Zavřít reklamu

Asi jen málokdo by vám řekl, že nemá absolutně žádné obavy o své účty, data, a bezpečnost online obecně. K jejímu zvýšení přitom kolikrát stačí jeden drobný krok v podobě aktivace dvoufaktorového ověření. Někdo může dvoufaktorového zabezpečení považovat za naprostou nutnost a samozřejmost, překvapivé množství lidí ho ale vůbec nevyužívá.

Na podzim loňského roku provedla společnost Duo Security rozsáhlou studi, týkající se rozšířenost dvoufaktorového ověření. Výsledky byly vcelku překvapivé: bezpečnostní prvek využívá méně než jedna třetina Američanů, více než polovina účastníků průzkumu dokonce vůbec netušila, co to dvoufaktorové ověření je.

Nedávná studie, kterou vedli výzkumní pracovníci univerzity v Indianě, dokonce potvrdila, že dvoufaktorové ověření si příliš velkou popularitu nezískalo ani mezi technicky zdatnějšími uživateli. Výsledky studie byly prezentovány na Black Hat konferenci pořádané minulý týden. Pro účely studie byla vybrána pětistovka vysokoškolských studentů s větší znalostí IT a bezpečnosti, než průměrná osoba. Ani v této skupině ale většina účastníků netušila, proč by si měli dvoufaktorové ověření aktivovat. Studenti vesměs projevovali obrovskou důvěru ve svá hesla, jejichž délku považovali za dostačující.

Samotná hesla ale k bezpečnosti většinou nestačí. V současné době známe až nepříjemně velký počet případů, kdy došlo k masivnímu úniku citlivých uživatelských dat včetně přihlašovacích jmen a hesel. Ta se pak často objevují na běžně nepřístupných částech webu. Je nutné podotknout, že ani dvoufaktorové ověření nezajistí stoprocentní bezpečnost, k jeho zneužití ale dochází jen zřídka.

Jakákoliv forma dvoufaktorového ověření (2FA) je rozhodně lepší, než když se uživatel spoléhá pouze na heslo – byť sebesilnější. Nastavení dvoufaktorového ověření vám nezabere žádné výraznější množství času navíc, přihlašování za použití 2FA trvá jen o pár sekund déle než obvykle.

Jak v iOS aktivovat dvoufaktorové ověření:

  • Otevřete Nastavení.
  • Klepněte na vaše Apple ID v horní části.
  • Klepněte na Heslo a zabezpečení.
  • Aktivujte dvoufaktorové ověření.
.