iWant

Apple v České republice spustil dvoufaktorové ověřování pro Apple ID

iWant

Své iPhony, iPady nebo Macy můžete mít chráněné heslem, stejně jako je chráněné heslem vaše Apple ID. Tato základní bezpečnostní vrstva ale v dnešním světě může být málo. Proto je skvělá zpráva, že Apple začíná konečně i v České republice spouštět dvoufaktorové ověřování pro Apple ID.

Dvoufaktorové ověřování Apple představil jako vestavěný bezpečnostní prvek v iOS 9 a OS X El Capitan a logicky navazuje na předchozí dvoufázové ověřování, které není totéž. Druhý faktor ověření Apple ID znamená, že by se k vašemu účtu neměl přihlásit nikdo jiný než vy, a to ani v případě, že zná vaše heslo.

Co je to dvoufaktorové ověřování?
Dvoufaktorové ověřování představuje další vrstvu zabezpečení vašeho Apple ID. Zajišťuje, abyste přístup k vašim fotkám, dokumentům a dalším důležitým informacím uloženým u společnosti Apple měli pouze vy a pouze ze svých zařízení. Je vestavěnou součástí iOS 9 a OS X El Capitan.

Zdroj: Apple

Princip fungování je velice jednoduchý. Jakmile se budete se svým Apple ID přihlašovat na novém zařízení, již vám nebude stačit pouze klasické heslo, ale zadat budete muset také šesticiferný kód. Ten vám dorazí na jedno z tzv. důvěryhodných zařízení, u nichž má Apple jistotu, že skutečně patří vám. Pak jen obdržený kód opíšete a jste přihlášeni.

Důvěryhodným zařízením se může stát jakýkoliv iPhone, iPad nebo iPod touch s iOS 9 nebo Mac s OS X El Capitan, ve kterých dvoufaktorové ověřování aktivujete nebo se pomocí něj přihlásíte. Přidat si také můžete důvěryhodné telefonní číslo, kam se vám zašle SMS kód nebo dorazí telefonát v případě, že nebudete mít jiné zařízení po ruce.

twofactor

V praxi vše funguje následovně: dvoufaktorové ověřování si aktivujete na iPhonu a poté si pořídíte nový iPad. Při jeho nastavení se přihlásíte pomocí svého Apple ID, ale pro pokračování budete muset vložit ještě šesticiferný kód. Ten vám obratem dorazí notifikací na iPhone, kde nejprve povolíte novému iPadu přístup a následně se zobrazí daný kód, který jen opíšete. Z nového iPadu se pak rázem stane důvěryhodné zařízení.

Nastavit si dvoufaktorové ověření můžete přímo v iOS zařízení nebo na Macu. Na iPhonech a iPadech jděte do Nastavení > iCloud > vaše Apple ID > Heslo a zabezpečení > Nastavit dvoufaktorové ověření… Po zodpovězení bezpečnostních otázek a uvedení důvěryhodného telefonního čísla máte dvoufaktorové ověřování aktivováno. Na Macu je třeba jít do Předvolby systému > Podrobnosti o účtu > Zabezpečení > Nastavit dvoufaktorové ověření… a opakovat stejný postup.

Apple uvolňuje pro dosažení co nejlepších výsledků dvoufaktorové ověřování postupně, proto je možné, že na některém vašem zařízení (byť je s tímto bezpečnostním prvkem kompatibilní) nepůjde aktivovat. Vyzkoušejte nicméně všechny vaše zařízení, protože Mac může hlásit nedostupnost, ale na iPhonu se bez problémů přihlásíte.

Správu svého účtu pak můžete provádět opět buď v jednotlivých zařízeních, kde v záložce Zařízení vidíte všechna důvěryhodná zařízení, nebo na webu na stránce účtu Apple ID. I pro vstup tam budete muset vložit ověřovací kód.

Jakmile si dvoufaktorové ověřování aktivujete, je možné, že po vás některá aplikace bude vyžadovat specifické heslo. Obvykle se jedná o aplikace, které nemají nativní podporu pro tento bezpečnostní prvek, protože nejsou od Applu. Jednat se může například o kalendáře třetích stran, které přistupují k datům z iCloudu. Pro takové aplikace si musíte na stránce účtu Apple ID v sekci Zabezpečení vygenerovat „heslo pro konkrétní aplikaci“. Více informací najdete na webu Applu.

Na stránce o dvoufaktorovém ověřování zároveň Apple vysvětluje, jak se nová bezpečnostní služba liší od dvoufázového ověřování, které fungovalo předtím: „Dvoufaktorové ověřování je nová služba zabudovaná přímo do iOS 9 a OS X El Capitan. K ověření důvěryhodnosti zařízení a doručování ověřovacích kódů používá jiné metody a nabízí více uživatelského komfortu. Současné dvoufázové ověřování bude pro již zaregistrované uživatele fungovat samostatně.“

Pokud chcete mít své zařízení a především data spojená s Apple ID maximálně chráněna, doporučujeme dvoufaktorové ověřování zapnout.