Zavřít reklamu

Apple toho na svých Keynote říká hodně. Pokud se nebudeme bavit vyloženě o WWDC, hodně prezentuje i softwarové novinky dostupné zejména na právě představovaných zařízeních, které jsou tím do jisté míry exkluzivní. Pak jsou zde ale i ty, které nakonec pustí i starším generacím, aniž by o tom vůbec původně informoval. 

Zářným příkladem jsou novinky AirPods Pro 2. generace. Ano, jsou vylepšené a mají své funkce vycházejících z jejich novějších technologií, ale jak to tak vypadá, tam, kde to jde, poskytne Apple jejich funkce i staršímu modelu. V první řadě jde o přizpůsobení prostorového zvuku skenem vašeho ucha čelní kamerou iPhonu. Tato funkce je třeba prezentována u AirPodů Pro 2. generace i v Apple Online Store, s iOS 16 ji ale umí i první generace.

Druhou novinkou je adaptivní režim propustnosti, který byl také prezentován ve spojení s novým sluchátky bez zmínky, že by se jí mohly dočkat i jiné modely. Úkol této funkce je ideální potlačování hluku sirén, aut, stavebních a těžkých strojů apod. V betě iOS 16.1 si nyní její testeři všimli, že bude tato funkce dostupná i pro AirPody Pro 1. generace. A to je samozřejmě dobrá zpráva, protože i tři roky stará sluchátka se pořád budou učit zajímavým kouskům.

Stage Manager 

Uživatelé si na multitasking na iPadu stěžovali dlouhá léta, až Apple přispěchal s funkcí Stage Manager, ale samozřejmě to mělo háček. Tato funkce byla vázána na iPady s čipem M1, ostatní měly smůlu. Schválně uvádíme minulý čas, protože Apple nakonec povolí a funkci přinese i jiným modelům, jak prozrazuje iPadOS 16.1 beta 3. Mělo by se jednat o iPady Pro, a to až pro ty do roku 2018. Háček je zde jediný, a to ten, že tato funkce nebude spolupracovat s externími displeji.

Co přijde dál? Zcela logicky by se mohlo jednat o fotografické funkce iPhonů, i když zde si bohužel budeme muset nechat zajít chuť. Makro by určitě zvládly i starší modely, což by se dalo říci i o filmařském režimu a fotografických stylech, ale je to už rok od jejich uvedení. Apple ale nechce, protože se jedná o jistou exkluzivitu, kterou prostě nemíní pustit i s ohledem na to, že iPhony jsou jiný prodejní artikl než iPady a AirPody. Letošního akčního režimu se pak na starších zařízení nedočkáme zcela jistě, protože jeho Apple „zavírá“ do hesla Photonic Engine, kterým disponuje jen aktuální iPhony 14. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.