Zavřít reklamu

V dnešním IT souhrnu se společně podíváme na velmi zajímavé novinky, které dost možná překvapí nejednoho z vás. Hned v první novince se podíváme na naprosto převratnou zprávu – služba iMessage, která je k dispozici pouze pro jablečná zařízení, je nyní k dispozici také na Android a Windows. V další novince se podíváme blíže na Google, který stále již po dobu několika týdnů neprovedl aktualizaci svých aplikací v rámci App Storu. V poslední novince se poté společně podíváme na to, kdo získal vůbec první Mac Pro (2019) – budete překvapeni. Vrhněme se přímo na věc.

iMessage přichází na Android a Windows. Má to ale háček

Pokud patříte mezi uživatele jablečných zařízení, tak dost možná využíváte iMessage. Tato služba je k dispozici přímo v rámci nativní aplikace Zprávy a může ji využít každý, kdo vlastní alespoň jedno zařízení od Applu. Pomocí iMessage lze poté posílat zprávy zcela zdarma všem uživatelům, kteří taktéž vlastní alespoň jedno Apple zařízení. Vzhledem k tomu, že je iMessage čistě jablečná služba, tak lze usoudit, že není k dispozici ani na Android, ani na Windows. To je však nyní svým způsobem minulostí, jelikož se objevila aplikace s názvem Beeper, jež umožňuje iMessage spustit na obou zmíněných nepodporovaných systémech. Samozřejmě v tom ale je menší háček.

Aplikace Beeper je prozatím ve fázi vývoje a patří mezi komunikační aplikace. Nejedná se ale jen tak o ledajakou chatovací aplikaci – konkrétně totiž spojuje 15 různých komunikátorů do jednoho. To znamená, že pokud využíváte hned několik různých aplikací pro chatování, tak vám stačí, abyste si nainstalovali Beeper, kde je budete mít všechny při sobě. Konkrétně Beeper nabízí podporu pro WhatsApp, SMS, Signal, Telegram, Slack, Twitter, Skype, Hangouts, Discord, Instagram, Messenger a v neposlední řadě především iMessage. Je však nutné vědět, že iMessage v rámci Beeperu nefunguje zcela samostatně. Abyste mohli prostřednictvím iMessage na Androidu či Windows komunikovat, tak je nutné, abyste poblíž měli Mac s nainstalovaným speciálním mostem, který zprávy předává.

beeper-app
Zdroj: Beeper

Pokud uživatelé Mac nemají, tak i v tomto případě bude existovat řešení. Přímo Beeper totiž bude prodávat iPhony s nainstalovaným jailbreakem, pomocí kterého bude přemostění iMessage do Androidu a Windows umožněno. Beeper bude stát 10 dolarů měsíčně a k dispozici bude pro macOS, Windows, Linux, iOS a Android. Prozatím je Beeper k dispozici jen pro vybrané uživatele – můžete zkusit své štěstí a požádat o předběžný přístup. Vývojářům této aplikace nezbývá nic jiného než doufat, že Apple tuto „okliku“ nějakým způsobem neodstraní.

Google stále neaktualizoval své aplikace

S nedávnou aktualizací přišel Apple v rámci App Storu se zbrusu novou funkcí. Každá aplikace totiž nově musí ve svém profilu zobrazovat, k jakým datům a službám má přístup. Díky tomu se mohou uživatelé lépe rozhodnout, zdali si aplikaci vůbec chtějí stáhnout. Není žádným tajemstvím, že například Facebook či Google sbírá o svých uživatelích nepřeberné množství dat. Facebook samozřejmě po aktualizaci nutné pole vyplnil a od uživatelů schytal pěknou dávku kritiky. Co se ale týče aplikací od Googlu, tak zde prozatím není co kritizovat. Ten totiž většinu svých aplikací neaktualizoval již od 7. prosince, a to z jednoduchého důvodu – aby nemusel v App Storu prozatím informace o sběru dat zobrazovat. Tyto informace totiž vývojář přidává při následné aktualizaci. Google se tedy nejspíše nějakým způsobem snaží masivní sběr dat zamaskovat.

Mezi aplikace, které byly aktualizovány, patří pouze Google Překladač, Google Authenticator, Motion Stills, Google Play Movies a Google Classroom. Žádné další aplikace, v čele například s Google Maps, Waze, YouTube, Google Drive, Google Fotky, Gmail, Google Docs, Google Sheets, Google Slides, Google Kalendář a mnoho dalších, od zmiňovaného data aktualizovány nebyly. 5. ledna Google uvedl, že veškeré své aplikace aktualizuje během maximálně dvou týdnů. Pokud se však nyní do App Storu podíváte, tak zjistíte, že k aktualizaci doopravdy stále nedošlo. Společnost Google se nyní k situaci žádným způsobem nevyjádřila a je těžké určit, kdy se aktualizací dočkáme. Je tak nějak jasné, že ale musí přijít co nevidět – uživatelé totiž kromě důvěry ztrácí také trpělivost. Dle mého by každopádně bylo lepší, kdyby byl Google upřímný. Chvíli by se veškeré nové informace o sběru dat řešily, poté by ale všechno opět utichlo, stejně jako v případě Facebooku.

První Mac Pro (2019) dostal Donald Trump

V roce 2019 navštívil Donald Trump, tehdejší prezident Spojených států amerických, jablečnou továrnu v Texasu, kde dochází k výrobě Maců Pro. Zde se setkal s výkonným ředitelem Timem Cookem, který ho po továrně provedl. Dnes jsme se však dočkali velmi zajímavé zprávy – vůbec první Mac Pro (2019), který byl vyroben, daroval Tim Cook právě Donaldu Trumpovi. Tato informace pochází přímo ze závěrečné zprávy o financích a darech Donalda Trumpa.

Tim Cook Donald Trump jednani
Zdroj: 9To5Mac
.