podíváme na iOS nebo Android, v obou případech se jedná o omezující systém, který nám neposkytuje plný rozlet desktopu. U Androidu s Windows to nemusí být tak patrné, jako právě u iOS (iPadOS) a macOS. Když Apple dal iPadům Pro a Air čip M1, který původně nasadil ve svých počítačích, zcela tím setřel výkonnostní propast, kdy by mobilní zařízení nedokázalo obsloužit dospělý systém. Dokázalo, jen to Apple nechce, aby měl větší prosperující portfolio.

Pokud držíme v ruce „jen“ telefon, možná si neuvědomujeme plnou jeho sílu, která je mnohdy větší než ta našich počítačů. Právě Samsung ale už toto pochopil, a u vrcholných modelů nabízí rozhraní DeX, které se desktopovému systému opravdu blíží. Stačí telefon propojit s monitorem nebo televizí a můžete si zde hrát s okny a celým multitaskingem na úplně jiné úrovni. Tablety to pak umí přímo, tedy na svém dotykovém displeji.

Třetí mobilní operační systém nemá smysl. Má smysl, aby Apple prozřel a aby konečně poskytl iPadům plnohodnotný macOS, protože jej bez problémů zvládnou. Ať si iPadOS nechá jen pro základní řadu svých tabletů. Microsoft, tedy tak obří společnost s tolika možnostmi, zde má své zařízení Surface, ale mobilní telefony žádné. Pokud se něco v tomto ohledu nezmění, pokud Samsung už nebude kam dál svůj DeX v One UI posouvat, a pokud Apple systémy více sjednotí/prováže, bude z něho neohrožený vládce technologického světa. 

Možná jsem bláhový, ale budoucnost mobilních operačních systémů nespočívá v neustálém přidávání nových funkcí. Ta spočívá v tom, kdy někdo konečně pochopí, že technologie jejich omezenost už přerostla. A klidně ať je to Google, Microsoft, Apple nebo Samsung. Jako jediná správná otázka, kterou si je vhodné položit, tak není jestli, ale kdy se tak stane. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.