Zavřít reklamu

iPhone je navržený tak, aby chránil vaše data a soukromí. Integrované bezpečnostní funkce pomáhají zabránit v přístupu k vašim datům v iPhonu a na iCloudu každému, kromě vás. A proto je zde také dvoufaktorové ověřování. S jeho pomocí se totiž nikdo nedostane k vašemu účtu Apple ID, i kdyby znal heslo. Pokud jste si Apple ID vytvářeli na operačních systémech před iOS 9, iPadOS 13, nebo OS X 10.11, tak jste k aktivaci dvoufaktorového ověřování vyzváni nebyli a pravděpodobně jste jen řešili kontrolní otázky. Tento způsob ověřování je přítomen až na novějších systémech. Pokud si však vytváříte nové Apple ID na zařízeních s iOS 13.4, iPadOS 13.4 a macOS 10.15.4, bude váš nově založený účet dvoufaktorové ověření obsahovat automaticky.

Jak dvoufaktorové ověřování funguje 

Cílem funkce je, abyste se ke svému účtu dostali skutečně jenom vy. Pokud tedy někdo zná vaše heslo, je mu prakticky k ničemu, protože aby se úspěšně přihlásil, musel by mít i váš telefon nebo počítač. Dvoufaktorové se tedy jmenuje proto, protože je při přihlášení třeba zadat dvě na sobě nezávislé informace. První je samozřejmě heslo, druhý je pak náhodně vygenerovaný kód, který přijde na vaše důvěryhodné zařízení.

Udržujte si kontrolu nad daty aplikací a informacemi o poloze, které sdílíte:

To je takové zařízení, které máte svázané se svým účtem a Apple tak ví, že je skutečně vaše. Kód vám však může přijít i formou zprávy na telefonní číslo. I to máte přidružené ke svému účtu. Protože pak tento kód nepřijde nikam jinam, útočník nemá šanci ochranu prolomit a dostat se tak k vašim datům. Před samotným odesláním kódu jste navíc informování o pokusu o přihlášení s určením polohy. Pokud víte, že nejde o vás, jednoduše jej odmítnete. 

Zapnutí dvoufaktorového ověřování 

Jestliže tedy ještě dvoufaktorové ověřování nepoužíváte, pro klid na duši se jej skutečně vyplatí zapnout. Jděte k tomu do Nastavení, kde vyjeďte úplně nahoru a klikněte na vaše jméno. Zde poté zvolte nabídku Heslo a zabezpečení, ve které se zobrazuje nabídka Zapněte dvoufaktorové ověřování, na kterou klepněte a dejte Pokračovat.

Následně budete muset zadat důvěryhodné telefonní číslo, tedy takové číslo, na které chcete dostávat zmíněné ověřovací kódy. To samozřejmě může být číslo vašeho iPhonu. Po klepnutí na Další zadejte ověřovací kód, který vám v tomto kroku na iPhone přijde. Dokud se úplně neodhlásíte nebo zařízení nevymažete, nebudete znovu na zadávání kódu dotazováni. 

Vypnutí dvoufaktorového ověřování 

Nyní máte 14 dní na to rozmyslet si, zda skutečně chcete dvoufaktorové ověřování využívat. Po uplynutí této lhůty už jej totiž nebudete moci vypnout. Po tuto dobu pořád zůstávají u Applu také uložené vaše předchozí kontrolní otázky. Pokud ale funkci do 14 dní nevypnete, Apple vaše dříve nastavené otázky smaže a vy už se k nim nebudete moci vrátit. Chcete-li se však nakonec přece jen vrátit k původnímu zabezpečení, stačí si k tomu otevřít e-mail s potvrzením aktivace dvoufaktorového ověřování a kliknout na odkaz pro návrat k předchozímu nastavení. Nezapomeňte ale, že se tím zhorší zabezpečení vašeho účtu. 

.