iWant

Jaký je rozdíl podpory zařízení s iOS a Androidem?

iWant

Pokud jste již četli knihu Steve Jobs od Waltera Isaacsona, možná jste si povšimli zmiňovaného přístupu ekosystému iOS a Androidu. Je tedy lepší uzavřený systém nebo otevřený? Před několika dny byl publikován článek, který popisuje další rozdíl mezi těmito operačními systémy. Jedná se o přístup k aktualizacím a využití starších zařízení.

Pokud používáte telefony či tablety s iOS, už jste si jistě všimli, že Apple vydává softwarové aktualizace poměrně často a týká se to i starších zařízení. iPhone 3GS je podporován 2,5 roku od svého uvedení na trh. Android naproti tomu vypadá jako stará oprýskaná rezavějící loď klesající ke dnu. Podpora pro jednotlivá zařízení je ukončena výrazně dříve a nebo je dokonce nový model telefonu s Andoidem dodáván se starou verzí operačního systému – a to už v době, kdy je k dispozici nová verze.

Blogger Michael DeGusta vytvořil přehledný graf, ve kterém jasně vidíte, že 45% nových uživatelů operačního systému Android mají nainstalovanou verzi z poloviny minulého roku. Prodejci prostě odmítají aktualizovat operační systém. DeGusta porovnával i přesný protiklad této filozofie – iPhone od Apple. Zatímco v posledních třech letech dostaly všechny telefony iPhone novou verzi iOS, pouze 3 telefony běžící na Android OS jsou updatovány po dobu delší než jeden rok a žádný z nich nedostal aktualizaci ve formě nejnovějšího Androidu 4.0 (Ice Cream Sandwich).

Zdálo by se logické, že tehdejší vlajková loď Nexus One od Google dostane tu nejlepší podporu. Přestože telefon není ani dva roky starý, společnost oznámila, že nebude dodáván s Androidem 4.0. Ani dva nejpopulárnější telefony, Motorola Droid a HTC Evo 4G, neběží na nejnovější verzi software, ale naštěstí dostaly alespoň několik aktualizací.

Aktuální verze a životnost telefonů

Další telefony dopadly ještě hůře. 7 z 18 modelů nikdy nebylo dodáno s nejnovější a nejaktuálnější verzí Androidu. Dalších 5 běželo na aktuální verzi jen několik týdnů. Předchozí verze Google Android, 2.3 (Gingerbread), která byla dostupná v prosinci 2010, nelze spustit na některých telefonech ani rok po jejich uvedení.

Výrobci slibují, že jejich telefony budou mít nejnovější software. Přesto Samsung při uvedení Galaxy S II (nejdražšího Android telefonu) neaktualizoval software, přestože už byly ve vývoji další dva velké updaty nových verzí.

Samsung ale není jediným hříšníkem. Motorola Devour, která spadala pod prodej Verizonu, byla dodávána s popisem „vydrží a dostává se jí nových funkcí“. Jak se ale ukázalo, Devour byl dodáván s verzí operačního systému, který byl již zastaralý. Každý nový telefon s Androidem, nakupovaný přes úpis u operátora, trpí tímto problémem.

Proč je starý operační systém problémem?

Uváznout ve staré verzi OS není jen problémem pro uživatele, kterým se nedostává nových funkcí a vylepšení, ale také se jedná o odstranění bezpečnostních děr. I vývojářům aplikací tento stav komplikuje život. Ti chtějí maximalizovat svůj zisk, což se nemůže dařit, pokud se zaměřují na starý operační systém a větší množství jeho verzí.

Marco Arment, tvůrce populární aplikace Instapaper, trpělivě čekal až do tohoto měsíce, aby mohl zvednout minimální požadavek na 11 měsíců starou verzi iOS 4.2.1. Bloger DeGusta dále popisuje vývojářův postoj: „Pracuji s vědomím, že je to již 3 roky zpět, kdy si někdo pořídil iPhone, který již nerozběhne tento OS. Kdyby tento způsob zkusili i Android vývojáři, v roce 2015 by stále ještě mohli používat verzi z roku 2010, Gingerbread.“ A dodává: „Možná je to tím, že Apple se zaměřuje přímo na zákazníka a vyrábí vše, od operačního systému až po hardware. U Androidu se musí kombinovat operační systém od Googlu s výrobci hardwaru, tedy minimálně dvě různé společnosti, kterým navíc ani nejde o výsledný dojem uživatele. A bohužel, ani operátor tomu mnoho nepomůže.“

Aktualizační cykly

Aktualizační cykly

DeGusta dále uvedl: „Apple pracuje s vědomím, že zákazník tento telefon chce, tak jak byl uveden, protože je spokojen se svým aktuálním, ale tvůrci Androidu věří v to, že si nový telefon kupujete, protože jste nespokojeni se svým aktuálním. Většina telefonů je založena na pravidelných velkých aktualizacích, na které čekají zákazníci někdy i dlouhou dobu. Apple naproti tomu živí své uživatele pravidelnými menšími aktualizacemi, které navíc přidávají nové funkce, řeší stávající chyby nebo poskytují další vylepšení.“

Zdroj: AppleInsider.com
software update