Zavřít reklamu

iMessage je jednou z nejoblíbenějších vlastnostní jablečných produktů. Prakticky se totiž jedná o chatovací nástroj, s jehož pomocí si jablíčkáři mohou (při aktivním připojení k internetu) zcela zdarma posílat nejen zprávy, ale také fotky, videa, samolepky, soubory a ostatní. Obrovskou výhodou je i zabezpečení. iMessage se totiž spoléhá na koncové šifrování, díky čemuž je z hlediska bezpečnostmi o něco napřed před konkurencí. Ačkoliv Apple na svém řešení neustále pracuje, možná by stálo za zváženou, zdali by si nezasloužil lepší péči.

V současnosti nám Apple různé změny a novinky prezentuje pouze jednou ročně, konkrétně tedy s příchodem nových verzí svých operačních systémů. Není se vlastně ani čemu divit. iMessage je totiž součástí systémové aplikaci Zprávy, která kombinuje nejen celý systém iMessage, ale také klasické textové zprávy a MMS dohromady. Mezi jablíčkáři se ale objevila zajímavá myšlenka, zdali by nebylo lepší, kdyby Apple z iMessage udělal klasickou „aplikaci“, kterou by pak uživatelé pravidelně aktualizovali přímo z App Storu. Prakticky by se tak kompletně změnil přístup ke změnám. Nové funkce, opravy chyb a různá vylepšení by tak přicházely prostřednictvím tradičních updatů z jablečného obchodu, aniž bychom museli čekat na příchod nové verze celého operačního systému.

Nový přístup k nativním aplikacím

Apple by tento přístup mohl zavést samozřejmě i u ostatních nativních aplikací. Jak už bylo zmíněno výše, některé z nich se vylepšení a oprav dočkají jen jednou ročně. Celý proces by se navíc znatelně zjednodušil, jelikož drtivá většina jablíčkářů si své appky nechává aktualizovat automaticky na pozadí – vše proběhne hladce a rychle, aniž bychom něco vůbec zaznamenali. Naopak v případě updatu systému musíme aktualizaci nejprve schválit a pak počkat na její instalaci a restartování telefonu, což zabírá náš drahocenný čas. Vraťme se ale k iMessage. Teoreticky lze totiž předpokládat, že pokud by Apple dal svému komunikačnímu nástroji skutečně takovouto (na první pohled lepší) péči, dost možná by zvýšil celkovou popularitu celého řešení. Tuto hypotézu nelze ale bez potřebných dat potvrdit, ani vyvrátit.

Ačkoliv na první pohled se aktualizace nativních aplikací přímo přes App Store jeví jakožto přívětivější varianta, Apple ji stále za několik let nezavedl. To samozřejmě vzbuzuje mnoho otázek. Určitě někdo podobný návrh musel přinejmenším jednou přednést, avšak ani přesto to cupertinskou společnost nedonutilo ke změně. Je tak dost možné, že se za tím skrývají potenciální komplikace, které my jakožto uživatelé úplně nevidíme. Je totiž nutné vzít v potaz, že se stále jedná o systémové aplikace, které jsou s danou verzí systému přímo „spojené“. Na druhou stranu firma jako Apple by se změnou určitě neměla problém.

Uvítali byste odlišný přístup, nebo vám vyhovuje současné nastavení?

Diskuze k článku

    Podobny pristup neni dobry, uz jen kvuli tomu ze nativni systemove aplikace jsou hodne provazane do celeho ios a pokud napr by si nekdo danou app „nestahnul“ tak to applu bude komplikovat zivot a programovani. Takto vi, ze dana app v systemu vzdy je.. A jestli se aktualizuje jako app, nebo v ramci pravidelnych updatu systemu je jedno, naopak ja vitam ze to resi system a ne app store.

celý text

Čtěte více