iWant

Jaký je rozdíl podpory zařízení s iOS a Androidem?

iWant

Pokud jste již četli knihu Steve Jobs od Waltera Isaacsona, možná jste si povšimli zmiňovaného přístupu ekosystému iOS a Androidu. Je tedy lepší uzavřený systém nebo otevřený? Před několika dny byl publikován článek, který popisuje další rozdíl mezi těmito operačními systémy. Jedná se o přístup k aktualizacím a využití starších zařízení.

Pokud používáte telefony či tablety s iOS, už jste si jistě všimli, že Apple vydává softwarové aktualizace poměrně často a týká se to i starších zařízení. iPhone 3GS je podporován 2,5 roku od svého uvedení na trh. Android naproti tomu vypadá jako stará oprýskaná rezavějící loď klesající ke dnu. Podpora pro jednotlivá zařízení je ukončena výrazně dříve a nebo je dokonce nový model telefonu s Andoidem dodáván se starou verzí operačního systému – a to už v době, kdy je k dispozici nová verze.

Blogger Michael DeGusta vytvořil přehledný graf, ve kterém jasně vidíte, že 45% nových uživatelů operačního systému Android mají nainstalovanou verzi z poloviny minulého roku. Prodejci prostě odmítají aktualizovat operační systém. DeGusta porovnával i přesný protiklad této filozofie – iPhone od Apple. Zatímco v posledních třech letech dostaly všechny telefony iPhone novou verzi iOS, pouze 3 telefony běžící na Android OS jsou updatovány po dobu delší než jeden rok a žádný z nich nedostal aktualizaci ve formě nejnovějšího Androidu 4.0 (Ice Cream Sandwich).

Zdálo by se logické, že tehdejší vlajková loď Nexus One od Google dostane tu nejlepší podporu. Přestože telefon není ani dva roky starý, společnost oznámila, že nebude dodáván s Androidem 4.0. Ani dva nejpopulárnější telefony, Motorola Droid a HTC Evo 4G, neběží na nejnovější verzi software, ale naštěstí dostaly alespoň několik aktualizací.

Aktuální verze a životnost telefonů

Další telefony dopadly ještě hůře. 7 z 18 modelů nikdy nebylo dodáno s nejnovější a nejaktuálnější verzí Androidu. Dalších 5 běželo na aktuální verzi jen několik týdnů. Předchozí verze Google Android, 2.3 (Gingerbread), která byla dostupná v prosinci 2010, nelze spustit na některých telefonech ani rok po jejich uvedení.

Výrobci slibují, že jejich telefony budou mít nejnovější software. Přesto Samsung při uvedení Galaxy S II (nejdražšího Android telefonu) neaktualizoval software, přestože už byly ve vývoji další dva velké updaty nových verzí.

Samsung ale není jediným hříšníkem. Motorola Devour, která spadala pod prodej Verizonu, byla dodávána s popisem „vydrží a dostává se jí nových funkcí“. Jak se ale ukázalo, Devour byl dodáván s verzí operačního systému, který byl již zastaralý. Každý nový telefon s Androidem, nakupovaný přes úpis u operátora, trpí tímto problémem.

Proč je starý operační systém problémem?

Uváznout ve staré verzi OS není jen problémem pro uživatele, kterým se nedostává nových funkcí a vylepšení, ale také se jedná o odstranění bezpečnostních děr. I vývojářům aplikací tento stav komplikuje život. Ti chtějí maximalizovat svůj zisk, což se nemůže dařit, pokud se zaměřují na starý operační systém a větší množství jeho verzí.

Marco Arment, tvůrce populární aplikace Instapaper, trpělivě čekal až do tohoto měsíce, aby mohl zvednout minimální požadavek na 11 měsíců starou verzi iOS 4.2.1. Bloger DeGusta dále popisuje vývojářův postoj: „Pracuji s vědomím, že je to již 3 roky zpět, kdy si někdo pořídil iPhone, který již nerozběhne tento OS. Kdyby tento způsob zkusili i Android vývojáři, v roce 2015 by stále ještě mohli používat verzi z roku 2010, Gingerbread.“ A dodává: „Možná je to tím, že Apple se zaměřuje přímo na zákazníka a vyrábí vše, od operačního systému až po hardware. U Androidu se musí kombinovat operační systém od Googlu s výrobci hardwaru, tedy minimálně dvě různé společnosti, kterým navíc ani nejde o výsledný dojem uživatele. A bohužel, ani operátor tomu mnoho nepomůže.“

Aktualizační cykly

Aktualizační cykly

DeGusta dále uvedl: „Apple pracuje s vědomím, že zákazník tento telefon chce, tak jak byl uveden, protože je spokojen se svým aktuálním, ale tvůrci Androidu věří v to, že si nový telefon kupujete, protože jste nespokojeni se svým aktuálním. Většina telefonů je založena na pravidelných velkých aktualizacích, na které čekají zákazníci někdy i dlouhou dobu. Apple naproti tomu živí své uživatele pravidelnými menšími aktualizacemi, které navíc přidávají nové funkce, řeší stávající chyby nebo poskytují další vylepšení.“

Zdroj: AppleInsider.com
software update
 • Stepaan

  Android klesá ke dnu? Podivejme, to je mi novinka!

  • Zkuste si to přečíst ještě jednou a celé. Tučně je ta část, která je asi nejdůležitější z celého odstavce.

   Pokud používáte telefony či tablety s iOS, už jste si jistě všimli, že Apple vydává softwarové aktualizace poměrně často a týká se to i starších zařízení. iPhone 3GS je podporován 2,5 roku od svého uvedení na trh. Android naproti tomu vypadá jako stará oprýskaná rezavějící loď klesající ke dnu. Podpora pro jednotlivá zařízení je ukončena výrazně dříve a nebo je dokonce nový model telefonu s Andoidem dodáván se starou verzí operačního systému – a to už v době, kdy je k dispozici nová verze.

  • Kamil

   Ke dnu? Otoč se visíš hlavou dolů:)

 • Jarda

  Pane Stepaane, neumite cist?Autor clanku pise, ze to tak vypada, ne ze tomu tak je…

  • Děkuji. Jsem rád, že to bylo správně pochopeno.

 • Petr Kuchyňka

  Když už píšu podobný článek, alespoň si prostuduji fakta… Aktualizace Nexus S na Android OS 4.0.1 byla totiž včera zahájena… Vy jste ale patrně mysleli Nexus One. U toho je důvod asi jasný, hardware by již nezaručil dostatečně vysokou kvalitu práce a uživatelé by měli spíše negativní zkušenost. Tedy asi něco podobného jako kdyby jste upgradovali iPhone 3G na iOS5.

  Celý můj výrok se týká následujícího odstavce:
  CITUJI: „Zdálo by se logické, že vlajková loď Nexus S od Google dostane tu nejlepší podporu. Přestože telefon není ani dva roky starý, společnost oznámila, že nebude dodáván s Androidem 4.0. “

  Dále upozorňuji na trochu zavádějící informace o Android OS 4 a updatech na něj. Oficiálně byl Android OS 4 uveden v listopadu a v témže měsíci také uvolněny zdrojové kódy. Celé se to odehrálo zhruba před měsícem. Samsung bude aktualizovat SGS2 v Q1 2012, neoficiální informace hovoří o konci ledna. HTC bude aktualizovat v podstatě celou svou nynější řadu.

  A na závěr – nepleťte si software, firmware a operační systém.

  Předpokládám že nechcete předkládat čtenářům zavádějící informace a chyby v článku si opravíte.

  • Diky za upozornění, opraveno.

   Zkusím to tedy ještě jednou a shrnu to do několika vět (o co v článku jde).
   Zdá se vám normální, že na současných novinkách běží zastaralá verze operačního systému starého více jak rok? Je běžné aby jste neměl možnost updatovat OS? Netuším v čem je problém, ale jak píšete, už 3 měsíce od uvedení nové veze Androidu jej možná budou někteří výrobci instalovat do svých zařízení.

   • Petr Kuchyňka

    Ne, normální to není, ale Google zavázal hlavní výrobce (zejména členy Open Handset Alliance) k aktualizacím minimálně po dobu 18 měsíců, mělo by se to tedy změnit k lepšímu.
    Současný stav není chybou systému ale jednotlivých výrobců, například HTC je svým přístupem k aktualizacím proslulé už z dob Windows Mobile.

 • Petr Kuchyňka

  A ještě pro doplnění, vlajkovou lodí Google je v době psaní článku už Galaxy Nexus. To jste si ale také mohli při minimální snaze o objektivnost zjistit.

  • Jiří

   Telefonů s Androidem vychází každým dnem víc a víc, tudíž si nemyslím, že toto je duležitá informace.

   A hlavní informaci článku, že androidí telefony mají mizernou podporu to nijak nemění, jinak gratulujeme k prvnímu updatu! :)

   P.S.
   iPhone 3gs běží hezky na iOS5.

   • Jsem rád, že byl pochopen smysl článku a nehledají se tam přebytečné chyby. Přesto jsem s tím tak trochu počítal. Každý si hlídá svůj úl, takže když jednou píchnu do Androidu, očekávám velký roj zelených robůtků.

   • Petr Kuchyňka

    Ne, jako oprava článku pro který si autor neověřil fakta toto je důležitá informace. Mě nevadí že se strefuje do Androidu, ale ať k tomu nepoužívá nesprávné informace.

    Jinak nechápu komu blahopřejete k prvnímu update, na Nexus S jsem jich měl 6;) Tudíž zhruba stejný počet co jsem jich měl na iPhone 4.

    P.S. Nexus S běží hezky na Android OS 4.0.3 :)

    • Aktualizace Nexus S na Android OS 4.0.1 byla totiž včera zahájena…
     Článek je přejatý a vyšel před více jak 14 dny na AppleInsider.com.
     V našem redakčním systému je jeho česká verze už taky nějaký ten den. Pokud to tedy vezmu z našeho hlediska, informace v době napsání byly pravdivé a ověřené. To, že vydání článku vyšlo na sobotu je jen souhra náhod a informace o některých věcech již nejsou aktuální.
     Zde máte zářný příklad toho, že není nic staršího než než včerejší zprávy.

 • p.

  No jo vidim ze pan Kubin sa zas hra na admina … Mazanie to vam ide bo sa vam to nehodi do kramu co?! Okopavat jak zahradku… TFUJ

  • Milý čtenáři p. Tvůj příspěvek ti sice smazal kolega, ale pokud bych na něj narazil já, smažu jej taky.
   Sorry, ale pokus o flame, uražení ostatních diskutujících netolerují na žádných serverech a běžně tyto příspěvky mažou.

 • Diego

  Boze, tady je zas nablito. Nez abyste ocenili praci p. Kubina a spol., tak radeji je kritizujete. Uvedomte si ze to delaji jako svuj konicek. Myslim, ze vetsina clanku od nich je urcitym prinosem. Timto dekuji redakci za clanky a hanba vecnym kritikum :P.

  • Děkuji. Jak za ocenění pro článek tak pro redakci.

  • Petr Kuchyňka

   Věčný kritik :) Kritizuji poprvé :) Ano většina článků je opravdu věcná a přínosná, takové jako dnešní jsou naštěstí spíše vyjímka.
   Jediný vzkaz pro redakci který měl vyplynout z mých příspěvků je že když píší flame článek, mají ověřovat fakta.
   Existuje totiž řada čtenářů kteří používají střídavě (nebo třeba i zaráz) jak iOS tak Android a určitě si toho všimnou a budou na to upozorňovat. Nemusí to být jen zarytí Androiďáci, řada lidí tady používá iPad/iPad 2 a Android telefon.

   • Fakta byla ověřena při přepisu. V té době byla aktuální a podle mně ať si každý kdo chce používá dva rozličné OS kdy chce a jak chce. Nebráním mu to. Článek byl převzat a nevyjadřoval absolutně můj názor. Ale jak je vidět, každý si z toho vzal co potřeboval pro sebe. Článek má jasně na konci vyznačeno, že je brán ze zdroje AppleInsideru. Až budu psát článek který bude vyjadřovat můj názor, nadepíši ho tučně na začátku, aby to nepohoršovalo další čtenáře.

 • Honza

  Nic ve zlem, ale clanek je manipulativni brak. Jednak opravdu nemuzete porovnavat cele spektrum firem (a jejich zarizeni) pouzivajicich Android s Apple a delat z toho nejake globalni zavery. Nebo respektive MUZETE, ale vysledek takoveto analyzy bude uz od pocatku zavadejici. Pokud vim, tak Android muze upgradovat uplne nezavisle vlastni svepomoci na snad libovolnem typu zarizeni, takze i vas nekolik let stary mobil se muze dockat noveho systemu.

  • Závěry jsme netvořili my. Byly převzaty na výzkumu Michaela DeGusta. To, že jsme je uveřejnili bylo pouze pro to, že nám přišly zajímavé vzhledem k tématu, který v komentářích ale nikdo neřešil. Pokud vás článek urazil, nebyl a není mířen proti používání OS Android. Pouze poukazoval na fakta, vyzkoumaná někým jiným.

 • Miroslav Stříbrný

  Autor článku zapomíná na tu největší výhodu open source… a to je možnost fanoušskovských verzí jsem velice spokojeným uživatelem androidu a na cyanogen díky kterému mám ICS už i na SGS nedám dopustit navíc líbí se mi na jablíčkaři, jak jsou tu jen články opěvující apple např. na světandroida jsou članky i o chybách androida…. Ale chapu že ne každy je hračička a geek tak ať si koupí apple a myslí si jak je IN ;-)

  • Článek je ale hlavně o nepodpoře systému Android ze strany výroců.

  • SteveJSF

   Pokud vím, tak tady nejsou jen články opěvující Apple – jsou tu prostě články o Apple, jeho novinkách, ale i chybách. Když je co opěvovat, tak se to opěvuje. Když je co kritizovat, tak se to kritizuje. V tom bych rozhodně nehledal vědu a nesrovnával bych to s nějakým webem o Androidu, je to zbytečné.

   Co se týče open source, to tady vůbec není na pořadu dne. Pokud jsem dobře četl, tento článek je o něčem jiném. A pokud se v něm někomu něco nelíbí, zkuste se obrátit na DeGusta, protože informace z jeho blogu jsou tím hlavním, čeho se článek týká. Předpokládám, že místní redaktoři chtěli poukázat na DeGusta a jeho publikaci, ať už s tamními informacemi souhlasí 90% lidí nebo 60%.

 • Horst Fuchs

  Rozdíl je prostý:
  Android je zmenšenina Atari. Hrůza, děs.

  IOS je prostě tahle doba.

  Vidíte-2 věty a řeknou vše.

 • Aneta Karnasová

  Položme si inak otázku. Koľko vlastníkov mobilu s androidom si zakúpilo nejakú aplikáciu? Minimum, takmer (hovorím takmer) všetci len kradnete. Preto obhajujete ten systém. Je neskutočne jednoduché si nainštalovať warez aplikáciu a potom sa chválite pred svetom, aký je váš mobil super.

  Ja a väčšina vlastníkov zariadení s iOS majú aplikácie legálne (a nie preto, že som nevedela urobiť jailbreak, mala som, ale ďakujem, neprosím). Už som do toho vrazila cez 500€ s vedomím že podporujem nie len vývojárov, ale aj samotný Apple. A na žiadnu aplikáciu sa nesťažujem, dokonca niekoľko existuje len vo verzii iOS only. Mala som aj android a to boli absolútne vyhodené peniaze.
  Pre iOS sú aktualizácie aplikácií k dispozícii takmer každodenne – a zvyčajne NOVÉ funkcie, nie len opravy chýb.
  Rovnako už ani nepočítam, koľkokrát som aktualizovala systém (znova kvôli novým funkciám). Bez straty údajov, bez straty nastavení…. skúste toto urobiť so svojimi androidmi. Nemožné, všetko treba inštalovať odznova. A ešte pri tom tŕpnete, či vám to potom vôbec pôjde.

  Takže si obhajujte android, a kradnite si koľko chcete. My ostatní máme štýl :P

  • Horst Fuchs

   Mám IOS bez JB, ale kdyby se nějak dalo obejít placení aplikací-jdu do toho.

   Vývojáři si musejí zvyknout, že za práci nedostanou zaplaceno-ale udělají si reklamu a poté je třeba najmou velké firmy a královsky jim zaplatí. Nesouhlasím s placením za SW.

   Už i Gott má stejné uvažování. Říká, že lidé si stahují ZDARMA jeho písničky zdarma a NEVADÍ MU TO!! Pochopil, že Ti lidé dojdou na jeho koncerty a to je pro něho business!!

   Bohužel-může se to obrátit – já na jeho koncertě byl a jelikož tam zpíval naživo, tak se to nedalo opravdu poslouchat……..

   Ale pokud Kája projde studiem, je to bomba.

   • Horste, zase zlobíš!
    Na který koncert vývojářů mám jít? Poradíš mi nějaký?
    A velké firmy, které je možná najmou budou ten software taky dávat zadarmo?
    Netuším co dělaš, ale jak by se ti líbilo, kdyby ti tvůj zaměstnavatel nebo zákazník nezaplatil? Vždyť za soft se neplatí, tak proč platit za práci, proč si třebas jídlo „nevzít“ v sámošce a odejít bez placení?

    • Horst Fuchs

     Odpovím jednoduše:

     soudruh ježíšek mi v předstihu donesl Air. V dobré víře jsem si chtěl nechat mac system s tím, že si tam koupím MAC OFFICE 2011. Jenže se mi podařilo je grátis stáhnout – jsme češi ne!

     Zaradoval jsem se – ušetřil jsem cca 3,000. Bomba. Jenže jsem se neradoval dlouho. Zjistil jsem, že program v excelu bezproblémů fungující na win7 tyto MAC OFFICE úplně prachsprostě ořezal a z funkčních tlačítek udělal obrázky.

     Ještě že jsem si je nekoupil-je to win paskvil postrádající 100% kompatibilitu.

     Holt jsem vyhrál! Místo toho, aby Gates a Jobs obrali mě, tak jsem přečůral já je a to je super. Nejsem zloděj SW, jsem VÍTĚZ nad podvodem a paradoxně jsem nad podvodem hlásajícím 100% kompatibilitu vyhrál zase jen podvodem-jak zvláštní.

     Maslím, že kromě toho, že jsem windowsu a applu zaplatil za sytémy nákupem nových PC už žádné výdaje se SW nehodlám platit.

     Holt-ať chcete nebo ne-platit za SW je cesta zpět. Proč by vývojáři nemohli být placeni z reklamy, která se třeba na 20sec zobrazí při instalaci? Toto je Libore ta správná cesta. Ano, vývojář potřebuje z něčeho žít a to něco je reklama atd. Ale platit za aplikace a SW atd? To je opravdu minulost.

     Vím, můj příspěvek asi nebude TOP v oblíbenosti, ale myslím, že do 5 let by se mohl stát důkazem toho, že někdo z Gottwaldova znal v roce 2011 správný směr……….

     • Horste, sice zlobíš, ale tvoje příspěvky mne nutí napsat několik protiargumentů.
      To, žes někoho odrbal a věc/software/hardware jsi získal/koupil zadarmo…
      Je to věc tvého svědomí a morálky.
      Poptej se u Microsoftu proč to tak je, proč jim to nefunguje?
      Získat cokoliv za málo peněz nebo „zadarmo“ neznamená, že je to tak správně – a že je to morální.
      Nekompaktibilita programů na různých platformách je ale asi další věc.

  • Petr Kuchyňka

   Lituji ale neukradl jsem ani jednu aplikaci ani pro iOS ani pro Android. Všechno poctivě kupuju. Zde Apple nasadil laťku a ceny aplikací jsou přiměřené, nevím proč bych měl něco krást. Navíc jsou na AppStore i Marketu akce ve kterých zle aplikace pořídit za dvacku. Kradl by tedy sprominutím jen debil.
   S aktualizacemi jsou na tom obě platformy shodně. Od doby co jsem pořídil Galaxy Nexus jsem neaktualizoval aplikace na Nexus S a za ty 4 dny tam na mě dnes čekalo 23 aktualizací:)
   Android OS již byl od 4.0.1 aktualizován 2x, v obou případech nové funkce zejména v aplikacích. Ve 4.0.2 byla navíc přidána podpora USB Host, není tedy problém k telefonu připojit USB zařízení (klávesnice, myš, herní ovladač, flashdisk).
   Ani při jedné aktualizaci Android OS jsem doposud nepřišel o data. Takže ano, zkusil jsem, nic jsem znovu instalovat nemusel.
   Pointa: systémy iOS a Android nejsou od sebe až tak funkčně vzdálené, propastné rozdíly se bortí z obou stran (v iOS 4 přidán multitasking, v iOS5 notifikace alá Android, ze strany Androidu došlo ve verzi 4.0 k několikanásobnému skoku v uživatelském rozhraní, už to není jen systém pro geeky, je i oku lahodící a user friendly).

   A k Vašemu přání: budu obhajovat Android, ale s tím kradením Vás rozhodně zklamu. A styl mám taky, nejen díky sexy telefonu Galaxy Nexus ;) Pokud si někdo myslí že má styl jen proto že má iPhone, měli bychom jej asi politovat.

   • Tento názor tady nikdo neřekl. Pouze čtenář a komentující. Neříkáme, že je člověk s nakouslým jablkem lepší než někdo s Androidem. A už vůbec jsem neporovnával já osobně tyto systémy. Pouze jsem převzal statistiku někoho, kdo se nad tímto tématem zamyslel.

    Akorát pro mne osobně: Nikdy bych neřekl, že je Android „user friendly“ – ovšem POUZE MŮJ NÁZOR. Nelíbí se mi. To je celé. Ale nikomu neříkám a netvrdím, že ten kdo nemá iOS, nemůže žít.

    • Petr Kuchyňka

     Pokud to byla reakce na mou odpověď, já odpovídal čtenářce Anetě.

  • Miroslav Stříbrný

   Nejdřív si něco o androidu zjistěte než ho budete jenom urážet… Právě kvůli takovým jako jste Vy bych si apple nikdy nekoupil…

   • Ano, o androidu něco vím a s největší pravděpodobnosti mnohem více, než vy. Sám jsem do této doby moderátorem android fora, android jsem používal od verze 1.5, napsal jsem plno návodu na změnu témat, rootu a podobných blbosti.. Ale dost o mě.. Za dobu dvou let používání jsem vyměnil několik vlakových lodí androidu od různých výrobců a vždy to mělo naprosto stejný scénář: nejvýkonnější telefon na trhu, který se většinou nedočkal další verze systému a když jí nakonec dostal tak už byly další dvě verze android OS venku takže byl stejně starý. To je přístup těch slavných, nebo spíš hrozných firem typu HTC, Samsung, LG, ….. Člověk si koupí jejich telefon a za měsíc ho muže měnit protože jsou další 3 lepší telefony venku. Bez komunity XDA a lidi jako cyanogen apod.by byl android ztracen. Ale když se zeleným ovečkám šlápne na kuří oko tak pak diskuze pod článkem vypada přesně jako tato. Android většinou obhajují lidé neznalí iOS kteří na něj házejí špínu a vše znají jen z doslechu a lidé kteří na něj prostě nemají anebo jim ho rodiče nekoupí.. Mimochodem kde jsou dnes všechny ty iPhone a iPad killery? V zapomnění …….

  • JKr

   S timto naprosto souhlasím, vlastním oba systémy a u Samsungu (Androidu) dokonce šlo o vlajkovou loďˇ. Jsou to prostě spotřebáky který vás jen nalákají hardwarem a pak to funguje všelijak a podpora na blití. Ale je fakt že na druhou stranu jsem si výrobek koupil proto jak se mi zamlouval v době prodeje. S bezpečnostníma dírama jsem si hlavi tehdy nelámal ale dnes na Androidu raději ani nic důležitého nedělám ano to ani dost dobře nejde.

 • Aleš

  Synovi jsem koupil před více než 2 lety HTC Tattoo s Androidem 1.6.
  Dodnes není aktualizace systému a tento historocký opravdu nefunguje.
  Toto byl konec Androidu v naší rodině.

  • Následovalo iOS? Nebo WP7?

   A gratuluji. Jste jedním z mála, který komentoval obsah článku a neřešil tu válku iOS vs. Android.

   • Petr Kuchyňka

    Omlouvám se ale čtenář Aleš zrovna moc článek nekomentuje. Mimochodem HTC Tatoo byl ultralevný low-end telefon už v době uvedení, odpovídal tomu i HW. Znovu je tu otázka jak zabezpečit aktualizace pro HW který je zaostalý už v době uvedení.
    Zde bych dal trochu zapravdu autorovi článku a dodal bych že by Google měl stanovit minimální HW specifikaci zařízení aby se toto nestávalo.

    • Komentuje. Jeho komentář se týká tématu na kterém byl článek založen a neřeší jestli je nebo není Android dobrý či ne (což taky nebylo úmyslem článku). Spíše to pod článkem vypadá na diskuzi k článku, který se zde vůbec nevyskytuje. Škoda, že jen málokdo pochopil pravý smysl.

     A ano, souhlasím s vámi, že Google měl stanovit minimální HW specifiakci aby pak nebyl terčem narážek, že nemá aktualizovaný OS.

 • pajosh

  Přidám ještě jeden pohled na věc. Je pravda trochu diskutabilní ale od toho diskuze jsou.
  Osobně mám iPhone, protože v té době nic vhodnějšího nebylo. Zkusil jsem Windows Mobile a HTC a po několika měsíčním utrpení s náhodným ukončováním hovorů jsem jej navždy uložil do šuplíku.
  Dneska, kdybych si chtěl pořídit Androida, resp. mobil s tímto OS, tak ani nevím jaký. Výběr je obrovský a přijde mi dokonce až příliš zběsile uhánějící kupředu. Nový mobil s nejnovějším OS neseženu a v momentě kdy už bude nový OS standardně instalován, tak už, pevně věřím, bude zase novější OS minimálně k dispozici na nějakých XDA stránkách, takže pokud si s tím nebudu mít čas pohrát, mám zase smůlu…
  No a v druhé řadě by mě opravdu velmi štvalo, že si koupím mobil, za řekněme 12.000,- (dejme tomu že vlajkovou loď) a během následujícího půl roku přijdou minimálně 2 až 3 lepší modely. Tím dojde v podstatě k znehodnocení mé investice do takto drahého mobilu.

  Na závěr: je super, že je tu konkurence pro Apple, nicméně přijde mi, že kdyby Google spolu s OS vyráběl taky HW, bylo by to teprve to pravé ořechové. Takto budou vždy spory mezi výrobcem OS a HW proč to či ono není ono. Je to prostě příliš zběsilý vývoj a nevzbuzuje ve mne žádnou důvěru. Minimálně ve smyslu investice mnoha tisíc do nadupaného HW.

  • Toto byla otázka, kterou ze začátku digitální éry řešil Microsoft, dnes jej řeší Google. Oba dva giganty nabízeli/jí vždy svůj software komukoli kdo si o něj řekne (a samozřejmě, nedivil bych, kdyby z toho byla i nějaká provize), především pro tvůrce HW. Oba dva propagovali/jí způsob maximální otevřenosti. Na druhé straně stál samotný Apple, který (především díky Stevu Jobsovi) propagoval uzavřenost – oni vyrobí HW, který se bude slučovat s jejich SW a bude to „prostě fungovat“. Přiznávám, že to asi není způsob jakým dostat každého jednotlive, protože existují lidé, kteří se v telefonu prostě „rádi hrabou“. Já mezi ně osobně nepatřím, takže mně uzavřenost vyhovuje. Obávám se, že tato situace tady bude vždy. Bude to vždy boj mezi uzavřeností a otevřeností.

 • Jiří Křivánek

  K těm „poměrně častým updatům iOS“ mám výhradu: Bylo by mnohem lepší, kdyby Apple vydával updaty méně často, ale lépe otestované.

  Koupil jsem si nový iP4S. Vybalil, aktivoval, updatnul na poslední verzi 5.0.1 a získal tak luxusní a brutálně předražené težítko s nápisem „Designed in California, Assembled in China“.

  T-Mobile s tím nechce mít vůbec nic. Oficiální servis Britex mi sdělil, že si za to mohu v podstatě sám tím, že jsem ho „updatnul“. Ale že mi ho tedy vymění (ale jen jednou – pokud ho zničím updatem na poslední verzi Apple SW podruhé, tak už mi ho nevymění).

  BTW: Celé se to táhne už skoro 3 týdny a pěkně mě to štve – ptal jsem se T-Mobile na statistiku a je jich o zatím pořád ještě pod deset procent – ale i tak, tohle není pro Apple dobrá vizitka… vůbec se nedivím, že O2 nechce iP4S prodávat, když jsou s tím takové lapálie…

  • Myslím i že takto Apple verze testuje. Jen je pravda, že 1% telefonů nemusí při tak masivní výrobě spolupracovat.

   Tuto zkušenot nemám. Vím, že se Apple o své prodávané výrobky stará stejně jako o zákazníky. Problém bude spíše v tom, že operátoři v České republice stále ještě plně nerozumí pravidlům, které Apple stanovuje. Tento případ si například vyzkoušela O2, jak jste uvedl, když se s Apple nedomluvila na prodávání iPhone 4S. Ale nemyslím si, že by to bylo proto, že by iPhone byl špatným přístrojem.

   Ovšem naprosto chápu, že vás tato nepříjemnost mohla rozzlobit.

  • Pavel

   „vůbec se nedivím, že O2 nechce iP4S prodávat, když jsou s tím takové lapálie…“
   Trochu pomyleny nazor. To si myslite, ze jiz par mesicu dopredu v O2 odhadovali, ze iP4S na patchi 5.0.1 bude mit v siti Tmobile CZ takove problemy? Nebo ze meli iP4S nejaky ten mesic dopredu na testovani a ze se jim moc nezdal – ze to bude propadak a tudiz do nej nepujdou? Nebo, ze si udelali anketu a ze o IP4S zakaznici O2 proste nemaji zajem? O iP4S, ktereho se po svete prodalo tolik, ze se o tom ostatnim vyrobcum ani nesni?
   Problem s iP4S a O2 (upresnuji – O2 Czech) je jinde – je ve vztazich mezi ceskym O2 a Apple. Ceske O2 proste nechce akceptovat podminky Apple. Jako priklad muze slouzit napr. dlouhodoba nefunkcnost osobniho hotspotu iOS v siti O2. Proc ostatni cesti i zahranicni (vc. O2) s tim problemy nemaji? Proc v jejich sitich osobni hotspot funguje? Kdo vi.

  • Sice to k tématu nepatří, ale odpovím.
   iPhone 4S je u T-Mobile je problém operátora, protože kupodivu v jiných sítích funguje, ale je možné, že máte vadný kus.
   Argumentace Britexu je dle mého názoru naprosto zcestná a napadnutelná právně. Zboží můžete reklamovat 3x na stejnou chybu/nedostatek/problém a potom se vám vrátí peníze nebo vám výrobek vymění.
   … se nedivím, že O2 nechce iP4S prodávat, když jsou s tím takové lapálie… Situaci kolem O2 bych raději nekomentoval, ale… Než se o nějakých problémech s iPhone 4S vědělo (protože nebyl ani na trhu), O2 CZ přišel s nereálnými požadavky na Apple a to je slušně řečeno poslalo do háje.

 • Karel

  No, já jsem u O2 a zadne problémy nemám. Máme ve firmě 8 ctyrkovejch iPhonu a vsechny po update běhají bez problému. Osobně bych to spis videl na nejaky problem u ceskeho T-mobile, protoze u amerického T-mobile jsem zádný problem taky nemel.

  • Vidíte? Říkal jsem že se chyby počítají v celkovém 1%.

 • m-a

  V podstate ma blogger pravdu. Naozaj je niekedy problem si tipnut, ktory telefon bude dostavat najdlhsie updaty.
  Instalovanie vlastnych verzii(*) komplikuju vyrobcovia tzv. zamykanim (zakazanim zapisu) casti pamate, kde je ulozeny firmware telefonu. To potom vedie k tomu, ze sa hladaju pokutne metody, ako tu cast pamate odomknut a dostat tam inu ROM. Nastastie to neplati pre vsetkych, svetla vynimka je v tomto Sony Ericsson, ktory sa rozhodol viac nezamykat a dokonca venoval vyvojarom Cyanogenu (asi najznamejsia neoficialna ROM) aj telefony na testovanie.

 • Jan_Stuchly

  Naše rodina (já, manželka a syn) používáme už třetím rokem výhradně iPhone. Dcera chtěla kvůli spolužačkám před rokem Samsung díky posílání nějakých ptákovim přes BT ap… Nám vše funguje a nemáme problém. Ona stále chodí že něco nejde, seká se to atd. Ale má co chtěla. V každém případě říká, že její příští telefon bude iPhone. Každý je strůjcem svých lapálií.

  • Asi tak. Každému se může líbit něco jiného ale pak jde o to, jestli to bude fungovat tak jak si vysnil.

 • Miroslav

  Zial bohu mam Motorola Milestone prvu vlajkovu lod s ktorou Motorola vysla do boja s Androidom. Po tyzdni pouzivania sa proste vypla a nesla zapnut, musela ist do servisu, kde ju dodrbal-i este viac. Po neustalich odkladoch Motorola nakoniec vydala update na 2.2, po nainstalovani sa telefon stal este nepouzitelnejsim, ako bol na 2.1 Cely telfon je sielene spomaleny, miestami nepouzitelny a vyhliadky na neaky dalsi update su nulove a fon je stary len dva roky. Jedine co je na tom fone dobre je konstrukcia, ktora nema konkuranciu. Android telefon uz nikdy viacej!!!

 • Martas

  Chlapi vubec nechapu smysl techto diskusi mám android a jsem velice spokojen ale to se tyka meho nazoru na vec nikomu ji nenutim kdyz jsem chtel tablet tak jsem si o tom neco zjistil osahal a koupil ipad2 musim rict ze je to bomba opet to nikomu nenutim taky ma plno omezeni ale s tim jsem do toho sel ale tak hloupe nekomu podsouvat jak je iOS nejlepsi tomu fakt nerozumim kazdy ma jine naroky a pozadavky tak si je prece nebudem vnucovat otevrete iOS podobne jako android a budeme tu resit stejne problemy oba systemy maji neco do sebe ale slepe hajit neco co jinemu nesedi je prece hloupost hesky den.

  • Chápal byste, kdyby jste četl článek a ne diskuzi. Neřešíme jestli je lepší iOS nebo Android. Ale to v jaké době vycházi update softwaru.

 • Martas

  Oprava hezky den :)

 • semtex

  iOS mi téměř absolutně vyhovuje, ale je fakt že žádnou osobní zkušenost s androidem nemám. měl jsem hop v ruce na 5 minut, když mi ho ukazovala kamarád, jinak nic. verzí iOS jsem už ale měl celou řadu a jediný co mi stále (občas) chybí, jen nemožnost posílání např. fotek přes BT. Navíc mi nikdo pořádně nevysvětlil, proč to vlastně Apple oficiálně nepodporuje. Nemluvím o posílání mezi iOS zařízeními, ale třeba z iPhone na Nokii, apod… Kdysi jsem měl i JB, tak jsem to roczhodil přes Celeste ale ani tak to nebylo úplně ono. Je to škoda, občas bych to využil. Omlouvám se za Off Topic… :)

  • Osobně jsem to za dobu používání iOS potřeboval jen jednou. Od té doby nic. Když už nejsou spolužáci, přestane to být zajímavé. A tak jsem to tolik nikdy neřešil. Je pravdou, že to třeba Apple trochu škodí, ale i tak to nepovolí a takovou funkci nenabídne. Marketingově je to jasné. Chtějí prostě prodat svá zařízení – mezi nimi lze posílat cokoliv :D

 • semtex

  sorry za češtinu, spěchal jsem :)