Zavřít reklamu

Apple toho na svých Keynote říká hodně. Pokud se nebudeme bavit vyloženě o WWDC, hodně prezentuje i softwarové novinky dostupné zejména na právě představovaných zařízeních, které jsou tím do jisté míry exkluzivní. Pak jsou zde ale i ty, které nakonec pustí i starším generacím, aniž by o tom vůbec původně informoval. 

Zářným příkladem jsou novinky AirPods Pro 2. generace. Ano, jsou vylepšené a mají své funkce vycházejících z jejich novějších technologií, ale jak to tak vypadá, tam, kde to jde, poskytne Apple jejich funkce i staršímu modelu. V první řadě jde o přizpůsobení prostorového zvuku skenem vašeho ucha čelní kamerou iPhonu. Tato funkce je třeba prezentována u AirPodů Pro 2. generace i v Apple Online Store, s iOS 16 ji ale umí i první generace.

Druhou novinkou je adaptivní režim propustnosti, který byl také prezentován ve spojení s novým sluchátky bez zmínky, že by se jí mohly dočkat i jiné modely. Úkol této funkce je ideální potlačování hluku sirén, aut, stavebních a těžkých strojů apod. V betě iOS 16.1 si nyní její testeři všimli, že bude tato funkce dostupná i pro AirPody Pro 1. generace. A to je samozřejmě dobrá zpráva, protože i tři roky stará sluchátka se pořád budou učit zajímavým kouskům.

Stage Manager 

Uživatelé si na multitasking na iPadu stěžovali dlouhá léta, až Apple přispěchal s funkcí Stage Manager, ale samozřejmě to mělo háček. Tato funkce byla vázána na iPady s čipem M1, ostatní měly smůlu. Schválně uvádíme minulý čas, protože Apple nakonec povolí a funkci přinese i jiným modelům, jak prozrazuje iPadOS 16.1 beta 3. Mělo by se jednat o iPady Pro, a to až pro ty do roku 2018. Háček je zde jediný, a to ten, že tato funkce nebude spolupracovat s externími displeji.

Co přijde dál? Zcela logicky by se mohlo jednat o fotografické funkce iPhonů, i když zde si bohužel budeme muset nechat zajít chuť. Makro by určitě zvládly i starší modely, což by se dalo říci i o filmařském režimu a fotografických stylech, ale je to už rok od jejich uvedení. Apple ale nechce, protože se jedná o jistou exkluzivitu, kterou prostě nemíní pustit i s ohledem na to, že iPhony jsou jiný prodejní artikl než iPady a AirPody. Letošního akčního režimu se pak na starších zařízení nedočkáme zcela jistě, protože jeho Apple „zavírá“ do hesla Photonic Engine, kterým disponuje jen aktuální iPhony 14. 

.