Zavřít reklamu

O letošním podzimu neočekáváme jen nové iPhony a Apple Watch, ale minimálně bychom se měli dočkat i nové generace základního modelu iPadu. Očekávají se od něho poměrně velké věci, kdy by Apple měl upustit od zajetého designu a po dlouhé době přepracovat šasi nebo zvětšit displej. Zde najdete vše, co víme o chystaném iPadu 10. generace. 

A14 Bionic 

Aktuální 9. generace 10,2“ iPadu je osazena čipem A13 Bionic, takže je poměrně logické, že ten bude nahrazen nějakým výkonnějším, aby Apple pokryl nároky nových aplikací a her, ale ostatně i svého vlastního systému (s ohledem na budoucí aktualizace). S těmito informacemi přišel magazín 9to5Mac, který tedy uvádí, že nová generace tabletu bude mít stejný čip, jako iPhone 12 a iPad Air 4. Navýšení výkonu tedy nebude nijak obrovské, to ale s ohledem na to, že je základní iPad přece jen „základní“, není úplně třeba.

Co pak Apple vymyslí s pamětí RAM, je otázka. Aktuální generace má jen 3 GB, přičemž v iPadu Air 4 jsou 4 GB RAM (stejně jako v iPhonu 12). Podpora funkce Stage Manager tak pravděpodobně nepřijde.

5G 

Každý nový model přenosného zařízení Apple, který společnost představí, již podporuje 5G. Nicméně Cellular verze základního iPadu 9. generace jsou stále omezeny jen na LTE. V dnešní době by tedy bylo logické, kdyby Apple osadil svou novinku už 5G modulem, i když je pravda, že to nemusí být pro mnohé nijak důležitá funkce, protože využitelnost této konektivity se přímo váže na kvalitu pokrytí signálem.

5G modem

USB-C 

Mezi iPady působí právě základní model jako exot zejména ze dvou důvodů – kvůli tlačítku plochy a Lightningu. Jednou z nejočekávanějších změn je právě přechod Lightningu na USB-C. To otevírá uživatelům iPadu svět dalších možností, protože konektor podporuje vyšší přenosové rychlosti, a dokonce i širší škálu periferií. Pokud bychom se tedy v základním iPadu USB-C skutečně dočkali, zákonitě by musel podporovat i Apple Pencil 2. generace, který by také bezdrátově dobíjel. První jeho generace se totiž nabíjí skrze Lightning a bylo by poněkud divné, kdybychom si museli kupovat nějakou redukci.

Design 

Apple by měl modernizovat ve více ohledech, takže když už přinese jistě moderní USB-C, přinese i nový vzhled iPadu, který samozřejmě bude vycházet z iPadů Pro, které již mají i iPad Air a mini. Na základě uniklých renderů to může být skutečně pravda. Obrázky ukazují design dost podobný jiným modelům iPadu s rovnými stranami, kdy zobrazení také naznačuje, že bude nový iPad o něco tenčí než ten současný.

Fotoaparát 

Právě z toho důvodu, že by měl mít iPad redesignované šasi, bude Apple upravovat i oblast fotoaparátu. Ten je v současné generaci jen 8MPx s clonou f/2,4. Ano, pro základní fotky a skeny stačí, ale společnost by mohl obsáhnout klidně ten z aktuálních iPadů Air a mini, který je 12MPx s clonou f/1,8. Z toho důvodu by měl být také vystouplý, i když ne právě v té podobě, jaké je tomu u zmíněných iPadů, ale spíše jako tomu bylo u iPhonů X/XS.

Displej 

Protože nové šasi znamená nové nastavení výrobních linek, může Apple sáhnout i k optimalizaci velikosti displeje. Ten by mohl poskočit z aktuálních 10,2 na 10,5 palců. Změna je to sice jen kosmetická, ale větší displej prostě poskytne více rozletu nejen pro prsty, ale i oči. Tlačítko plochy zůstane, takže se zachová i stejná kvalita čelní kamery. Rámečky by se ale měly zúžit.

Cena 

Kapacity úložiště by měly zůstat na stávajících hodnotách, tedy na 64 a 256 GB. Cena iPadu 9. generace činí 9 990 Kč, respektive 13 990 Kč. Bylo by velice příjemné, kdyby je Apple zachoval, je to ale spíše nepravděpodobné. Nějaké kosmetické navýšení tedy proběhne, ale doufejme, že to bude jen v rámci pětistovky. Nejspíš zůstanou i aktuální barvy, tedy vesmírně šedá a stříbrná. Kdyby byl však Apple odvážný, mohl by jít alespoň do hvězdně bílé právě namísto té stříbrné.

Kdy se dočkáme? 

Ve hře jsou dvě varianty, kdy ta méně pravděpodobná je během zářijové keynote s představením iPhonů 14 a Apple Watch Series 8 (k čemuž už historicky došlo). Pravděpodobnější je však říjnový termín, kdy by mohl Apple uvést ještě iPad Pro a nové počítače Mac s M2 čipy. Navíc se nedávno objevily jisté zprávy, že by Apple mohl uvolnit své iPadOS 16 až v říjnu, což by této teorii nahrávalo.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text





Čtěte více



.