iWant

Pojďme se bavit o iPadu 3

iWant

Uvedení iPadu se s velkou pravděpodobností dočkáme už v tomto čtvrtletí, a tak je čas se zamyslet, jak vlastně nová generace tabletu bude vypadat. Za minulý rok se sešlo mnoho „úniků“, spekulací i úvah, sepsali jsme tak vlastní úvahu o tom, čeho bychom se mohli u iPadu 3. generace dočkat.

Procesor a RAM

Téměř na jistotu můžeme říct, že v novém iPadu bude tepat procesor Apple A6, který bude velice pravděpodobně čtyřjádrový. Dvě přidaná jádra zajistí značný výkon pro paralelní výpočty a obecně by se tak iPad stal při dobré optimalizaci znatelně rychlejším než předchozí generace. Vylepšené bude jistě i grafické jádro, které je součástí čipsetu a například grafické možnosti her se ještě více přiblíží současným konzolím. Velký grafický výkon by byl třeba i v případě potvrzení retina displeje (viz dále). Pro takový výkon bude zapotřebí také větší operační paměť, je tedy pravděpodobné, že se hodnota zvýší ze současných 512 MB na 1024 MB.

Retina displej

O retina displeji se hovoří už od uvedení 4. generace iPhonu, kde se superjemný displej poprvé objevil. Pokud by se retina displej potvrdil, je téměř jisté, že nové rozlišení by byl dvojnásobek současného, tedy 2048 x 1536. Aby iPad takové rozlišení utáhl, musel by čipset obsahovat velice výkonný grafický komponent, jež by zvládl i náročné 3D hry v tomto rozlišení.

Retina displej dává smysl hned v několika směrech – výrazně by zlepšil veškeré čtení na iPadu. Když přihlédneme k tomu, že iBooks/iBookstore jsou důležitou součástí ekosystému iPadu, jemné rozlišení by čtení v mnohém podpořilo. Využití je zde i pro profesionály, jako jsou piloti letadel nebo doktoři, kde jim vysoké rozlišení umožní vidět i ty nejjemnější detaily na rentgenových snímcích nebo v digitálních leteckých manuálech.

Pak je tu ale i druhá strana mince. Na iPad se člověk přeci jenom dívá z větší vzdálenosti než na telefon a tak je vyšší rozlišení spíše zbytečné, jelikož z průměrné vzdálenosti lidské oko jednotlivé pixely skoro nepozná. Je tu samozřejmě argument týkající se zvýšených nároků na grafický čip a potažmo zvýšená spotřeba přístroje, což by mohlo mít neblahý důsledek na celkovou výdrž iPadu. Netroufáme si s jistotou říct, zda se Apple pustí cestou vysokého rozlišení jako v případě iPhone. Současná doba ale k superjemným displejům spěje a pokud někdo bude průkopníkem, bude to pravděpodobně Apple.

Rozměry

iPad 2 přinesl oproti první generaci výrazné ztenčení, kdy je tablet dokonce tenčí než iPhone 4/4S. Přístroje nelze ovšem ztenčovat do nekonečna, už jen kvůli ergonomii a baterii. Je tak velmi pravděpodobné, že nový iPad si zachová podobné rozměr jako model 2011. Už od uvedení prvního iPadu se dlouho spekulovalo o 7 palcové verzi, konkrétně 7,85″. Podle nás ale sedmipalcová verze dává stejný smysl jako iPhone mini. Kouzlo iPadu je právě ve velké dotykové ploše, na které se zobrazí klávesnice stejné velikosti jako na MacBooku. Menší iPad by pouze snížil ergonomický potenciál přístroje.

Fotoaparát

Zde bychom se mohli dočkat zvýšení kvality fotoaparátu a to přinejmenším zadní kamery. iPad by mohl dostat lepší optiku, možná i LED diodu, kterou dostal již iPhone 4 a také 4S. Vzhledem k tristní kvalitě optiky použité v iPadu 2, jež je velice podobná řešení iPodu touch, se jedná celkem o logický krok kupředu. Spekuluje se o rozlišení až 5 Mpix, které by poskytl například senzor OmniVision, OV5690 – ten by zároveň mohl snížit váhu a tloušťku tabletu vzhledem ke své vlastní velikosti – 8.5 mm x 8.5 mm. Společnost o něm sama tvrdí, že je je určený pro budoucí řadu tenkých mobilních zařízení, tablety nevyjímaje. Mimo jiné umí nahrávat videa v rozlišení 720p i 1080p.

Home Button

Nový iPad 3 známé kulaté tlačítko mít bude, nepřijde o něj. Přestože se o tom již delší dobu spekulovalo, na internetu i v různých diskuzích, kde kolují fotografie rozličných tvarů Home Buttonu, můžeme tvrdit, že se v dalším jablečném tabletu dočkáme stejného nebo velmi podobného tlačítka, jaké známe už od prvního iPhone. Dříve před uvedením iPhone 4S kolovaly zvěsti o prodlouženém dotykovém tlačítku použitelného i pro gesta, ale to se zdá být zatím hudbou budoucnosti.

Výdrž

Vzhledem ke zvýšenému výkonu iPadu se pravděpodobně delší výdrže nedočkáme, spíše se dá očekávat, že Apple zachová standardních 10 hodin. Pro zajímavost – Apple si nechal patentovat zajímavý způsob nabíjení zařízení běžících na iOS. Jedná se o patent, ve kterém se využije MagSafe pro nabíjení telefonů a tabletů. Tento patent se zároveň zaměřuje na použití materiálů uvnitř přístroje a tím také jeho možnostech nabíjení.

LTE

O sítích 4. generace se hodně mluví jak v Americe, tak v západní Evropě. Oproti 3G nabízí rychlost připojení teoreticky až 173 Mbps, čímž by se dramaticky zvýšila rychlost brouzdání na mobilní síti. Na druhou stranu je technologie LTE energeticky náročnější než 3G. Je možné, že připojení k sítím 4. generace se možná dočká už iPhone 5, nad iPadem zatím visí otazník. I tak si rychlého připojení ale u nás neužijeme, vzhledem k tomu, že se zde teprve s křížkem po funuse budují teprve sítě 3. generace.

Bluetooth 4.0

Dostal jej nový iPhone 4S, tak na co čekat u iPadu 3? Bluetooth 4.0 se vyznačuje především výrazně nízkou energetickou náročností, což při dlouhodobém připojení příslušenství může ušetřit i nějakou tu hodinu, především při použití například externí klávesnice. Ačkoliv specifikace nového bluetooth zahrnuje i rychlé přenosy dat, u iOS zařízení není vzhledem k uzavřenosti systému příliš velké využití, pouze u některých aplikací třetích stran.

Siri

Jestli toto byl největší tahák na iPhone 4S, pak by mohl zaznamenat stejný úspěch i na iPadu. Hlasový asistent by mohl stejně jako v případě iPhone pomoci tělesně postiženým iPad ovládat a psaní pomocí rozpoznávání řeči je také velkým lákadlem. Ačkoliv si našinec Siri moc neužije, je zde velký potenciál a do budoucna by se paleta jazyků mohla rozšířit i o češtinu nebo slovenštinu.

Levnější starší verze

Jak uvedl server AppleInsider, je pravděpodobné, že by mohl Apple po vzoru iPhone nabídnout starší generaci iPadu za výrazně nižší cenu, například 299 dolarů za 16 GB verzi. Tím by začal velice konkurovat levným tabletům, zejména pak Kindle Fire, který se prodává za 199 dolarů. Je otázkou, jaká by Applu zůstala po sníženy ceny marže a zda by se takovýto prodej vůbec vyplatil. Přece jen se iPad prodává víc než dobře a snížením ceny starší generace by si Apple mohl částečně podkopat prodej nového iPadu. U iPhone je to přeci jen jiné, velkou roli hraje totiž i dotace operátora a uzavření několikaleté smlouvy s ním. Nedotované starší verze iPhonu, alespoň u nás, zas tak výhodné nejsou. Prodej iPadu však probíhá mimo prodejních síť operátorů.

Autoři: Michal Žďánský, Jan Pražák