iWant

Pojďme se bavit o iPadu 3

iWant

Uvedení iPadu se s velkou pravděpodobností dočkáme už v tomto čtvrtletí, a tak je čas se zamyslet, jak vlastně nová generace tabletu bude vypadat. Za minulý rok se sešlo mnoho „úniků“, spekulací i úvah, sepsali jsme tak vlastní úvahu o tom, čeho bychom se mohli u iPadu 3. generace dočkat.

Procesor a RAM

Téměř na jistotu můžeme říct, že v novém iPadu bude tepat procesor Apple A6, který bude velice pravděpodobně čtyřjádrový. Dvě přidaná jádra zajistí značný výkon pro paralelní výpočty a obecně by se tak iPad stal při dobré optimalizaci znatelně rychlejším než předchozí generace. Vylepšené bude jistě i grafické jádro, které je součástí čipsetu a například grafické možnosti her se ještě více přiblíží současným konzolím. Velký grafický výkon by byl třeba i v případě potvrzení retina displeje (viz dále). Pro takový výkon bude zapotřebí také větší operační paměť, je tedy pravděpodobné, že se hodnota zvýší ze současných 512 MB na 1024 MB.

Retina displej

O retina displeji se hovoří už od uvedení 4. generace iPhonu, kde se superjemný displej poprvé objevil. Pokud by se retina displej potvrdil, je téměř jisté, že nové rozlišení by byl dvojnásobek současného, tedy 2048 x 1536. Aby iPad takové rozlišení utáhl, musel by čipset obsahovat velice výkonný grafický komponent, jež by zvládl i náročné 3D hry v tomto rozlišení.

Retina displej dává smysl hned v několika směrech – výrazně by zlepšil veškeré čtení na iPadu. Když přihlédneme k tomu, že iBooks/iBookstore jsou důležitou součástí ekosystému iPadu, jemné rozlišení by čtení v mnohém podpořilo. Využití je zde i pro profesionály, jako jsou piloti letadel nebo doktoři, kde jim vysoké rozlišení umožní vidět i ty nejjemnější detaily na rentgenových snímcích nebo v digitálních leteckých manuálech.

Pak je tu ale i druhá strana mince. Na iPad se člověk přeci jenom dívá z větší vzdálenosti než na telefon a tak je vyšší rozlišení spíše zbytečné, jelikož z průměrné vzdálenosti lidské oko jednotlivé pixely skoro nepozná. Je tu samozřejmě argument týkající se zvýšených nároků na grafický čip a potažmo zvýšená spotřeba přístroje, což by mohlo mít neblahý důsledek na celkovou výdrž iPadu. Netroufáme si s jistotou říct, zda se Apple pustí cestou vysokého rozlišení jako v případě iPhone. Současná doba ale k superjemným displejům spěje a pokud někdo bude průkopníkem, bude to pravděpodobně Apple.

Rozměry

iPad 2 přinesl oproti první generaci výrazné ztenčení, kdy je tablet dokonce tenčí než iPhone 4/4S. Přístroje nelze ovšem ztenčovat do nekonečna, už jen kvůli ergonomii a baterii. Je tak velmi pravděpodobné, že nový iPad si zachová podobné rozměr jako model 2011. Už od uvedení prvního iPadu se dlouho spekulovalo o 7 palcové verzi, konkrétně 7,85″. Podle nás ale sedmipalcová verze dává stejný smysl jako iPhone mini. Kouzlo iPadu je právě ve velké dotykové ploše, na které se zobrazí klávesnice stejné velikosti jako na MacBooku. Menší iPad by pouze snížil ergonomický potenciál přístroje.

Fotoaparát

Zde bychom se mohli dočkat zvýšení kvality fotoaparátu a to přinejmenším zadní kamery. iPad by mohl dostat lepší optiku, možná i LED diodu, kterou dostal již iPhone 4 a také 4S. Vzhledem k tristní kvalitě optiky použité v iPadu 2, jež je velice podobná řešení iPodu touch, se jedná celkem o logický krok kupředu. Spekuluje se o rozlišení až 5 Mpix, které by poskytl například senzor OmniVision, OV5690 – ten by zároveň mohl snížit váhu a tloušťku tabletu vzhledem ke své vlastní velikosti – 8.5 mm x 8.5 mm. Společnost o něm sama tvrdí, že je je určený pro budoucí řadu tenkých mobilních zařízení, tablety nevyjímaje. Mimo jiné umí nahrávat videa v rozlišení 720p i 1080p.

Home Button

Nový iPad 3 známé kulaté tlačítko mít bude, nepřijde o něj. Přestože se o tom již delší dobu spekulovalo, na internetu i v různých diskuzích, kde kolují fotografie rozličných tvarů Home Buttonu, můžeme tvrdit, že se v dalším jablečném tabletu dočkáme stejného nebo velmi podobného tlačítka, jaké známe už od prvního iPhone. Dříve před uvedením iPhone 4S kolovaly zvěsti o prodlouženém dotykovém tlačítku použitelného i pro gesta, ale to se zdá být zatím hudbou budoucnosti.

Výdrž

Vzhledem ke zvýšenému výkonu iPadu se pravděpodobně delší výdrže nedočkáme, spíše se dá očekávat, že Apple zachová standardních 10 hodin. Pro zajímavost – Apple si nechal patentovat zajímavý způsob nabíjení zařízení běžících na iOS. Jedná se o patent, ve kterém se využije MagSafe pro nabíjení telefonů a tabletů. Tento patent se zároveň zaměřuje na použití materiálů uvnitř přístroje a tím také jeho možnostech nabíjení.

LTE

O sítích 4. generace se hodně mluví jak v Americe, tak v západní Evropě. Oproti 3G nabízí rychlost připojení teoreticky až 173 Mbps, čímž by se dramaticky zvýšila rychlost brouzdání na mobilní síti. Na druhou stranu je technologie LTE energeticky náročnější než 3G. Je možné, že připojení k sítím 4. generace se možná dočká už iPhone 5, nad iPadem zatím visí otazník. I tak si rychlého připojení ale u nás neužijeme, vzhledem k tomu, že se zde teprve s křížkem po funuse budují teprve sítě 3. generace.

Bluetooth 4.0

Dostal jej nový iPhone 4S, tak na co čekat u iPadu 3? Bluetooth 4.0 se vyznačuje především výrazně nízkou energetickou náročností, což při dlouhodobém připojení příslušenství může ušetřit i nějakou tu hodinu, především při použití například externí klávesnice. Ačkoliv specifikace nového bluetooth zahrnuje i rychlé přenosy dat, u iOS zařízení není vzhledem k uzavřenosti systému příliš velké využití, pouze u některých aplikací třetích stran.

Siri

Jestli toto byl největší tahák na iPhone 4S, pak by mohl zaznamenat stejný úspěch i na iPadu. Hlasový asistent by mohl stejně jako v případě iPhone pomoci tělesně postiženým iPad ovládat a psaní pomocí rozpoznávání řeči je také velkým lákadlem. Ačkoliv si našinec Siri moc neužije, je zde velký potenciál a do budoucna by se paleta jazyků mohla rozšířit i o češtinu nebo slovenštinu.

Levnější starší verze

Jak uvedl server AppleInsider, je pravděpodobné, že by mohl Apple po vzoru iPhone nabídnout starší generaci iPadu za výrazně nižší cenu, například 299 dolarů za 16 GB verzi. Tím by začal velice konkurovat levným tabletům, zejména pak Kindle Fire, který se prodává za 199 dolarů. Je otázkou, jaká by Applu zůstala po sníženy ceny marže a zda by se takovýto prodej vůbec vyplatil. Přece jen se iPad prodává víc než dobře a snížením ceny starší generace by si Apple mohl částečně podkopat prodej nového iPadu. U iPhone je to přeci jen jiné, velkou roli hraje totiž i dotace operátora a uzavření několikaleté smlouvy s ním. Nedotované starší verze iPhonu, alespoň u nás, zas tak výhodné nejsou. Prodej iPadu však probíhá mimo prodejních síť operátorů.

Autoři: Michal Žďánský, Jan Pražák

 • Kreten

  Ano, tak jemný displej jako je na iPhone je pro iPad zbytečný, ale současné rozlišení iPadu rozhodně nedostačuje, to je třeba určitě zlepšit. Nicméně pokud půjde Apple stejnou cestou jako u iPhone, tak ani tak iPad nebude mít stejně jemný displej jako iPhone, což je OK.

  Mimochodem, i když to nebude přes 300 DPI, tak to budou moci stále nazývat retina displej. Ono jde o to, že když to označení představovali, tak to udělali celkem šikovně, že řekli, že pro telefon, na který se díváme z blízkosti, tak je zapotřebí alespoň 300DPI. Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby řekli, že pro tablet, na který se díváme z větší vzdálenosti stačí 250DPI a pak časem řekli, že pro displeje k počítačům, na které se díváme z ještě větší vzdálenosti stačí třeba 150DPI. A to vše by pak mohli nazývat retina displeje…

 • siri je bez debat v cr pase , retina pomuze jen se akutne zvysi potreba stylusu pro profikt. aplikaci je kupodivu dost 99 procent veci je diky ios uprstovatelne ale nacrty gis a letecka nav (point) je porad lepsi se stylusem. s jemnosti se to jeste zintenzivni. nastesti to je v rezii vyrobcu prislusenstvi tak snad profi stylusy ztenci.

  • Adam Výborný

   Martine, ty seš vůl :D

  • Stylus má dnes význam pouze u kreslení, ale u těch kapacitních displejů ty stylusy nikdy nebudou to pravé ořechové. Ale prstem se dá dobře kreslit s použitím relativního kurzoru

   • JKr

    Neřekl bych že jen pro kreslení, ale třeba také pro ruční psaní.
    Pro kapacitní displeje se začínají konečně objevovat použitelné kousky jako napřiklad stylus Adonit nebo Dagi P504,507,601. Na firemních web stránkách nebo youtube najdete hezký ukázky. Bohužel nevím proč je u nás nikdo nenabízí, ale každou nepožuitelnou blbinu ano. Zřejmě neznalost.

  • SteveJSF

   K letecke navigaci stylus rozhodne nepatri. Ten jemny displej by tam byl pro lepsi zobrazeni informaci, ale ovladatelne to musi byt stale pomoci prstu.

   Uz vubec si nemyslim, ze jemny displej ma vetsi potrebu stylusu nez ten hrubsi. Nema to s tim co delat.

 • Kopy

  Hezké počtení :) po pravdě jsem s jablkem přišel poprvé do kontaktu s iPhone 4S a jsem nadšen. Když jsem dostal možnost letos o Vánocích si párkrát v klidu vyzkošet iPad2 rozhodl jsem se, že až vyleze na svět iPad3 – jdu do něho!!!

  • JKr

   Co jsi měl předtím?

 • Tak jo

  Nevím jaký procesor by to toho měli dávat. Ale všichni víme, že Apple umí upravit iOS tak, že běhá nejrychleji ze všech platform i pod menším taktovaným procesorem i RAM. Takže dávat tam 4 jádro a 1GB RAM, LTE, Display z mega rozlišením kdy nebudou mít vyřešeou výdrž min 10 hodin. Myslím si, že Apple už nepůjde z výdží pod 10 hodin u všech zařízení. Samohřejměmyslím pracovní čas. Takže jestli dokaží zapracovat na výdrži baterie kdy bude výdrž min. 10 hodin každý by volil iPad 3 kdyby měl výdrž 14 – 16 hodin. Myslím, že by zas konkurence byla hodně daleko, protože Android je žrout baterie. A hodně lidí od Androidu by přešlo k iOS jen díky tomu. Hlavně, že to má 2 GHz proceor. Určitě bych si dovedl představit takové věci jako 4 jádro, 1GB RAM, LTE, display, fotoaparát a já nevím co vše, ale chci i výdrž!!

  • Kolik je podle vás ideální výdrž pro tablet? Na kolik byste si přál možnou 3-ku zvýšit?

   • Tak jo

    Přál bych si jí minimálně udržet. Ať už tam dají jakýkoliv hardware. ;o)

 • Horst Fuchs

  Me jen stve, ze iPad2 mam od cca dubna a neuplyne ani rok!!!! a už je out….
  Apple by mohl trošilililinku zpomalit- alespon ten rok, rok a pul…

  • Daniel Hruška

   iPad 2 nebude out. Stále bude patřit k úzké špičce mezi tablety, stejně jako iPhone 4 mezi telefony.

  • Jeden tablet za rok že je moc rychlé? Ale Horste…

   • JKr

    Má se snad nechat utlouct konkurencí?
    Mám iPad1 a Out si rozhodně nepřipadám spíš naopak. Obvzlášť mezi těmi všemi možnými levnými krámy s Drojdem. Ale spíš plno lidí ani neví co to mám.

 • et

  Nalejme si cisteho vina. Revolucne/mega novinky neocakavajte. Co by potom dali do ipad 4 ? Ved, co priniesol novy ip4s ? – cpu, fotak, siri, ios5. To iste mozeme ocakavat v ipad 3, prip. pridaju vacsie rozlisenie. Skor sa bojim o vydrz na bateriu. Btw, ako je na tom novy ip4s ? Bol tam pokles vydrze…patch na ios to mal riesit, nie ?

  • Verze iOS 5.1 měla řešit stav baterie už pro všechny telefony. Samozřejmě, občas se najdou některé typy, které možná ještě problém mít budou. Ale zlepšení oproti 5 by mělo být 90%.

  • JKr

   Nezapomeň že 4S byl udajně vydán za očekávanou 5. A iPad2 není od jedničky revoluce takže teď očekávám trošku víc nic lně extra revolučního ale display,Siri( snad bude jednou česky) a rozpoznávání obličeje už by revoluce trochu byla. Výkon nevím nevím ale zatím není využit ani ten v iPad2 a na co je vícejádro když multitasking není opravdový? Stačilo by mít víc exkluzivních aplikací použitelných pro většinu a bude pořád napřed. A nebo třeba blbý Bluetooth který funguje se všemi či NFC.

   • Ano, pravdou je, že většina očekával něco bombastického, a přesto mnoho lidí bylo nadšeno i jen ze Siri (doufejme, že jednou bude česky), natož třeba iCloudu? „iPad2 není od jedničky revoluce“ – jako, že před iPad se jednalo o opravdové tablety? To opravdu nemůžu souhlasit, pardon.

    Je málo exkluzivních aplikací? Ano, je to tak: buď člověk používá Apple produkty a pak nemá problém s dalšími vlastníky Apple produktů přenos souborů nebo je nemá, a přenáší soubory mezi jakýmikoli přístroji. Musím říct, že to byla funkce, kterou jsem používal na střední škole – tehdy ještě neexistovaly chytré telefony v tak známé variantě a dostupnosti jako dnes – a od té doby. Nebo se člověk prostě musí obejít bez posílání přímo a najít nějakou cestu kolem, například odeslání mailem či přenosem do svého osobního cloudu odkud si ho může uživatel kdykoli, kamkoli stáhnout. Je to jen o použití „Think different“ myšlení.

 • Standic

  Nadpis je asi prepis z ENG lets talk about.. Rozhodne nezni cesky. Spise jako Google translator. Sice je gramaticky spravne, ale cesky se to tak proste nerekne. :-)

  • O žádný přepis se nejedná, už loni jsme přinesli 2 články v podobném znění ( Pojďme se bavit o iPhone 5/iOS 5). Povězte mi tedy, jak je to správně, rád se poučím ;-) Já tam nic špatně ani nesrozumitelně nevidím.

 • Tynka

  Tak v červnu sem si koupila iPad2 :D přemýšlím že ho prodám a skočím po 3 :D kdo by koupil 2)) :D

  • Myslím, že zájemci se jistě najdou. Ovšem, pokud Apple sleví iPad 2, budeš muset zapřemýšlet, kolik nastavíš cenu.

   • JKr

    Jestli máš 3G a zajímavou cenu dej vědět

    • Nemyslel jsem konkrétně sebe, zatím jsem ve stádiu, kdy mi tablet přijde jako hezká, přesto přebytečná věc. Zatím si naprosto vystačím s iPhonem, přesto ho v budoucnu plánuji.

 • slplss

  Sakra, co s těma všema ipadama budu dělat :D

 • Rel

  Autor by si konecne mohl uvedomit, ze to rozliseni je CTYRNASOBNE. Pokud pisete dvojasobne, pak jste bud na ZS propadl z matematiky nebo nebo budec nevite, o cem mluvite.

  • Já si o velice dobře uvědomuji, jen jsme se špatně vyjádřil. Dvojnásobný je samozřejmě počet pixelů na šířku i délku a samozřejmě 2×2=4

 • Morfus

  Já každopadně očekávám retina display. Mám ip4 a od té doby pro mě každý display vypadá divně. Tuhle jsem si v obchodě něco četl na iPadu a vlastně nechápu jak z toho někdo může číst knihy;) Snad při zvětšení písma ty čtverečky trochu zmizí ale já je tam pořád vidím. Prostě ip4 rozmazlil můj zrak a není cesta zpět. Takže pro mě je rozlišení priorita. Máte to někdo taky tak?

  • Ano, na lepší kvalitu si člověk zvykne rychleji.

   • SteveJSF

    Jo, taky to tak mam. :-)

 • Filip

  ano když používáš retina displej tak ti každej jinej přijde hroznej ale já mám třeba 3gs a to rozlišení mí tam taky nevadí je to prostě zhýčkanost retina displejem

 • Chizz

  Když jsem měl IPhone 3GS nepřipadalo mi že by měl nějak hrubý rastr, po tom co sem koupil iP4 a 3Gs putoval k manželce je rozdíl do očí bijící :-) iPad vs iPhone 4 … Dlouho jsem si na ten hrubým rastr opravdu nemohl zvyknout!!! i to že iPhone 4 má displej přilepený ke sklu a iPad ne, dělá velký rozdíl. Na iPhone je ten obraz tak nějak blíže, jako namalovaný hned na krycím skle, úhly jsou super, na iPadu takový pocit zdaleka nemám, obraz je lehce zastřenější a vůbec nepůsobí ta živě ikdyž je to taky IPS. iPad vyšší rozlišení určitě potřebuje.

 • A6 je jasná a očekávám 1Gb ram. Apple rád používá nové technologie a tak bych typoval že nasadí novou technigii IGZO o které se ted mluví ta totiž i při Retina rozlišení je uspornější než současný display. Když by k tomu dodal i silnější akumulátor tak by to byla pecka, rád bych už typoval ty vodíkových akumulátorech které očividně vyvíjí ale obávám se že to je ještě v plenkách. Co se týče LTE tak mám zprávy že vnitř že t-mobile+O2 právě moc neivestovali to 3G a v co nejbližší době hodlají začít budovat LTE sít :) Siri se mi líbí hodně a doufám že ho brzy počeští.

  • Myslíte si, že T-Mobile a O2 dají dohromady LTE síť, která se teprve rozvíjí a je jen málo dostupná – a to přesto, že zatím ještě ani nezačali svým zákazníkům dávat možnost 3G připojení, přestože to se dnes považuje za standart?

  • Michal

   LTE pro Českou republiku stejně daleko jako odstranění velké korupce v ČR :o) v zahraničí LTE běhá solidně. 3G úplně běžně. Pro ČR není ani 3G zatím standart :P

 • JKr

  Jasně, takže když zrovna od někoho potřebuju hned nějaký soubor a dotyčný nemá mobilní internet tak samozřejmě pomůže myšlení a budu myslet tak dloho dokud se dotyčný nestaví doma a nepošle to mailem to už, ale bude pozdě. Super řešení který nikoho samozřejmě nenapadne a je to rozhodně rychlejší než se prostě spárovat. Nepotřebuju to pořád, ale občas by to hodně ulehčilo situaci než koukat na udivený pohledy se slovy „to neumí jo?“. Nepsal jsem že je exkluzivních aplikací málo, ale že by jich mohlo být víc aby byl rozdíl patrnější.
  A ano iPad2 není od jedničky již revoluce. Revoluce byla jednička. Dvojka má navíc pouze výkon, který není dosud plně využit což je škoda. Trojka by to využila už jen kvůli rozlišení.

  • choboot

   Výkon iPadu 2 není využit? A co ty super grafický hry?:)

   • JKr

    Jó hry.. Je jen pár her který nejedou na iPad1 a většinou je rozdíl nevelký nebo žádný. To už spíš je větší využití např ve fotoeditorech kde i Pad2 má podporu více MPx nebo v kreslících programech kde je navíc třeba i více vrstev.

  • Ano, chápu. Občas je to potřeba. Ale i tak, kdo dnes nemá mobilní internet? Ten kdo ne, tak je fakt, že rychlé poslání by bylo možné, jen takhle Apple asi nepřemýšlí.

   Chápu, více a větší rozdíl. Uvidíme.

 • JKr

  Já to myslel na Tynku :)

 • Mrnič

  Jediná z věcí, která mě na Ipadu mrzí, je absence USB portu, pro přímé kopírování, prohlížení a správu souborů…. Ostatní tablety mají USB, HDMI a řadu jiných portů, však na úkor tloušťky zařízení….

  • JKr

   To mě taky mrzí, ale ne moc. Stačilo by to Bluetooth 4.0 a nemusí řešit ani port.Kdyby se použilo micro USB jak to někteří dělají tak tloušťka nevzroste.